Wayward Pines (Městečko Pines)
85/100 - 71×

Wayward Pines(Městečko Pines)

Dva federální agenti se pohřešují. Naposledy byli spatřeni ve městě Wayward Pines. Hledat je tam přijede agent Ethan Burke, který navíc s jednou ze ztracených agentek měl velmi blízký vztah. Namísto odpovědí na něj ale čeká jen příval dalších otázek. Neví, komu může věřit a kdo má jaké úmysly. Ztráta agentů navíc zjevně není jediným zločinem, který se ve městě odehrál a chladnokrevnost a vypočítavost některých obyvatel nezná mezí. Před Ethanem tak leží náročný úkol, během jehož řešení se musí zatraceně snažit, aby nepřišel o rozum a vyvázl z města živý.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | FOX | 44 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Thriller
hrají
Tim Griffin (Adam Hassler), Charlie Tahan (Ben Burke), Toby Jones (David Pilcher), Matt Dillon (Ethan Burke), Reed Diamond (Harold Balinger), Carla Gugino (Kate Hewson), Terrence Howard (Pope), Shannyn Sossamon (Theresa Burke)

Twin Peaks vs. Wayward Pines: V čem jsou si oba příběhy podobné?

Twin Peaks vs. Wayward Pines: V čem jsou si oba příběhy podobné?

Divné město plné divných lidí, kteří něco skrývají. Všude kolem lesy a hory. Neobjasněné vraždy a záhadná zmizení, které přijíždí vyřešit agent tajné služby. Nepřipomíná vám to něco? Určitě ano. Jenže tentokrát nejsme v městečku Twin Peaks, ale ve Wayward Pines.

6 0
8.8.2015

Jakoby mu z oka vypadlo. Město Wayward Pines ležící v Idahu je obklopené hustými lesy, které cosi skrývají. A všechno je v něm jaksi divné. Mnozí by okamžitě mohli po zhlédnutí prvních epizod říct, že seriál Wayward Pines jen otrocky kopíruje původní mysteriózní seriál Twin Peaks z 90. let minulého století. Tak to ale není. Wayward Pines je totiž přiznaná pocta svému pětadvacet let starému předchůdci, kterou letos nechala natočit stanice FOX podle knihy z pera Blakea Crouche.

V čem se tedy první díly seriálu podobají Twin Peaks? A i když se od mysteriózního příběhu Twin Peaks seriál později silně odkloní, v závěru se k němu zase lehce vrací. Při čtení se nemusíte bát žádných zásadních spoilerů (a spoilery z 25 let starého seriálu opravdu nejsou spoilery :-) ).


PREMISA

(Vítejte ve Wayward Pines. Foto: FOX)

(Vítejte v Twin Peaks. Foto: ABC)

Agent Ethan Burke z FBI přijíždí do tajemného městečka uprostřed lesů u hor, aby našel dva ztracené agenty. V městečku se ale spousta lidí chová zvláštně a zdá se, že se zde jakoby zastavil čas. Není vám to povědomé? Celý úvod Wayward Pines je jasným odkazem na Twin Peaks. Jediný rozdíl je ten, že první seriál se natáčel v Britské Kolumbii v Kanadě, ten druhý ve státě Washington v USA. Ne, že by to šlo nějak výrazně poznat.

VĚTRÁKY

(Krátký záběr značící, že odposlouchávání je všude. Foto: FOX)

(Ikonický větrák z Twin Peaks. Foto: ABC)

Něco tady nehraje. Agent se setkává s ženou, kterou se vydal najít, ale ta se chová zvláštně. Tvrdí, že je někdo odposlouchává a sleduje na každém kroku. Významně se pak oba dívají zejména na větrák na verandě, což je velice úsměvná narážka na Twin Peaks, kde David Lynch větrákovými záběry také vůbec nešetřil.

BARMANKA

(Barmanka Beth jako agentův pomocník. Foto: FOX)

(Servírka Annie, agentova milá. Foto: ABC)

S agentem FBI je zprvu ochotný spolupracovat jen jediný člověk ve městě. A shodou okolností je to barmanka. Chvíli to dokonce vypadá, že to mezi agentem a ní trochu jiskří. Vzpomínáte, kdo se zalíbil agentu Cooperovi v městečku Twin Peaks? Sice to byla servírka, ale i ta měla pro příběh velký význam.

ZMRZLINA

(Šerif si ujíždí na zmrzce. Foto: FOX)

(Šerif s agentem si ujíždí na koblihách. Foto: ABC)

Policisté a vyšetřovatelé v Twin Peaks baštili koblihy a pili kafe (damn fine coffee!). Ikonickou sladkost má i šerif ve Wayward Pines – je to zmrzlina. A zjevně mu vážně chutná. Navíc, jak víme z finále seriálu, je mají rádi i jeho kolegové.

VÝSTŘEDNÍ ASISTENTKA

(„Šerife, někdo vás hledá.“ Foto: FOX)

(„Šerife, někdo vás hledá.“ Foto: ABC)

Věrná, ale trošku potrhlá. Kdybyste asistentku šerifa Lucy z Twin Peaks popsali těmito slovy, skoro by to i stačilo. Blízko k nim rozhodně má i asistentka z Wayward Pines. Vzhledově si sice moc podobné nejsou, loajální jsou ale obě stejně a ve výstřednosti si obě skutečně nezadají.

MRTVOLA

(Na začátku byla mrtvola… Foto: FOX)

(Kdo zabil Lauru Palmer? Foto: ABC)

I na začátku případu ve Wayward Pines je mrtvola. Není to sice žádné tajemství Laury Palmerové, které by se táhlo celým seriálem jako červená nit, ale smrt je to i tak dost podivná. A rozjede velkou část příběhu.

ZLO TAM VENKU

(Nechoďte do lesa za plotem. Foto: FOX)

(Sovy nejsou, čím se zdají být. Foto: ABC)

Sovy nejsou, čím se zdají být. Lesy okolo městečka Twin Peaks jsou husté, temné a skrývají strašlivé nebezpečí. Zlo v Twin Peaks je sice více metafyzické a částečně snové, zatímco zlo v městečku Wayward Pines má docela dost hmotnou podobu, ale punc záhadnosti mají zla obě. Obě zla v seriálech se navíc v určité momenty dostanou i dovnitř městeček a velice silně ovlivní životy obou hlavních hrdinů – agentů.

KONEC

Následující řádky obsahují spoilery z konců obou zmíněných seriálů:

Jak Twin Peaks (i přesto, že bude pokračovat) tak i Wayward Pines má dost otevřený konec. V Twin Peaks zlá entita BOB posedne agenta Coopera, čímž se jeho boj vlastně zacyklí a vrátí zpět na začátek. Ve Wayward Pines se děj cyklí dosti podobně. Agent je sice mrtvý, ale jeho syn přejímá jeho osud. Po tří letech v kómatu zjišťuje, že se probudil do situace, která celý příběh odstartovala. A finálová epizoda se navíc příhodně jmenuje Cycle.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Městečko Pines od Joty

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama