X-Men Comicsová historie X-Men (1970 - 1980)

Comicsová historie X-Men (1970 - 1980)

Comicsová historie X-Men (1970 - 1980)

X-Men mají za sebou dlouhou comicsovou historii. Pojďme se společně podívat na více než padesát let jejich příběhů, všechny jejich tvůrce, postavy, zvraty, pády i úspěchy. Máme tu již druhou kapitolu z bohaté historie X-Menů. Dnes se blíže podíváme na sedmdesátá léta.


3 0
20.5.2014


(Len Wein)

V roce 1975 vstoupil na scénu X-Menů zcela nový a odlišný tým mutantů. Již se nejednalo o rozmařilé teenagery, kteří se teprve učili ovládat své schopnosti, ale o zkušené bojovníky, kteří již věděli, jak se svými mutacemi zacházet a správně je ovládat. Šlo ale také o mutanty pocházející z různých kultur a zemí, kteří měli odlišné názory a vyznání. Cílem této změny bylo rozšíření působnosti komiksů od společnosti MARVEL i za hranice USA.(Chris Claremont)

Tento zcela nový tým představili poprvé v komiksu Giant-size X-Men 1 spisovatel Len Wein a kreslíř Dave Cockrum. Tato komiksová série narozíl od té předešlé zaznamenala značný úspěch a zajistila tak týmu X-Menům další úspěšné roky. Nová skupina vedená starým známým Cyclopsem se skládala z Colossuse (Sovětský svaz), Nightcrawlera (západní Německo), Storm (Keňa), Thunderbirda (domorodý Američan pocházející z kmene Apačů). V komiksu se však objevili i již známé tváře jako Banshee (Irsko), Sunfire (Japonkso) a Wolverine (Kanada), který od této komiksové série začal nabírat na popularitě, nedlouho na to se stal nejpopulárnějším mutantem. Brzy byli do příběhu zakomponováni další mutanti ze starých časů a to například Phoenix, Angel, Beast, Havok nebo Polaris.


(John Byrne)

Obnovená komiksová série byla ilustrována Cockrumem, později Johnem Byrnem a psal ji Chris Claremont, který se stal nejdéle spolupracujícím scénáristou. Tento talentovaný autor produkoval události jako bapříklad smrt Thunderbirda, návrat Strážců nebo vznik Phoenix. Také v průběhu času představil další významné postavy – Amandu Sefton, Multiple Mana, Mystique a Moiru MacTaggert.


(Dave Cockrum)

Temné ságy

Claremont a Byrne umisťovali X-Meny do nejrůznějších zoufalých situací, které měly za úkol otestovat jejich charakter. Nejvíce pozoruhodný komiks z tohoto období se nazývá The Dark Phoenix Saga (Uncanny X-Men #129–138, 1980). Jedná se o rozšíření vyprávění děje X-Menů. Příběh se zaměřuje na Jean Grey a Phoenix Force. Tímto komiksem bylo inspirováno zakončení filmové trilogie X-Menů – X-Men: The Last stand (2006).


(obálka komiksu The Dark Phoenix Saga)

Z dnešního hlediska byl však mnohem důležitější komiks Days of Future Past (Uncanny X-Men #141–142, 1981). Jelikož se jedná o předlohu filmu, který míří tento čtvrtek do českých kin, můžete se těšit na podrobný rozbor tohoto díla. Již nyní je však důležité podotknout, že jde o významné dílo, které asi nejvíce ze všech vydaných komiksů s X-Meny poukazuje na boj za práva mutantů. Tento komiks měl za cíl připomenout staré časy a podpořit tak rasovou snášenlivost, která v tehdejší společnosti dost chyběla.


(obálky komiksu Days of Future Past)

Diskuze /3

Irachio

Skvělí!! Mockrát děkuju že tohle děláte

20.5.2014 | 18:19:55
chitka

Úžasný ! Taky se přidávám a moc děkuji za to, že to děláte :-) Skvělý čtení :-)

20.5.2014 | 20:29:07
bushka

Taky díky :) X-men mě docela zajímají :)

21.5.2014 | 17:31:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Logan

Název snímku: Logan
Premiéra: 2. 3. 2017
Režie: James Mangold
Hudba: Marco Beltrami
Scénář: Michael Green, Scott Frank, James Mangold
Žánr: Akční

Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Dafne Keen, Stephen Merchant, Richard E. Grant, Eriq La Salle, Elise Neal, Elizabeth Rodriguez, Doris Morgado, Reynaldo Gallegos, Dave Davis, Lauren Gros, Mark Ashworth, James Moses Black, Han Soto, David Kallaway.
Stopáž: 137 minut 

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY

Reklama

Nejlepší postavy

Momentka

Momentka

Filmy