X-Men Recenze na X-Men:Budoucí minulost

Recenze na X-Men:Budoucí minulost

Recenze na X-Men:Budoucí minulost

V pořadí již sedmá výprava do světa mutantů obdařených super-schopnostmi přináší nejen návrat toho, kdo ságu před 14 lety odstartoval, ale také časově propojuje starou i novou generaci všech X-Menů. Jak dopadl jeden z nejočekávanějších filmů roku?

2 0
24.5.2014

Záblesky terminátora

Země roku 2023. Lidstvo je zotročeno, mutanti téměř vyhlazeni a nad ztemnělým zemských povrchem hlídkují gigantiční roboti – Sentinely. Původně byli vytvořeni pouze pro vyhledávání a likvidaci mutantů, pak ovšem začali pronásledovat i obyčejné lidi. Jedinou šanci – pro mutanty a vlastně i pro celé lidstvo – je zabránit tomu, aby Sentinely kdy vůbec vznikly. Profesor X, Magneto, Storm, Iceman a několik dalších se na odlehlém místě pokusí o nemožné – pomocí Kitty a jejích schopností vrátí v čase mysl Wolverina, aby mohl v roce 1973 odvrátit osudnou událost, která vedla až k neradostné budoucnosti. Plán se zdá jednoduchý, ovšem Wolverine se zapotí víc než by čekal – nikdo mu nevěří, Xavier je zahořklý hipík a Magneto je uvězněn. A čas se krátí v obou dějových liniích…

Když comics nestačí

Děj Budoucí minulosti je inspirován dějovou linkou přímo z comicsu, ale tam je samotný děj rozprostřený jen přes dvě čísla a tím, kdo se vrací ve své mysli do minulosti není Wolverine, ale samotná Kitty Pride. Scénáristé filmu vcelku logicky udělali z největší herecké hvězdy most mezi minulostí a budoucností, mnohem zajímavější je ovšem dějová linie z roku 1973 (zabírá většinu filmu), kde se do popředí dostává vznik jedné z nejklasičtějších ikon comicsů X-Menů: Sentinely. Ty se zatím objevily ve filmu jen na skok na počátku třetího dílu, tady ovšem dostávají (doslova) maximální prostor, stejně jako jejich tvůrce, jeden z nejznámějších nepřátel X-Menů, Bolivar Trask.


Hvězdné války

Trask (střídmý Peter Dinklage – prcek z Game of Thrones) ovšem musí většinu filmu bojovat se záplavou dalších postav. Nejenže některé z nich se vyskytují v obou generacích (Profesor X, Magneto), je zde spousta dalších jednak z původní trilogie, tak i z chronologicky prvního dílu, První třídy. Záplava všech postav je tak obrovská, že některé z nich mají opravdu jen sporadické cameo (Toad, Havok), někteří o něco větší cameo (Kitty Pryde, Colossus, Storm) a některé další jsou rovnou vyřazeny (Angel, Azazel, Banshee, Emma). Z nováčků je na tom nejlépe Quicksilver, který si pro sebe ukradne i nejoriginálnější a zároveň nejvtipnějších akční scénu za poslední roky, kdo by ovšem čekal, že rytmus akce tvrdí Wolverine, bude se plést. Budoucí minulost není příliš akční, spíše konverzační film a jádrem je vztah Magneto-Profesor X-Mystique. Právě Mystique projde asi nejzajímavějším vývojem a bude pro fanoušky tím nejvděčnějším jménem z filmu. Tedy možná až na dvě další camea v samém závěru.

Návrat do budoucnosti?

Přítomnost právě těchto dvou postav v závěru prokazuje, že návrat do minulosti způsobil více změn, než se na první pohled zdálo a umožnil tak tvůrcům prakticky od nuly budovat nový vývoj X-Menů. Zatímco zpočátku se film snaží velmi důsledně pospojovat všechny volné konce ze všech dílů a takřka bezchybně propojit starou a novou generaci, samotný konec ukazuje, že pro všechny další filmy můžeme prakticky na dosavadní filmovou historii zapomenout. Když budeme navíc hodně rejpaví, můžeme už samotný příběh Budoucí minulosti považovat za anomálii, protože dosavadních 5 dílů odehrávajících se po roce 1973 nic takového jako Sentinely neobsahuje. Zlom od posledního Wolverine, kdy z relativně poklidného světa, kde se v boji mutantů naposledy použil pouze lék nebo řešil Stříbrný samuraj, je přeměna světa v matrixovské ruiny během pouhých pár let poněkud násilná. Když si tedy budeme hrát příliš v cestování v čase, skoro od začátku už Budoucí minulost chce budovat vlastní historii a ve výsledku má tudíž i logicky jinou budoucnost, ať se Wolverine přenese nebo ne.

Nikdo není dokonalý

To jsou ovšem možná až příliš velké nuance na film, který evidentně má pouze popcornové ambice. Ty dokáže ať už pomocí superhvězdného ansámblu nebo několik výjimečných akčních scén či masivní výpravy (utracených 200 miliónů dolarů je vidět v každém políčku). Režisér Bryan Singer je v podobné formě, v jaké příběh X-Menů druhým dílem opustil, všechno tohle zvládá s klidem a přehledem. Právě dvojku X-Menů svým tempem (a díky recyklaci hudebního motivu) připomíná Budoucí minulost ze všeho nejvíce. Což je rozhodně dobrá zpráva, protože tři z následujících čtyř výprav do světa X-Menů byly přijímané dosti rozporuplně a pokud se Singer zapojí nejen už do plánovaného dalšího dílu, ale i do dalších, nemusí se X-Meni o svojí budoucnost v nabitém comicsovém světě obávat. Osobně bych umístil Budoucí minulosti zhruba těsně za druhé X-Meny, tedy velká spokojenost, ale na samotném vrcholu pro mě zůstává pořád První třída, která svojí svěžestí, akčností a stylem byla přeci jen o chlup lepší.

A co bude dál?

Úplně poslední záběr (počkejte opravdu do úplného konce titulků) nám už otevírá dveře do rozjetého dalšího dílu s jasným podtitulem Apocalypse (myslí se tím zcela nová postava, nikoli události z tohoto dílu). Za dva roky se tu znova potkáme a už teď se těším.

HODNOCENÍ: 80%

Diskuze /9

PecaCZE

Tak už se na to těším :). A doufám, že aspoň trochu pochopím příběh, když to bude samé skákání do budoucnosti/mi­nulosti :).

#3 vojtamkv
24.5.2014 | 11:34:17
barahir

Můžu na to jít, když jsem neviděl Poslední vzdor? :-)

#3 vojtamkv
redaktor
24.5.2014 | 11:47:53
vojtamkv

#2 barahir: Já si myslím, že jo. Je to úplně samostatný příběh. Jestli si viděl První třídu, tak budeš v obraze a budeš vědět kdo je kdo! :-D

#1 PecaCZE: Děj pochopíš na 100%, skoky v čase jsou srozumitelné.:-D

Jinak souhlas se zdejším hodnocením, také to vidím na 80%. Našlápnutá pecka, ale čekal jsem, že mě to dostane ještě víc. :-D

#4 barahir
24.5.2014 | 12:07:43
barahir

#3 vojtamkv: Jo, ostatní X-Meny jsem viděl. ;)

#5 vojtamkv
redaktor
24.5.2014 | 12:17:01
vojtamkv

#4 barahir: Tak šup šup do kina. Zklamaný nebudeš. :D

24.5.2014 | 12:24:11
PecaCZE

Moc pěkný. A pochopil jsem to :D. Jen jsem byl zklamanej z after credits. SPOILER ! ( samozřejmě, když je tohle recenze ) Nečekal jsem, že hlavní padouch bude opět Magneto, když se měli spojit proti Sentinelům. Jak si Beast dává potlačení genů čekal jsem spíš, že půjde proti Magnetovi. Když tak o tom přemýšlím mohli využít scénu jak Beast dává ,,lék" i Magnetovi byla by to taky vtipná scénka, když mu to píchnul v Posledním vzoru :D.

24.5.2014 | 18:04:23
Verus77

Počkali jste asi až na konec titulku? Byla tam zajímavá scénka (asi o čem bude další díl) :)

25.5.2014 | 16:18:30
Aprok

ta scéna za titlema moc přehnaná !!! first Mutant :D :D

26.5.2014 | 18:29:28
lilith23

Film namakaný, efektne skvelý ale po tomto diely sú vlastne 1,2,3 o ničom pretože táto budúcnosť neexistuje. Môžu točiť ďalšiu trilógiu o tom čo sa vlastne stalo medzitým. Každopádne uvidíme čo vymyslia s prvým mutantom.

31.5.2014 | 12:20:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Aktuální film

X-Men: Dark Phoenix

Název: Dark Phoenix
Premiéra: 6. 6. 2019
Režie: Simon Kinberg
Hudba: Hans Zimmer
Scénář: Simon Kinberg
Žánr: Akční
Stopáž: 114 minut

Hrají: Sophie Turner, James McAvoy, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Jessica Chastain, Nicholas Hoult, Evan Peters, Tye Sheridan, Olivia Munn, Alexandra Shipp, Kodi Smit-McPhee, Andrew Stehlin, Ato Essandoh, Scott Shepherd, Summer Fontana, Kota Eberhardt, Lamar Johnson, Julian Bailey a další 

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy

Reklama

Zajímavosti

Má projekt X-Force i pod dohledem Disneyho stále šanci na realizaci?

Má projekt X-Force i pod dohledem Disneyho stále šanci na realizaci?

Studio Fox se sice musí se svými komiksovými filmy rozloučit, ale alespoň může být pyšné na Deadpoola, který se tak povedl, že ho chce zachovat i studio Disney. Existuje tedy malá šance, že se dočkáme i týmovky X-Force. A nyní s novou dohodou se šance ještě zvětšují.

Reklama

Momentka

Momentka

Filmy

 

Nejlepší postavy

Narozeniny herců