X-Men Recenze filmu Dark Phoenix: X-Meni se loučí nicneříkajícím snímkem bez špetky emocí

Recenze filmu Dark Phoenix: X-Meni se loučí nicneříkajícím snímkem bez špetky emocí

Recenze filmu Dark Phoenix: X-Meni se loučí nicneříkajícím snímkem bez špetky emocí

Simon Kinberg si pro nás připravil závěrečný díl ze ságy X-Menů. Snímek, který se několikrát přetáčel, neuspěl u testovacího publika, navíc vznikal v době odkupu studia Fox a ještě k tomu měl Kevin Feige připomínky ke scénáři. To nemohlo dopadnout dobře. A také nedopadlo.

2 5
10.6.2019

Série filmů o X-Menech si prošla v posledních letech zajímavým obdobím. Lepší filmy střídaly ty horší a prakticky se nedá říci, že by studio dlouhodobě generovalo snímky s kvalitním scénářem. Sem tam se něco povedlo, pak přišel zase čistý průměr, ale nutno podotknout, že nyní možná dorazil ten vůbec nejslabší film o mutantech, který je zároveň označovaný jako ten poslední a rozlučkový.

Do režisérského křesla zasedl Simon Kinberg, který trochu nepochopitelně dostal důvěru studia, i když nikdy nic nenatočil. Nemá za sebou ani žádný hudební videoklip či reklamu, přesto mu studio věřilo dostatečně na to, aby mu svěřilo vysokorozpočtový blockbuster. Simon Kinberg se také dlouhodobě stará o kontinuitu světa X-Menů, kde bohužel taktéž dlouhodobě selhává. Celý svět mutantů má snad už více nesrovnalostí, rozdílností a nelogičností, než bychom sami dokázali napočítat. Dá se říci, že s každým novým filmem je tu více a více nesrovnalostí.


Přesto má série své kouzlo, a když se člověk dokáže oprostit od určité kontinuity, vždy jsme dostali v podstatě v rámci možností kvalitní film. Máme tady sice pár přešlapů jako jsou první dva sólové filmy s Wolverinem či stále nedávná Apokalypsa, která z hlediska scénáře neměla co nabídnout, ale pořád se jednalo o slušně natočené a řemeslně zvládnuté dílo Bryana Singera.

(Mystique si pro sebe krade začátek filmu. Foto: Fox)

O čem ovšem mluvit u Dark Phoenix? No, tady je to o dost těžší. Začneme tím pozitivním. Kinberg není vůbec špatný u akčních scén. Tým X-Menů vůbec poprvé působí jako tým, jeho členové si pomáhají a při misích různě kombinují své schopnosti. To vidíme v sérii poprvé a jedná se o příjemnou inovaci. Na pozadí příběhu je nastíněno hned několik zajímavých dějových linek, které ale bohužel nejsou dotaženy do úctyhodného konce.

Řeč je například o slabé spolupráci mezi Xavierem a vládou USA, v ústředním příběhu také máme vztah Jean a Cyclopse i to, jak Magneto založil svou vlastní kolonii mutantů daleko od lidského světa apod. Dobrých nápadů je ve filmu opravdu dost, problém je ten, že je ve výsledku nikdo neumí přetavit v něco kloudnějšího, smysluplnějšího. Prakticky každý dialog je osekán na kost, řekne se jen to nutné, kdy se ještě recyklují klasické (a již nudné) věty superhrdinů, a posléze se jde hned rychle dál.

Což je samozřejmě škoda. Kinberg nemá vůbec špatné nápady, jen je nedokázal všechny ukočírovat a naservírovat je divákovi na zlatém podnose. Chtěl ve filmu prodat vše, ale zároveň jsme nedostali ani A, ani B. Práce s postavami (a v podstatě i s herci) je naprosto mizerná. Není žádným tajemstvím, že postavy zde umírají ve velkém, ale vše je natočené tak mdle, bez hudby, bez dialogů, že z vás Kinberg nedokáže dostat žádné emoce či snad slzy, i když umírají postavy, ke kterým máte vřelý vztah z předchozích fil­mů.

Kinberg si neví rady se vztahy všech svých ústředních postav. Magnetův a Xavierův vztah jde úplně do kopru, samostatnou linku zde má i Xavier, kde můžeme hovořit o tom, že Kinberg snad naprosto zničil jeho charakter z předchozích filmů. Prozkoumání velikosti jeho ega je určitě zajímavé téma, ale Kinberg vše jen naznačí a příběh je vyprávěn tak pofiderně, že bohužel i samotný Profesor X přestane bavit.

(Výprava do vesmíru a obecně začátek je na celém filmu to lepší. Foto: Fox)

Vztah Jean a Cyclpse, kolem kterého se mělo ve filmu vše točit, je taktéž nulový. O Mystique a Beastovi škoda mluvit. Samotná Jean, které je věnován celý film, je bohužel další nevyužitou postavou, která vše ničí po vzoru Posledního vzdoru (od kterého se mimochodem chtěli tvůrci distancovat). Vůbec jsme se Jean nedostali pod kůži, nepochopili její psychické problémy a trable, které Kinberg sliboval v rozhovorech před premiérou. Na začátku filmu mu to tak nějak šlo, ale druhá polovina snímku a (zvlášť) závěr je již jedná velká křeč a utrpení nejen pro diváka.

Samotné finále, které se mimochodem přetáčelo, je bohužel slabým odvarem všech ostatních bitek z jiných filmů. A co se stane po závěrečné akci? Dočkáme se snad jedné scény a jde se hurá na titulky. Žádné velké loučení se nekoná, skoro to i vypadá, jakoby tvůrci v závěru zrychlili, aby to měli již za sebou, protože už předem věděli, že celý tento film je jeden velký průšvih.

Nechtělo se mi věřit, že Dark Phoenix dopadne tak špatně, ale ono se to opravdu stalo. Jde o regulérní béčko, které se dá přirovnat k těm horším komiksovým filmům z poslední doby (řeč je především o Justice League a Venomovi). U tohoto filmu bychom se dobře bavili před dvaceti lety, dnes už to bohužel nestačí. Ta zkratkovitost, ten nezájem o postavy, ta absence emocí zkrátka filmu značně škodí.

Film Poslední vzdor, který mimochodem taktéž čerpal inspiraci z komiksové série Dark Phoenix, nesklidil dobré recenze, nicméně si troufám tvrdit, že šlo ve všech směrech o lepší film. Pamatujete si alespoň tu památnou scénu, kdy jde Wolverine v závěru zapíchnout svou milovanou Jean a ta ho prosí, ať to udělá? To je rozhodně velká scéna. Schválně si počkejte na film Dark Phoenix, jak se podobně (ale naprosto jinak, tiše a bez emocí) vypořádá s obdobnou scénou.

(Chudáci Sophie Turner a Jessica Chastain nemají co hrát. Foto: Fox)

Na filmy od Marvel Studios se občas nadává, že jsou stále stejné jako přes kopírák. Ale má to jednu výhodu – víte, co od nich čekat. Ty filmy mají příběh, pobaví vás a jsou víceméně logické a směřují od kroku A k bodu B a občas se dočkáme i nějakého překvapení. Je to ovšem jako návštěva McDonald's, víte, co čekat, a to také dostanete. Od X-Menů čekáte něco jiného, protože vám všichni vtloukají do hlavy, jak jsou jejich filmy jiné.

A ony jsou. Jen jsou šíleně slabé. Po Apocalypse přišla bohužel ještě větší rána, kdy studio nechalo režírovat břídila, který již několik let vykazuje nestabilní výkony. A to, že se Kinberg stará o kontinuitu příběhu a následně v závěru filmu popře i svůj konec z Budoucí minulosti? To už je pouze detail, který asi nikoho zajímat nebude, protože tento film se bohužel nepovedl.

Hans Zimmer se jako skladatel snaží a vymyslel pár zajímavých motivů (zde si ale nebudeme nic nalhávat, tu největší formu si také nepřinesl). Problém je ten, že Hans nemá prakticky kdy ty motivy hrát. Když někdo zemře, scéna střídá scénu a ani Zimmer nemůže diváky nijak očarovat, protože nemá jak. Když mu Kinberg nenatočil materiál, těžko bude Zimmer skládat hudbu k černé obrazovce.

Je až smutné, že se povedlo dostat do filmu takové hvězdy, když jim vypršely smlouvy z minula. Kdy se vám zase povede získat pro komiksový film Jamese McAvoye, Jennifer Lawrence, Michaela Fassbendera, Nicholase Houlta či Jessicu Chastain? Zřejmě už nikdy. Kinberg měl to štěstí, ale bohužel se svým hloupým scénářem a naprostou neschopností pracovat s herci nedokázal vyplodit dobrý film. Mrzí mě to neskutečně, ale toto se vážně nepovedlo. X-Meni se loučí v tichosti a bez emocí. To si tato série nezasloužila.

Hodnocení: 45%

Diskuze /11

zdenkap

naprostý souhlas s recenzí…odcházela jsem z kina hodně zklamaná…tento film postrádá logiku a propojení s filmy předchozími…na co se ty předchozí 3 filmy točily, když to pak jedním filmem úplně potopí…škoda, že se jim to nepovedlo…Herci se snažili uhrát co mohly, ale když není co hrát, tak se hraje těžko…

10.6.2019 | 19:13:57
ArchAngel

Kdyby nebyly MARVEL filmy, a nezvykli bychom si na jejich produkční kvalitu, asi by tenhle film prošel hodnocením velmi slušně. Doba se ale hodně posunula. Protože víme, jak dobře se dnes dají udělat komiksové filmy, je tu problém. Jako vyvrcholení jedné éry a epochy, je tenhle film opravdu hrozný. Je na něm příliš vidět, jak se hodně věcí se při jeho vytváření dodatečně měnilo, předělávalo atd. Výsledek je přesně takový, jak se dalo očekávat. Nefunguje. Několik dobrých momentů nevyváží to hrozné všechno ostatní … vedle kvalit a stylovosti LOGANa, který uzavíral kapitolu jedné z nejpopulárnějších X-men postav, je Dark Phoenix hrozný film bez atmosféry a stylu. Ve srovnání s posledním AVENGERS, který je stylově velmi podobným filmem tedy vyvrcholením série, ale dělá všechno skvěle, je Dark Phoenix naprosto nepřijatelný a dělá všechny chyby, které lze vůbec vymyslet, zejména vzhledem k tomu, kolik stál. Dávám 1 hvězdičku za Hudbu (parádní), překvapivě za Jean (a to nemám rád S.Turner, přijde mě velmi nesympatická jako člověk, ale tady jí to sedlo) a také přidávám tu 1* za těch pár povedených scén. Všechno ostatní je FAIL! Znudění herci, mizerný scénář a většina dialogů, nelogické a navíc to v mnohém kazí solidní originální předlohu. Ano, do tvorby tohoto filmu zasáhla politika ale nic z toho neomlouvá „kvalitu“ tohoto díla. Můžeme jen děkovat, že je konec a čekat na restart pod vedením mnohem schopnějších fandů žánru … je to smutné. Pro mě Xmeni skončili LOGANEM a mělo to u toho zůstat. Dark Phoenix film nemá absolutně žádný důvod existovat, ztráta času, sil a prostředků pro skoro všechny zúčastněné. Ušetřete si ty nemalé peníze, na tohle do kina nechoďte, budou lepší filmy … Hodnocení: 30%

10.6.2019 | 19:16:02
Ratemus

Tak v xcu je zvykem že jeden film popírá předchozí, na tom není nic nového

10.6.2019 | 20:13:55
Billy the Kid

mi se to docela líbilo :) za mě cca 70%

10.6.2019 | 20:19:17
Dom50525

Za mě lepší než Apocalypsa, pěkné zakončení. Také bych se přikláněl k hodnocení 7/10.

10.6.2019 | 20:58:36
Fifipek

Přiznám se, že po těch všech přetáčkách a ohlasech, jaký to bude průser, jsem to čekal horší. Ne že by tedy ale byl Dark Phoenix výborný film, to ani zdaleka. Ale jak už tu psal kolega ArchAngel, největším problémem tohoto filmu je MCU a posledních deset let, kam posunuli žánr komiksu. Tento film by byla zajímavý před deseti lety, dneska je to prostě slabota. Prostě jít na Endgame a pak na tohle a přijde vám to jako vtip. Vyrostl jsem na X-Menech a přiznám se, že původní sestava mi prostě přijde daleko lepší a tenhle film to jen potvrzuje. Prostě Famke Janssen bude vždycky lepší Jean Grey než Sophie Turner a přestože mám rád Jennifer Lawrence, tak jako Mystique u mě vždy zvítězí Rebecca Romijn. Docela chápu Kevina Feigeho, že X-Meny dobrých 5 let neuvidíme. Pevně doufám, že provede pořádný casting a zejména dějovou linii stejně jako v případě světa Avengers.

10.6.2019 | 21:40:52
Oveckoun

Já bych dal 2/10. Bylo to prostě špatné. Vědělo to studio, věděli to herci. Práva přecházely z Foxů pod ̶W̶e̶y̶l̶a̶n̶d̶ ̶Y̶u̶t̶ Disney a prostě se toho chtěli zbavit rychle, aby vznikl remake. Kvalita Xmenů klesala postupně od druhého dílu (vyjímku tvoří Future past a 1st class) ostatní jsou prostě hrozné. S každým dílem se hranice snesitelnosti posouvala níž a níž. Prodej práv, reboot. Nebo si fakt někdo ještě myslíte, že New Mutants budou někdy v kinech? Haha.

Já osobně s DC i Marvelem končím. Doba těchto filmů mi skončila s Endgame. Tak si je chci pamatovat. Na absolutním vrcholu.

10.6.2019 | 21:56:28
Lex Luthor

X-Men Dark Pheonix bylo to moc uspěchané. Začalo tam hodně dějových linek. Charles a jeho ego. Vztah Jean a Scota. Tajemní mimozemšťané. Magneto a jeho Genosha. Ještě i Mystique vs Charles a její vztah s Beastem. Nakonec se, ale žádná z linek nerozvinula. Bylo to až moc rychle ukončené. Přišlo mi, že film skončil tak v polovině děje. Navíc vůbec nenavazoval na originální trilogii. V posledním vzdoru za Jean přišli Charles a Erik společně a její rodiče žili. Hank nevstoupil do politiky a tak dále. Quicksilver má ve filmu jednu scénu a pak někam bez vysvětlení zmizí. Jediná dobrá věc jsou nejspíš souboje a vylepšení vztahu lidí a mutantů. Filmu dávám 65%. Nečekám, že ještě nikdy uvidíme nové mutanty.

11.6.2019 | 7:49:38
Gryfael7

Rad pak zrecenzuji tvuj film šmoulo :)

#10 Ratemus
12.6.2019 | 7:23:37
Ratemus

#9 Gryfael7: koukám že razíš nesmyslnou filosofii že člověk musí být kuchař aby poznal hovno na talíři…

12.6.2019 | 10:03:23
alexis

Bohužel musím s recenzí souhlasit. Líbila se mi Apokalypsa, i kdyz taky nepatří k nejoceňovanějším dílům série, ale tohle… uf. X-meny mám ráda pro jejich spojení lidských příběhů s bombastickou akcí, ale tady nebylo nic. Nuda, šedivé charaktery, snad jen Mystique a Magneto v některých okamžicích dali vzpomenout, jak to fungovalo dřív. Jinak celý tým herců působil jako po lobotomii, coz musí být vina scénáře a režiséra. X-meny proste musí točit Singer a nikdo jiný.

1.9.2019 | 8:59:40
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Aktuální film

X-Men: Dark Phoenix

Název: Dark Phoenix
Premiéra: 6. 6. 2019
Režie: Simon Kinberg
Hudba: Hans Zimmer
Scénář: Simon Kinberg
Žánr: Akční
Stopáž: 114 minut

Hrají: Sophie Turner, James McAvoy, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Jessica Chastain, Nicholas Hoult, Evan Peters, Tye Sheridan, Olivia Munn, Alexandra Shipp, Kodi Smit-McPhee, Andrew Stehlin, Ato Essandoh, Scott Shepherd, Summer Fontana, Kota Eberhardt, Lamar Johnson, Julian Bailey a další 

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy

Reklama

Zajímavosti

Má projekt X-Force i pod dohledem Disneyho stále šanci na realizaci?

Má projekt X-Force i pod dohledem Disneyho stále šanci na realizaci?

Studio Fox se sice musí se svými komiksovými filmy rozloučit, ale alespoň může být pyšné na Deadpoola, který se tak povedl, že ho chce zachovat i studio Disney. Existuje tedy malá šance, že se dočkáme i týmovky X-Force. A nyní s novou dohodou se šance ještě zvětšují.

Reklama

Momentka

Momentka

Filmy

 

Nejlepší postavy

Narozeniny herců