Edňáci hodnotí snímek Hellboy
Hellboy je v kinech už druhý týden a recenze na něj jsou více než různorodé. Pokud stále váháte, zda na film vyrazíte, přečtěte si, co o něm napsali někteří místní redaktoři.
Když předloni David Harbour oznámil, že si zahraje slavného pekelníka s dobrými úmysly, moc jsem si od filmu nesliboval, neboť mi pupkatý představitel šerifa Hoppera do role sarkastického démona vůbec neseděl. Když byl film následně několikrát odložen kvůli údajným problémům na place, moje obavy vzrůstaly. Po sérii fotek a trailerů jsem se však na film začal těšit a ve výsledku mne nakonec Hellboyův návrat na velká plátna nezklamal.
I když se novinka snaží během dvou hodin ukázat reálie z několika komiksových sérií a k tomu si odskočí i k Hellboyovu originu, díky odlehčenějším pasážím film pobaví a nenechá diváka nad absencí děje a občasného logického výpadku přemýšlet. Člověk se pak může kochat pohledem na ve filmech již poněkud ohrané, pro adaptaci ságy o Krvavé královně ale velmi důležité artušovské legendy, jež v Hellboyovi dostávají opět jiný význam. Vedle Artuše se nakrátko podíváme i na zmíněný Hellboyův příchod na zem i pekelníkův výlet do Mexika, a i když na sebe části (nejspíše) záměrně mizerně navazují, snímek se jako celek dá snést a opravdu nezbývá čas na výše zmiňované přemýšlení nad béčkovitostí a občasnou nelogičností.
Hellboy sází na velmi pestrou hereckou sestavu a vedle Harboura, jenž svůj part nakonec zvládl na výbornou, zaujmou i ostatní herci. Ve vedlejších rolích tak kralují Thomas Haden Church jako Humr Johnson a Brian Gleeson coby mocný Merlin. Film ale trpí tím, že je hlavní záporačka v podání Milly Jovovich: zcela nezajímavá a zastiňuje ji Gruagach, jehož hlas má na svědomí Stephen Graham. Pokud se v budoucnu podaří natočit další díly, případně spin-offy, měli by tvůrci zvolit lepšího padoucha.
Film sice ctí svůj rating R a nabízí hektolitry prolité krve, utrhané údy a další věci mládeži nepřístupné, v mnoha případech však tento gore element celého snímku kazí dojem z některých scén a působí nadbytečně. Ve srovnání s dřívějšími filmy v hlavní roli s Ronem Perlmanem je zde mnohem více brutálních scén, jak však víme z dřívějška, Hellboy se širšímu publiku líbil i bez nich.
Sečteno podtrženo, nový Hellboy je rozhodně jiný, než současné komiksovky a na rozdíl od nich si nehraje na majestátní velkofilm, což rozhodně kvituji. Bohužel, v současné době nemají tyto filmy, stojící mimo dvě největší nakladatelství, velkou naději na úspěch, což Hellboyův první víkend potvrdil. Novinka rozhodně není špatná a i když v několika aspektech nedosahuje kvalit komiksové konkurence, ve výsledku se nejedná o špatný film.
85%
Starého Hellboye mám ráda, ale na rozdíl od komiksů mi přišel moc barevný, což mi však nikdy v jeho sledování nevadilo. Na toho nového jsem se těšila od chvíle, co byl oznámen David Harbour v roli našeho oblíbeného pekelníka a ještě více poté, co jsme se dozvěděli, že film bude mít Rkový rating a bude mnohem temnější. Po prvním traileru jsem byla poměrně zděšená, další trailery ovšem vypadaly lépe. Do kina jsem pak šla s mírným natěšením a se skoro žádným očekáváním, tudíž jsem nemohla být zklamána.
Jestli ze snímku něco vyčnívá, tak je to kopa solidních hlášek, jež ale občas trochu zabíjely až moc kreativní české titulky. Další, v tomto případě negativní věcí, kterou na sebe film až moc upozorňuje, jsou vizuální efekty z pozemského světa, u nichž je vidět, že těch peněz filmaři moc neměli. Erkovost je tím pádem skoro zbytečná, protože ta umělá krev prostě uvěřitelná není. Na druhou stranu, efekty z královnina světa vypadají dobře a právě v těch scénách, jež se netýkaly světa lidí, jsem se bavila nejvíc.
Jako klad bych vyzdvihla Alice, jejíž charakter do filmu vnesl svěží vítr. David Harbour toho podle mě neměl šanci tolik předvést. Jako Hellboy mi sedl, ale chtělo by to vidět ho víc zuřit. Jestli filmu něco opravdu uškodilo, bylo to londýnské finále, které se sice odehrálo v památce, jež na plátnech ještě pořádný prostor nedostala, ale řádění příšer v ulicích bylo skoro až zbytečné a peníze na tyto triky se mohly využít lépe. Když to shrnu, tak film má plusy i mínusy a pokud si ho chcete užít, dívejte se na něj jako na jednotlivé kapitoly a prostě se bavte. Je tam toho hrozně moc a nesmí se to brát vážně.
70%
Těžko se píše recenze k filmu, u kterého jste usnuli. Asi dvakrát. A asi i na déle, než jste tušili. Nejzajímavější na tom ale je, že i tak jsem zvládla obsáhnout to nejdůležitější k pochopení děje. Což je sice asi konstatování, které by mohlo být recenzí samo o sobě, ale něco málo z toho, co si pamatuju, přece jen ještě rozvedu.
To hlavní: U tohoto filmu prostě musíte hodit za hlavu bádání o tom, kdo je nějaký Humr Johnson, kde se najednou vzala Baba Jaga apod. Film na vás vybalí postavy, flashbacky a všelijaké narážky, ale nijak zvlášť se nenamáhá vám něco osvětlit. Buď se chytnete, nebo to prostě nechte být. Za mě varianta dvě, protože komiksy jsem nečetla. V tom asi vidím největší potíž. Dozvíte se dost na to, abyste zvládli aktuální dění, ale jinak je to trochu zmatek, což je škoda.
A teď už spíš jen jednotlivé postřehy. Soundtrack – muzika dobrá, za sebe ale musím říct, že ne vždy vhodně vybraná k dané scéně. Explicitní scény – nejsem z těch, kteří by omdlévali pro kapku krve. Na druhou stranu detailní záběry na démony pekelné, jak trhají nebohého smrtelníka vejpůl, až střeva lítají vzduchem, to zase taky nemusím. Navíc ti démoni… Kdo jste někdy hrál Dante’s Inferno, máte představu, jak moc nechutní byli. Humor – ano, čekala jsem trochu vyšší kadenci hlášek, ale pár slušných se našlo. Summa summarum, nejspíš dám časem Hellboyovi ještě jednu šanci, abych se ujistila, že jsem mu napoprvé nekřivdila.
60%
Oba dva díly Hellboye od Guillerma del Tora mám hodně ráda, takže mi připadalo trochu zbytečné začínat od začátku a točit novou verzi, byť samozřejmě s jiným příběhem. Ovšem ve chvíli, kdy bylo oznámeno, že si hlavní roli střihne můj oblíbenec Davd Harbour, přece jen jsem trochu zbystřila. Když už nic jiného, alespoň on jako velký fanoušek komiksů herecky jistě nezklame. To se také potvrdilo. Od začátku jsem však měla obavy z výsledku, protože tvorba režiséra Neila Marshalla není zrovna dvakrát kvalitní a jeho záliba v béčkách je příliš velká. Sice natočil mé oblíbené guilty pleasure Dog Soldiers, ale tam se o nějaké kvalitě moc mluvit nedá. I tady se mé obavy naplnily. Režisérova záliba v nechutnostech hází snímek hluboko do béčkových vod, což ještě umocňují nepříliš zdařilé vizuální efekty. Ono by to zas tak nevadilo, kdyby se v tomto stylu film od začátku prezentoval, ale jako áčková komiksová podívaná prostě neobstojí. Když k tomu připočteme scenáristickou splácaninu hned několika hellboyovských příběhů, je film značně rozpačitý. David Harbour může být jako Hellboy sebepřesvědčivější a sebezábavnější, ale plácání se v tunách krve a slizu mu příliš nepomáhá. Nový Hellboy naštěstí není nudný, pár zábavných scén se tu najde, ale dosáhnout kýženého výsledku v těch dramatických scénách se mu moc nedaří.
50 %
Diskuze /4
Asi bych byl o dost kritičtější, hrozná nuda
Nejlepší Hellboy, strašná prdel :D
Hellboy parody!
@KevSpa má nejlepší recenzi na celý film protože tohle je fakt pravda.