S02E06: The Way Out
Barriss Offee žije poklidným životem jako léčitel, ale minulost ji dožene. Čtvrtá sestra ji vypátrá, když prahne po dítěti citlivém na Sílu. Stárnoucí Barriss se snaží Lyn Rakish ukázat světlou stranu Síly a také že existuje jiná možnost než je Impérium. Vše ale skončí zcela nečekaně.
Zajímavosti k epizodě
Se závěrečným dílem The Way Out jsme se opět posunuli v čase, i když dle dostupných zdrojů přesné časové období nevíme. Od události pátého dílu uplynulo minimálně deset let. Barriss Offee je tak na útěku již celou dekádu, kdy se snaží vyhnout Galaktickému Impériu a hlavně nebezpečným Inkvizitorům. Jediná nápověda v tomto časovém období je seriál Obi-Wan Kenobi.
Ten se totiž odehrává devět let před bitvou o Yavin (a zároveň deset let po Pomstě Sithů, pozn. red.). A v seriálu jsme právě zahlédli Čtvrtou sestru alias Lyn Rakish, která je zde ještě ve službách Inkvizitorů. Pakliže se tedy Lyn nějakým zázračným způsobem i po konci The Way Out nepřidá k Inkvizitorům, poslední díl by se tak zákonitě měl odehrávat až po Obi-Wanovi. Jak ale moc dlouho, to bohužel nevíme.
(Závěr Tales of the Empire má krásné pojítko s Epizodou IX. Foto: Disney+)
Mnohem zajímavější je ale to, že Barriss Offee vystupuje jako jakási léčitelka, která pomáhá lidem v nouzi. Ve svých léčitelských schopnostech vynikla již v předchozím díle Realization. Krásně ale vidíme, že léčení si na ni vybírá patřičnou daň. Barriss značně zestárla, za což může především její časté využívání této schopnosti. Pokud chcete někoho vyléčit, vezme vám to vaší životní sílu.
Ostatně něco podobného jsme viděli i v Epizodě IX. Rey byla před jasnou smrtí, ale Kylo Ren ji dokázal na poslední chvíli předat svou životní sílu. Tím se za ni obětoval, vdechl Rey život, ale zároveň ukončil ten svůj. Síla vždy představuje rovnováhu a vyčarovat život nelze jen tak ze vzduchoprázdna. Pokud tedy někomu Barriss vypomůže, je to na úkor její životní síly.
To nás ostatně vede k vysvětlení, proč Jediové schopnost léčení (ve filmech a seriálech) příliš nevyužívali. Mistr Yoda v prequelové trilogii pravil, že smrt je přirozenou součástí života nás všech. Neměli bychom tedy do ni nikterak zasahovat. Pokud má jeden umřít, nejde tomu zabránit – a pokud chceme využít schopnost léčení, vezme to naší životní sílu tak, aby cyklus byl opět v rovnováze. Takto jednoduše lze tedy vysvětlit, proč Obi-Wan Kenobi například nevyléčil svého mistra Qui-Gona Jinna.
Tak tohle bylo vyloženě trapný …
Jako vždy komunita pláče, jedním vadí že postava nezemřela (což nevíme, jen se můžeme domnívat), dalším, že nešlo o epickou bitvu. Očekávání, hype, ale co čekat od dílu co má 17minut a z toho 3min. ti tul ky? Co chceme slyšet a vidět? Jaká jsou očekávání? Když použiji toto slovo, a zeptám se dotyčných, nepopíší děj ani příběh aby nepůsobil uspěchaně, celistvě či atmosféricky.
Každý díl s Barris má skrytý podtext, nese myšlenku a své poslání…
Spoiler!!!
Tento díl byl jen o jednom, zakončení cesty, kdy Barris dokáže přivést na světlo někoho ztraceného. Jako to svedl Luke se svým otcem, název epizody sám vystihuje hlavní myšlenku, že se z temnoty dá najít cesty.
Za mě zatím nejslabší díl seriálu. Chápu co se snažil říct, ale mě to neoslovilo.
Zase trochu uspěchané, zbytečné. Líbilo se mi propojení s Epizodou IX, léčitelskými schopnostmi a stárnutím dané postavy, která předává svou životní sílu. Jenže to je asi tak všechno. Když pominu tyto hezké easter-eggy, tak stále nemám pocit, že jsem dostal něco hmatatelného. A opravdu tu máme další postavu, která byla probodnuta světelným mečem a přežije? To už je vážně evergreen.
Očekávání byla veliká. Tohle je jednoduše zklamání.