Hobbit
96/100 - 64×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker (Sauron)

DVD: Návrat krále (čtyřdisková speciální edice)

DVD: Návrat krále (čtyřdisková speciální edice)

Dlouho očekávaný čtyřdisk s rozšířenou verzí je tady. Co vás čeká a nemine na čtveřici (případně pětici) nabušených disků? Téměř padesát minut nových scén ve filmu a pak několik dlouhých hodin bonusů. Přichází DVD král roku 2004.

1 0
1.4.2009

Film

Bitva o osud Středozemě vstupuje do své třetí a definitivně poslední fáze. Gandalfovi a Aragornovi se sice podařilo v Helmově žlebu porazit desetitisícovou Sarumanovu armádu, ale to není nic proti tomu, co chystá samotný Sauron vůči poslední lidské baště – městu Minas Tirith. Zatímco Gandalf a Pipin spěchají za správcem Minas Tirith, Denethorem, aby ho varovali, Aragorn, Gimli a Legolas se vydávají mnohem nebezpečnější cestou – skrz Stezky mrtvých, aby získali mocné, ale nebezpečné spojence.

Zatímco před Minas Tirith se schyluje k obrovské rozhodující bitvě, Frodo, Sam a jejich nevítaný průvodce Glum se blíží k Mordoru. Prsten, který musí být zničen v Hoře osudu, aby tak padl Sauron, se ocitá téměř na dosah nepřítele, přátelství Froda a Sama se rozpadá a Frodo je Glumovou léčkou vlákán do doupěte Oduly. Existuje ještě pro Středozemi naděje?

Režisér Peter Jackson uzavřel svoji trilogii impozantně. Obrovské bitvy, probíhající na několika frontách, vypětí do poslední chvíle, triky v množství, o kterém jeho předchůdci jen snili a k tomu samozřejmě mohutná symfonická hudba Howarda Shorea. Více než čtyřhodinový patosem nasáklý kolos přináší definitivní završení tříletého filmového dobrodružství jménem Pán prstenů a v mnoha směrech své dva předchůdce, Společenstvo Prstenu a Dvě věže, překonává. Koncentrace záběrů „jazyk až na zem“, případně „vyvalené bulvy“ je tak silná, že v kombinaci s obrovskou délkou je to už na hranici divácké stravitelnosti.

To samozřejmě platí pro obyčejné smrtelníky, Tolkienofilové si budou každý ohromující záběr do sytosti využívat. Nutno přiznat, že ačkoli triky nemají takovou kvalitu jako u předchozích dílů a závěrečná třetina s několika konci nemá punc úderného zakončení, styl, kterým Peter Jackson tuhle rozjetou lokomotivu řídí, je obdivuhodný. Vypjaté osobní scény se střídají s velkolepými záběry, akční sekvence v pravý čas vystřídá milostné tokání a každá z více než dvaceti ústředních postav má svůj prostor ve filmu.

Je to velký a emocemi nasáklý zážitek, kinematografický milník, který rezonuje v hlavě ještě několik dní po zhlédnutí. Byly to krásné tři roky se všemi díly. Budou nám všem chybět.

Rozšířená verze

Jak už jsme si u Pána prstenů zvykli, opět k nám přichází rozšířená verze filmu. Návrat krále se nám oproti kinu zde na DVD nafoukl o plných 59 minut, do kterých je ovšem nutno započítat nějakých deset minut fanouškovských titulků, takže reálně se dočkáte zhruba 49 minut dříve neviděných scén.

Film Kinoverze Rozšířená verze
//Společenstvo Prstenu // 171 219
//Dvě věže // 172 226
//Návrat krále // 193 252
Celkem 536 (8:56) 697 (11:37)

(Stopáž v minutách, formát PAL)

Dočkáte se zhruba pětadvaceti nových či rozšířených okamžiků. Dějově nejpodstatnější je nepochybně Sarumanova smrt hned na začátku, která se v diskuzních fórech přetřásala už od okamžiku, kdy bylo před několika lety oznámeno vypuštění kapitoly Vymetení kraje. Fanoušci se mají na co těšit, je to scéna, která by měla svůj řád i v kinoverzi, ačkoli s tím Peter Jackson v bonusech častokrát nesouhlasí. Většího rozšíření se dočkaly také Stezky mrtvých, rozšířená verze ukáže, že to s přemlouváním armády nebylo tak jednoduché jako v kinoverzi. Dějově podstatné jsou také záběry z Domu uzdravování, díky kterému konečně neznalci pochopí, proč v závěrečné scéně korunovace stojí vedle sebe Faramir a Eowyn a vyloženě lahůdkou jsou potom Ústa Sauronova, která učiní ze závěrečné bitvy před Černou branou mnohem zoufalejší akci.

Malého rozšíření se také dočkají rozhovory vybraných dvojic (Aragorn vs. Eowyn, Frodo vs. Sam, Theoden vs. Smíšek, Aragorn vs. Palantír), akční scény (nájezd olifantů, smrt Witchkinga). Naopak téměř žádné rozšíření nepřináší dlouho očekávaný souboj Gandalfa a pána Nazgůlů, tedy s výjimkou úžasného vzplanutí meče. Vyloženě na oddych je pijácký souboj Legolase a Gimliho (hádejte, kdo vyhraje) a především střetnutí s piráty, kde si Peter Jackson vystřihl nádhernou hereckou etudu. Celkově se jedná o další velice příjemné rozšíření, i když čtyřhodinová délka je už na hranici jednorázové poživatelnosti. Z nových záběrů by bylo fajn mít v kinoverzi smrt Sarumana, pro diváky muselo být zmatečné, že hlavní záporák ze Dvou věží se nedočká v kině důstojného konce. Další nové sekvence jsou potom určeny především pro fanoušky předlohy, kteří si jejich hloubku dokáží vychutnat až do dna.

DVD

Na rozšířenou verzi Návratu krále jsme si tentokrát museli počkat až těsně před Vánoce, což je vzhledem k předchozím zkušenostem s trpělivostí fanoušků hodně riskantní krok, ale nakonec jsme se dočkali, jen s minimální zpožděním oproti západní civilizaci. Ačkoli to vypadalo jistou dobu, že budeme mít DVD dříve než za Oceánem, fantazie se rychle změnila v realitu a oficiální datum české distribuce (15. prosince) je tak jen jeden den za tím americkým. Ale už v úterý čtrnáctého jste ve vybraných obchodech mohli DVD sehnat.

A jaké je? Nemá cenu plýtvat prostorem v recenzi, ano, dva disky opět pro film, zbylé dva pro bonusy, stejně jako v předchozích letech. Rozšířená edice je zasazena v křehčích deskách než jaké má sběratelská, ta se navíc může pyšnit sexy krabicí, fešným modelem Minas Tirith (vložený letáček vám poradí, kde si objednat podobný model Minas Morgul) a pátým bonusovým DVD s koncertem Howarda Shorea. Samozřejmostí je také booklet s podrobnou mapou všech bonusů. Tak jdeme na to.

Obraz je absolutní fantazie. Ačkoli film působí úmyslně v mnoha scénách měkce a trochu až rozostřeně, authoring je naprosto vynikající. Nepatrně jiné tónování je ještě dokonalejší než v kině, co je ovšem největší přednost je absolutní ostrost a kontrast. U nových scén nemáte vůbec možnost poznat, že by se nějak odlišovaly, takže se nezbývá než poklonit až na podlahu a uznat, že toto je jeden z nejlepších obrazů na klasickém DVD, co můžete vidět.

Zvuková stopa v šestikanálu je samozřejmě gurmánským kouskem, kvůli kterému se i přes výbornou kvalitu klasické Dolby vyplatí pořídit si dekodér s DTS plus šest reproduktorů. Křišťálový a neuvěřitelně dynamický zvuk, nádherně je rozmixovaná především hudba, která vás ve sborových pasážích vtahuje deset centimetrů před obrazovku/plátno. Na sto procent jedou všechny kanály, o nějaké to procento navíc se snaží subwoofer, při nájezdu olifantů vám nadskakuje i pračka na druhém konci bytu. Tady je to opět za plný počet.

České titulky u filmu mají výbornou kvalitu, i když pár zaškobrtnutí by se našlo. Stejně na tom jsou i bonusy, kde občas není dobře zachycen původní význam, ale vzhledem k objemu překladu je to snesitelné procento chybiček. Na rozdíl od minulých let mají české titulky VŠECHNY bonusy na třetím a čtvrtém disku, včetně těch nejmenších a nejkratších klipů, bez české podpory jsou jen audiokomentáře.

Informace o filmu

Český název: Pán prstenů: Návrat krále
Původní název:
The Lord of the Rings: The Return of the King
Délka filmu: 236 minut
Distributor filmu: New Line Cinema (2002)
Distributor DVD v ČR: Warner Home Video (2004)
Formát obrazu: 2,35:1 anamorfní, PAL
Obraz: 2,35:1 anamorfní, PAL
Zvuk: anglicky DTS ES, DD 5.1 EX, polsky DD 5.1 EX
Titulky: anglické, české, polské, bulharské, chorvatské, rumunské, …
Bonusy:

  • Audiokomentář – Na obou discích s filmem tu opět máme vyčerpávající čtyři komentované doprovody. První samozřejmě v režii hlavní tvůrčí trojice (Peter Jackson, Fran Walsh, Phillippa Boyens), druhý pod taktovkou zástupců z výtvarného oddělení (Grant Major, Richard Taylor, Alan Lee, John Howe aj.), kteří mají na starosti hoši z postprodukce, tzn. triky, střih, zvuk a hudba (Barrie Osborne, James Selkirk, Howard Shore aj.) a konečně čtvrtý, kde se o mikrofon přetahuje absolutní většina představitelů hlavních rolí a překvapivě také Smeagol a Glum. Můžete si být jistí, že ať zvolíte jakýkoliv komentář, čekají vás hodiny poutavého a zajímavého vyprávění a po skončení se klidně můžete jmenovat do funkce absolutního znalce filmového Pána prstenů.
  • Introduction – Sám velký Peter Jackson a také někteří herci vám, jak na prvním, tak druhém bonusovém disku, představí bonusy a systém navigace v nich. Záležitost spíše úsměvná, protože rozdělení položek je naprosto přehledné a jasné.
  • J.R.R.Tolkien: The Legacy of Middle-Earth – Bonusy nemohou začít jinak, než vzpomínkou na autora celé trilogie. Zatímco na DVDčku Společenstva jsme poznali jeho život, u Dvou věží jeho životní inspirace pro trilogii, zde se podrobně podíváme do historie vzniku jeho jazyků, na předlohy pro některé situace z filmu z jeho skutečného života, dokonce zabrousíme i do křesťanského symbolismu a také do oblastí, kterými si chtěl Tolkien zřejmě splnit sny nejen sobě, ale i vlastnímu národu.
  • From Book to Script – Zhruba pětadvacetiminutové ohlédnutí se soustřeďuje na změny, kterým prošel Návrat krále od knihy k filmu. Diskutuje se samozřejmě hodně o Odule, odstřižení Vymetení kraje, řazení kapitol a dalších změnách, z nichž hodně uvidíte právě v rozšířené verzi filmu, nejzajímavější pro fanoušky ovšem bude fakt, že se velice dlouho uvažovalo o závěrečném souboji „meč na meč“ mezi Aragornem a zhmotnělým Sauronem (v podobě jako byl na začátku Společenstva) a teprve ve velice pozdní fázi byl předělán na souboj Aragorna se skalním zlobrem. Jak ovšem ukazuje následná pracovní vizualizace, byl nakonec Sauron jen ve většině scén digitálně vymazán a nahrazen zlobrem.
  • Designing and Building Middle-Earth – Čtveřice dokumentů zachycuje základy Pána prstenů, tedy jeho neuvěřitelně propracovaného pozadí kulis, modelů, rekvizit a kostýmů. Čtyřicetiminutový pohled na stavbu kulis nepochybně dostane každého Tolkienofila do kolen, především díky výtvarníkům, kteří do návrhů a staveb dali obrovský kus fantazie a preciznosti. Škoda, že kulisy už na Novém Zélandu nestojí, byly by v současnosti určitě populárnější Disneyland a dvakrát škoda, že je někdo podrobně nezmapoval a neudělal z nich virtuální prohlídku jakou známe třeba z DVDček Harryho Pottera.
  • Modely zase nadchnou každého, kdo si stavěl jako malý na písečku bábovičky, během dvaceti minut stačíme omrknout jen ty nejzásadnější kousky, v čele s oživlým snem lepičů MPR z Abíčka v podobě modelu Minas Tirith. Dokument o filmových proprietách vám ukáže, že sebemenším detailům bylo v Návratu krále věnováno maximum, a i když pojedete film po snímcích, stejně z nich devadesát procent nezachytíte. A konečně kostýmy, kde není řeč překvapivě o brnění, jako hlavně o noblesních hávech, které většina postav během snímku vystřídá. Pokochat všemi detaily se můžete v ultimativní galerii, čítající několik stovek konceptů a fotek. Objektivně řečeno – tihle lidé si Oscary zaslouží do poslední unce zlata.
  • Home of the Horse Lords – Půlhodinka věnovaná opomíjeným hrdinům závěrečného dílu. Ve filmu to sice vypadá, jako když bylo použito několik tisíc koní, skutečnost byla mnohem skromnější, impozantní rohanská jízda přesto ve skutečností čítala přes několik set zástupců. Řeč je nejen o trucovitém představiteli Stínovlase, ale i o nezbytném tréninku všech herců, kteří ve filmu nasednou na koně (tedy absolutní většina).
  • Middle-Earth Atlas – Věcička dobře známá z předchozích DVD. Interaktivní mapa Středozemě vám ukáže, kterak putovaly hlavní skupiny hrdinů, na vybraných místech máte možnost spustit kratičkou pasáž přímo z filmu. Tohle je záležitost spíše pro vlažné znalce Středozemě, protože správný Tolkienofil ani na vteřinu během filmu nepochybuje, kde se právě nachází a bez problému byl dokázal určit všechny světové strany, stejně jako kterým směrem se nachází jiné známé místo.
  • New Zealand as Middle-Earth – A další starý známý z interaktivní party. Mapa Nového Zélandu vám tentokrát nabídne prostřednictvím šesti oblastí (Ithilien, Šerá brázda, Stezky mrtvých, Pelenorská pole, Černá brána a Mordor) vstup do skutečných míst, kde se film natáčel. Jsou to veskrze momentky z natáčení, nemusíte se bát, že se zde budou opakovat fakta z jiných dokumentů, tohle je jen a jen věnované daným místům a podrobnému popisu prostředí.
  • Filming „The Return of the King“ – Od fáze příprav a vedlejších procesů se konečně na posledním disku dostáváme k samotnému natáčení. Hlavní náplní této kapitoly je více než hodinu a čtvrt dlouhý dokument „Cameras in Middle-Earth“, popisující nejzajímavější okamžiky během natáčení závěrečného dílu trilogie. Dokument se nezaměřuje na chronologické vyprávění od začátku do konce, ale naopak na vypíchnutí toho, že vznik Návratu krále a vlastně všech dílů byl veskrze chaotický, různé scény, které ve filmu na sebe přímo navazují ve výrobě od sebe dělí několik let. Zvláštní pozornost je potom věnovaná dotáčkám z léta roku 2003 a samozřejmě i velkému loučení, které přišlo na závěr. Nenechte si ujít legrační pasáž natáčení pirátské lodi, kde se objeví nejen Peter Jackson, ale i další hlavní tvůrci filmu. Posledních patnáct minut je jeden velký doják, kde brečí všichni, počínaje Viggo Mortensenem a Peterem Jacksonem konče. V kapitole se nachází ještě zhruba sedmdesát fotografických momentek z natáčení závěrečného dílu.
  • Visual Effects – Vizuální efekty v Návratu krále, to je jeden velký testament pro „Weta Digital“, do jejíž dílny podrobně ve čtyřiceti minutách nahlédneme. Uvidíme, kterak vyráběli obrovskou bitvu na Pelenorských polích, rozhýbali a animovali ohyzdnou Odulu nebo jak stvořili armádu mrtvých. Úžasný je především popis vizualizace oblasti před Minas Tirith, kde nejdříve vznikl trojrozměrný model celého pozadí a následně na něm rozpoutali pečlivě naplánovanou bitvu. Z dokumentu také vyplývá, že se tým potýkal s akutním nedostatkem času a hodně scén vznikalo na poslední chvíli. Dokonalou ukázkou je jich práce je komentovaná vizualizace útoku Olifantů zachycená až v osmi fázích – od storyboardu přes skládání jednotlivých podkladů konče celkovým kompozitem.
  • Post-Production Journey´s End – Kapitola obsahuje čtyři zhruba dvacetiminutové dokumenty, popisující detailně poslední fáze výroby – střih, hudbu, zvuk a závěrečné kompletování. Ve střihu se dozvíte, jak s těžkým srdcem museli z kinoverze vyhodit Sarumanovu smrt (a Christopher Lee neváhá dodat, jak ho to zklamalo) či kterak téměř neunesli břemeno nepoužitých záběrů z předchozích dílů. V povídání o hudbě se mluví hlavně o zpívaných momentech, včetně překvapivé inspirace dvou nejvýznamnějších okamžiků – zpěv Billyho Boyda (na základě karaoke večírku) a závěrečného songu Annie Lennox (viz pasáž níže o Cameronu Duncanovi). Zvukoví mistři vám zase předvedou, kterak se vyrábí řev poraněné Oduly nebo rozzuřených Olifantů a konečně v závěrečném klipu se dozvíte, že Návrat krále byl dokončován v téměř pekelných podmínkách a napjaté atmosféře, kdy většina postprodukčních oddělení několik týdnů před premiérou nespala.
  • The Passing of an Age – Třetí díl Pána prstenů nebyl rozloučením jenom pro nás diváky, ale i pro tvůrce. Ačkoli někteří z nich na filmech pracovali až devět let a zažili okamžiky, kdy si přáli, aby už byl konec, když k němu došlo, neubránili se nakonec slzám a dojetí. V dokumentu také uvidíte, jak to vypadalo při světové premiéře Návratu krále ve Wellingtonu (oslava po vítězství našich hokejistů v Naganu proti tomu vypadá jak piknik několika nadšenců) a jak herci s filmem putovali také po některých dalších světových městech, vše samozřejmě završeno triumfem na Oscarech. Tady zažijete sebechvály a patosu úplně nejvíc ze všech dokumentů.
  • Cameron Duncan: Inspiration for „Into the West“ – Když Peter Jackson točil Pána prstenů, poznal se zprostředkovaně s mladíkem jménem Cameron Duncan. Ten už od svých šesti let natáčel filmy, bohužel se však u něj posléze projevila rakovina kostní dřeně a přestože usilovně hledal dárce a docházel na chemoterapii, podlehl ve svých šestnácti letech této zákeřně chorobě. Nadšení, které z něj až do posledních chvil života vycházelo a promítalo se do natáčení stylizovaných výpovědí a reklam na dárcovství Petera Jacksona nadchlo tolik, že ho přizval i k dotáčkám, seznámil ho s herci a pomáhal mu najít dárce. Duncan si získal obdiv všech a jeho boj se stal inspirací pro Fran Walsh, když psala závěrečný titulkový song. Kromě dokumentů znázorňující poslední měsíce jeho života si můžete pustit také jeho krátký film „DFK6498“ což označuje jeho nemocniční číslo a o něco delší „Strike Zone“ natočený v posledních dvou měsících jeho života.
  • Easter Eggs – Dovolím si výjimečně upozornit na dva podařené skryté bonusy. První se nalézá na prvním disku ve výběru scén. Najeďte na poslední stránku a z kapitoly 36 se šipkou dolů posunete na aktivovaný symbol prstenu, pod ním se skrývá nádherný rozhovor Elijaha Wooda přes satelit s jistým německým žurnalistou, ze kterého se vyklube Dominic Monaghan. O stupeň méně zábavný je další skrytý bonus, ukrytý na stejné místě na druhém disku, kde Ben Stiller a Vince Vaughn zpovídají Petera Jacksona ohledně dalšího pokračování. Ani jeden z těchto easter eggs nemá české ani anglické titulky. Pro pořádek dodám, že když šipkou najedete v hlavním menu třetího a čtvrtého disku na poslední položku a ještě šipkou dolů, pod symbolem květu naleznete titulků tvůrců DVD.
  • Bonusové DVD – Páté DVD přibalené ke sběratelské verzi Návratu krále obsahuje ohlédnutí za Symfonií pro Pána prstenů, kterou Howard Shore vytvořil jako koncertní vystoupení. Padesátiminutový dokument nahlédne jednak k myšlenkám skladatele a popisu některých jeho motivů, většinu času ovšem zaberou vybrané tématické ukázky ze záznamu jednoho koncertu, konkrétně z Montrealu. Díky skvěle namixovaným zvukovým stopám (DD 2.0, DD 5.1 EX či DTS ES) máte možnost se na pár desítek minut ocitnout uprostřed sálu a vychutnat si naplno hudbu, ze které naskakuje příjemná husí kůže. Dokument je vybaven pouze anglickými titulky, což ale pro těch pár vět není podstatné, hlavní je hudba, která v tomto koncertním hávu získává opravdu nadpozemský charakter.

Zdroj: 0

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama