Je seriál Grand Army jen levnou napodobeninou Euforie?

Je seriál Grand Army jen levnou napodobeninou Euforie?

4.2.2021 19:59


Poté, co seriál Euphoria od HBO uchvátil diváky svou jedinečností a upřímností, a zároveň vyděsil mnoho rodičů, se Netflix pokouší přijít s vlastní verzí teen drama zabývající se aktuálními problémy, kterými si teď mladí procházejí. A tak vznikl nový seriál Grand Army.


Seriál se od první epizody snaží zasáhnout mnoho velkých a kontroverzních témat. Autoři se zaměřili na rasová nebo genderová témata či na problém chudoby a šikany. Vlastně je toho v seriálu tolik, že se divák může ztratit v tom, co tím vlastně autor chtěl říct. I tak ale na rozdíl od Euphorie či Riverdale Grand Army působí nejreálněji.

Diváci seriálu Euphoria si běžně vybaví nejen skvělý děj seriálu, ale také třpytky a mnohdy až šílené vztahy, zatímco u Riverdale krom absolutně nečekaných a zvláštních mystických zvratů si velmi často vybaví perfektní červenou rtěnku Madelaine Petsch anebo KJův six pack (K.J. Apa). I když se tyto seriály snaží poukázat na problémy, se kterými se setkává mladá generace, s realitou se tak úplně nepotkávají. A v tom je seriál Grand Army jiný.

Grand Army řeší problémy dospívajících.

Seriál se točí kolem pěti hrdinů, studentů střední školy Grand Army. Na této průměrné americké střední škole se nachází široké spektrum studentů, pocházejících z různých poměrů. Joey Del Marco (Odessa A’zion), populární roztleskávačka/fe­ministka, Dominique Pierre (Odley Jean), Afroameričanka s obrovským potenciálem, který je ale potlačován staráním se o zbytek její rodiny, Siddhartha Pakam (Amir Bageria), sportovec s indickými kořeny, který bojuje se svou sexualitou, Leila Zimmer (Amalia Yoo), Číňanka adoptovaná americkým párem, která se zoufale snaží zapadnout, a Jayson Jackson (Maliq Johnson), Afroameričan, který se možná až naivně snaží bojovat proti systému.

Grand Amry si můžete pustit na Netflixu.

V první epizodě se svět studentů otřese teroristickým bombovým útokem, který se stane nedaleko jejich školy. Tento výbuch nepřímo spustí několik dějových linií. Joye zkritizuje učitelka za nevhodné oblečení, Leila je absolutně unešená radostí, že byla přidaná na seznam nejžhavějších holek na škole, Jayson a jeho kamarád Owen (Jaden Jordan) se dostanou do velkých potíží, Dominque přijde o 200 dolarů, které potřebovala pro svou rodinu, a Sid má strach z toho, že ho všichni kolem považují za teroristu jen kvůli jeho barvě pleti.

Od té chvíle je děj seriálu stále temnější. Podobně jako u seriálu Euphoria se ani zde tvůrci nebáli mluvit o nepříjemných tématech mladých 21. století – hlavně tedy o užívání drog, znásilnění, šikaně, pomstychtivého chování a riziku, které na sebe berou mladí aktivisté generace Z.

Napodobuje Grand Army Euphorii?

Kritici oprávněně seriálu vyčítají nestálost a rychlé změny v ději. Seriál tím chce ukázat na fakt, že život mladých v této době rozhodně nezastavuje – ať se děje cokoli; teroristický útok, znásilnění, vyloučení ze školy aj. První scéna seriálu, v dívčí šatně, kde se povalují odpadky, holky u skříněk zpívají nebo dělají videa na Instagram, Joey v záchodové kabince vytahuje kondom ze své kamarádky, to všechno má za cíl jedinou věc. Poukázat na chaos v životě mladých. Tento chaos pak provází celou sérii, hrdinové zažívají smutek, radost, vztek, nadšení atd. v krátkých časových úsecích, tak krátkých, až z toho jde hlava kolem. Za tak krátký čas nelze najít vždy odpovědi na to, co se v životě děje, a tak reálně v životě je.

Grand Army je svět tvrdý a nefér, ale i tak to hrdinové zvládnou, a to je hlavním sdělením.

Myslíte si, že se Grand Army snaží napodobit Euforii, anebo je to seriál s úplně jiným záměrem?

Foto: Netflix


Jít na Grand Army | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!