Z komiksového Thora je žena, z Falcona zase Captain America

Z komiksového Thora je žena, z Falcona zase Captain America

20.7.2014 20:00


Uplynulý týden proběhly světem Marvel Comics dvě zásadní novinky, které mají nadobro změnit dva z nejznámějších superhrdinů světa Marvel, Thora a Captaina Americu. Aneb přivítejte Thorku a Captaina Falcona.


Začněme zlehka onou lépe stravitelnou zprávou. Když komiksový Steve Rogers přišel o své schopnosti, jeho kariéra jakožto Captaina Americy zdá se končí. Svět Marvel Comics o jednoho ze svých nejikoničtějších hrdinů ale nepřijde, nahradí ho totiž hrdina jiný, a sice Sam Wilson alias Falcon.

Sam Wilson, kterého jsme v podání Anthonyho Mackieho mohli vidět už ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera, tak v komiksech dá svůj létající trikot stranou a oblékne se do modré, bílé a červené, barev Captaina Americy. A po více než sedmdesáti letech boje proti zlu Stevovi jistě nemůže nikdo zazlívat, když si teď dovolí odejít do důchodu. A zvlášť, když po sobě nechá tak kvalitní náhradu.

Tato informace je zároveň poměrně důležitá i pro svět filmových Avengers. Když se totiž Chris Evans, představitel filmového Captaina Americy, nechal slyšet, že po druhých Avengers a třetím Captainu Americovi už si od hraní hodlá dát pauzu, fanoušci začali spekulovat, kdo by ho ve filmovém světě mohl nahradit. A teď už víme, že Chrise Evanse může v roli Captaina Americy vystřídat právě Anthony Mackie (zůstává ale otázkou, jak se budou v budoucnu řešit případné odchody ostatních herců).

A teď ta trochu hůř stravitelná zpráva. Den před zveřejněním informace o novém Captainu Americovi totiž Marvel Comics vydalo prohlášení o drastické změně postavy Thora, kterou nyní nahradí žena jménem… Thor?

Že v Marvel Comics přišli s nápadem, že mocný Thor už z nějakého důvodu nebude hoden svého kladiva Mjolnir, které tak bude předáno někomu jinému, to je docela v pořádku. Proč se ale na novou hrdinku (o které zatím prakticky nic nevíme) přenáší i jméno Thor, které přitom není žádným alter egem, jako to platí například právě u Captaina Americy, ale rodným jménem konkrétní komiksové postavy (notabene severského boha)?

Přitom že Marvel takto převrací svou mytologii ale ještě není to nejhorší. Přece jen až vyjde první komiks s novou Thor (jak to chcete skloňovat?), vše bude třeba rozumně vysvětleno. Horší je spíš to, jak Marvel tímto krokem oklamává své čtenáře povrchovým vyzdvihováním silných ženských postav (i zástupců menšin, viz. níže) ve světě Marvel Comics.

Předání titulu Thora nové ženské hrdince se od Marvelu na první pohled může zdát jako odvážný krok ve snaze posílit řad silných ženských hrdinek v komiksovém světě. Ve skutečnosti se ale jedná jen o velmi slabou rychlokvašku. Pokud by chtěl totiž Marvel skutečně bojovat za emancipaci komiksových superhrdinek, dal by si práci s vývojem nových originálních ženských postav. Ale to, že nová ženská postava přebírá identitu, kterou už se před ní proslavil muž, by mohlo mít přitom přesně opačný efekt. Ty největší marvelácké fanoušky to ale neodradí a naopak to spoustu nových čtenářů (a čtenářek) přiláká, protože tak nějak nevědí, co od toho čekat. Tak proč to nezkusit, že ano?

Problém je ale zároveň i v tom, že tohle není poprvé, co Marvel takhle „podvádí“. Jako dobrý příklad lze uvést postavu mladého hispánce Milese Moralese, který si po smrti Petera Parkera oblékl trikot Spider-Mana. Další příklad by pak šel najít i u nové Ms. Marvel, muslimské dívky Kamaly Khan, tady už to ale zároveň není až tak jednoduché.

Jistě, bylo by sice mnohem zajímavější, kdyby Kamala představovala nějakou novou postavu, na rozdíl od Thora nebo Spider-Mana je ale postava Ms. Marvel skutečně titulem, který se dělí mezi více hrdinek, a první komiksy nové Ms. Marvel navíc záměrně těží z toho, jak se mladá muslimská dívka vyrovnává se západními ženskými vzory, což Marvelu rozhodně zazlívat nemůžeme. A stejně tak nemá cenu kritizovat ani přerod již zmíněného Sama Wilsona, který se sice stal novým Captainem Americou, už od konce šedesátých let si ale přitom budoval pověst prvního afroamerického superhrdiny mainstreamového komiksu v roli Falcona.

Takže ano, Marvel se jistě snaží trochu zmírnit komiksové dogma bílých mužských supehrdinů, zároveň se ale tak nějak bojí přicházet s novými postavami a místo toho ty původní obměňuje podle jakési gendrové a menšinové „poptávky“. Občas to tak úplně nevadí, občas je to ale úplně na hlavu. A jeden by se až bál, co dalšího přijde po ženském Thorovi.


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!