Mr. Robot Rozbor názvů epizod první série

Rozbor názvů epizod první série

Rozbor názvů epizod první série

Mr. Robot je specifický především svými neobvyklými názvy epizod, které jsou v dosud nepoužitém formátu. Zamysleli jste se někdy nad významem jednotlivých názvů?


28 0
13.9.2015

Každá epizoda se skládá z názvu a z přípony, která označuje různé formáty souborů, převážně spjaté s různými videokodeky. Pojďme si tedy všech deset epizod projít a pozastavit se nad významem, a to jak názvů, tak i přípon.

S01E01: eps1.0_hellofri­end.mov


„Hello, friend.“ Ahoj, kamaráde. Tak zní první slova samotného seriálu a také první slova, která Elliot Alderson míří na diváka.

Přípona .mov pak značí multimediální soubor vyvinutý Applem v rámci multimediálního prostředí QuickTime.

S01E02: eps.1.1_ones-and-zer0es.mpeg

Jedničky a nuly jsou podstatou binárního kódu, zároveň jde ale o odkaz na promluvu pana Robota o tom, že i lidé jsou jedničky a nuly. Ano, nebo ne. Jednat, nebo nejednat.

Přípona .mpeg je standardem pro audiokompresi a videokompresi.

S01E03: eps.1.2_d3bug.mkv

debuggování padlo ve třetí epizodě více než dost. Pro rekapitulaci, jde vlastně o proces kontroly a následného opravování chyb v počítačovém kódu, aby mohl fungovat tak, jak by měl.

A přípona .mkv není cizí pirátům. Jde o otevřený standard, který umožňuje uchovat několik audio či videostop v jednom souboru.

S01E04: eps.1.3_da3m0ns­.mp4

Daemon je v IT program běžící v pozadí, jenž nevyžaduje interakci uživatele. Nelze si nevšimnout spojitosti se slovem démon, které je v epizodě zmiňováno především jako něco, co nás pronásleduje.

O formátu .mp4 snad není třeba nic víc říkat. Snad jen zajímavý fakt, že tento formát nahradil .avi v pomyslném žebříčku nejpoužívanějších formátů pro šíření nelegálních videosouborů.

S01E05: eps1.4_3×pl0it­s.wmv

Exploit. Další IT termín, jenž označuje software, sekvenci příkazů či chybu, které lze použít k proniknutí do počítače. Opět jde o paralelu spojenou s lidmi, u nichž lze rovněž najít slabiny, které proti nim lze použít.

Audio-video formát .wmv vznikl díky Microsoftu, který se jím marně snažil konkurovat zaběhlým formátům.

S01E06: eps1.5_br4ve-trave1er.asf

V průběhu epizody prozradil Vera význam svého jména, a sice odvážný cestovatel. Krom významu jde zároveň o jeho pohled na něj jako takového.

Koncovka .asf značí audio-video formát určený a navržený pro streamování videa.

S01E07: eps1.6_v1ew-s0urce.flv

Zobrazit zdroj je funkce prohlížečů nahlédnout do zdrojového kódu určité webové stránky, zároveň jde o Elliotovu metaforu pro pohled do jakéhosi pomyslného kódu lidí, v němž jakožto lidé skrýváme své pravé já.

Formát .flv slouží podobně jako .asf ke streamování videa, na rozdíl od něj je ale častěji používaný.

S01E08: eps1.7_wh1ter0se­.m4v

White Rose. Vysoce postavený hacker Dark Army, jehož role se ve finále první řady stala mnohem zásadnější, než jak se na první pohled zdálo.

Koncovka .m4v je audio-video formátem firmy Apple, jenž je používán u iTunes.

S01E09: eps1.8_m1rr0r1ng­.qt

Mirroring, v doslovném překladu zrcadlení, označuje v informačních technologiích vložení kopie souboru či odkazu do identické kopie či souboru.

Formát .qt označuje soubor QuickTime, opět jde o produkt Applu.

S01E10: eps1.9_zer0-day.avi

Zero day (den nula) v IT značí neznámou slabinu v softwaru, kterou mohou objevit jen vnější uživatelé. Tento název má proto, že jakmile se o této chybě programátor dozví, nemá dostatek času na nápravu.

Koncovka .avi je také hodně známá, tudíž ji není třeba blíže představovat. Tento audio-video formát od Microsoftu byl před .mp4 jakýmsi standardem mezi videosoubory.

Diskuze /5

sandokan555

:mpeg (koncovka).. alebo aj .mpg sa nepouziva na audio ale na video, na audio sa v tomto pripade najcastejsie pouziva koncovka .mp3 … k tomuto formatu sa da povedat ze napriklad kompresiu mpeg2 pouzivaju ako klasicke DVD(myslim originalne) tak aj Blue Ray disky(povodny plan bol rychlo zacat vyrabat 4 vrstvove(cca 100 GB) alebo 8(200 GB) vrstvove disky aby sa pouzivalo nekomprimovane video, ked BR- disk vyhral vojnu s HD DVD diskami, tak sa na to vyprdli a ludom staci aj komprimovane video ak mate zaujem tu je k tomu pokec :https://en.wikipedia.org/…c_format_war).

.avi si zasluzi viac pozornosti ja viem ze tu je kopa -nast rocnych, ale tento format bol v minulosti asi najcastejsie pouzivanym myslim ale bezstratovy .. komprimovane videa v .avi( DivX napriklad) nemaju nic spolocne s povodnymi subormy .avi ktore boli vlastne bezstratove. tusim niekde 1 minuta priblizne 100 MB pri rozliseni 640*480.

a tak napriklad .flc nie je .flac, (.flc boli animovane obrazky) a namiesto .flac sa pouzival klasickejsi .wav

tych prikladov moze byt kopec …

#4 lukascoolarik
13.9.2015 | 11:48:50
dagsoftware

V prvom rade to (mkv, avi, mp4, …) ale nie sú video kodeky, ale video kontajnery. Video kodek je spôsob, ako sú obrazové dáza zakódované; video kontajner je to, ako sú rôzne video stopy, audio stopy, titulky, kapitoly, menu, bonusy, … uložené do jedného súboru. Každý kontajner má iné možnosti a schopnosti, a v zásade môže obsahovať video v akomkoľvek kodeku (divx, xvid, avc, hevc, …).

#3 MrGandy #4 lukascoolarik
13.9.2015 | 13:50:18
MrGandy

#2 dagsoftware: Pardon, jsem divák, který kouká na tento seriál jako na filmové dílo a hodnotí na něm prvky, které je zvyklý hodnotit u jiných filmů nebo seriálů. A jakožto úplně normálního diváka jsem za článek vděčný, stačí mi bohatě. Naopak tyhle tvoje řeči mi jsou k ničemu a jakožto normální divák, ne jako člověk, který na seriál kouká jen proto, že pracuje na počítači je považuji za nepřínosné…

17.9.2015 | 9:29:06
lukascoolarik

#1 sandokan555: #2 dagsoftware: Souhlasím s tím, že k tomu šlo napsat víc. Já se rozhodl vzít to stručně, takže je možné, že mi tam něco uniklo, případně jsem to mohl rozebrat. Ale předpokládám, že ten, kdo o tom chce vědět více, si to už sám dohledá. Každopádně díky za postřehy.

webmaster
17.9.2015 | 21:28:16
wauhells

Já osobně nepovažuji jakoukoliv informaci za nepotřebnou. Naopak kdo chce sosat, ať sosá a kdo ne, nemusí to číst. Myslím si, že výše uvedený názor „normálního diváka“ v diskuzi je, byť určitě nechtěně urážkou těch, kteří tyto stránky adminují a všech kteří se na nich podílejí. Nebýt vás, neměl by tento normální divák svoji poznámku ani kam napsat, protože stránka by neexistovala. Asi ani netuší že se někteří např. podílíte i na překladech a titulcích…Já si vaší práce vážím a chci podotknout, že výše uvedené informace o formátech, ale hlavně i o popisu názvu epizod mě byly, byť znalému, užitečné, alespoň jsem si něco osvěžil. To všechno může posunovat člověka dál, pokud chce. Děkuji.

14.10.2015 | 23:28:10
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele seriálu Mr. Robot a poděkovat jim za jejich práci, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme!

Berte v potaz, že PayPal si účtuje transakční poplatek 3,4 % plus 10 Kč.

Momentky

Momentky

Opakování je matka...

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

Ne, nezapomněli jsme na vás. Po několika měsících si konečně můžete přečíst rekapitulaci finále druhé řady seriálu Mr. Robot, které zmátlo nejednoho diváka. Kolik otázek bylo zodpovězeno, kolik nových se objevilo a kolik starých zůstává?

Nejlepší postavy

Edna na sociálních sítích