Postřehy z epizody The Things We Bury

Postřehy z epizody The Things We Bury

26.11.2014 10:00


Je tu další týden bez nové epizody seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. a tak se můžeme opět alespoň o to intenzivněji zaměřit na události epizody minulé, které pozvolna směřují k velkému zvratu v rámci celého seriálu. Jak rychle se ho ale dočkáme?


Než se vrhneme na postřehy z epizody The Things We Bury, je velmi důležité, abyste měli načtené i postřehy z epizody minulé, jelikož skoro všechno to, co jsme si v nich minulý týden načrtli, se nyní jen potvrdilo.

Dnes máme hned několik důvodů, proč si můžeme být téměř stoprocentně jistí, že se seriál Agents of S.H.I.E.L.D. momentálně skutečně zabývá komiksovými Inhumans. Jedním z těchto důvodů je nově i to, že tvůrci seriálu nedávno oficiálně potvrdili, že tělo modrého mimozemšťana objeveno tehdy agentem Coulsonem je skutečně rasy Kree. A přestože je toto potvrzení výborné pro podpoření našich argumentů, asi bychom se klidně obešli i bez něj. Teorii o Kree a Inhumans už v tomto bodě totiž nasvědčuje i prakticky všechno ostatní, a to v čele s vyprávěním Wernera Rainharta o „modrých andělech, kteří nám seslali dar“ z této epizody.

Obelisk sem, Hybatel tam

Tato epizoda nám konečně dala nějakou představu i o tom, čím by mohl být onen záhadný Obelisk nebo také Hybatel. Už od objevení tohoto předmětu v první epizodě druhé řady někteří fanoušci spekulovali, zdali by se nemohlo jednat o jeden z Kamenů nekonečna. A přestože si níže popíšeme, že tomu tak nakonec nejspíš není, určitě neuškodí si přiblížit, co to Kameny nekonečna vlastně jsou a jakou hrají roli ve světě Marvel Cinematic Universe.

Kameny nekonečna (Infinity Gems nebo také Infinity Stones) je skupina šesti magických kamenů ovládajících různé základní prvky naší reality – prostor, mysl, duši, realitu, čas a moc. V původních komiksech tyto Kameny nashromáždil Šílený titán Thanos, aby s nimi zničil celý vesmír. A právě k tomu směřuje i svět Marvel Cinematic Universe, kdyby se proti Thonosovi v držení všech šesti Kamenů měli postavit Avengers, Strážci galaxie i další hrdinové ve dvoudílných Avengers: Infinity War, které půjdou do světových kin v roce 2018 a 2019.

Pokud jsou tyto Kameny ale skutečně tak důležité, už bychom se s nimi ve filmech měli setkat, ne? A taky že ano. Kdykoliv se totiž ve filmech ze série Avengers objevil nějaký ten příběhový MacGuffin (střet zájmů hlavních postav posouvající příběh), jednalo se zpravidla právě o jeden z Kamenů nekonečna. Prvním z nich byl Teserakt (Kámen prostoru), který se poprvé objevil v prvním Captainu Americovi a byla kolem něj postavena i celá zápletka prvních Avengers. V nich se pak představil hned druhý Kámen uchovaný (pravděpodobně) v Lokiho žezle, které mu propůjčil Thanos k podmanění Země, avšak nyní se nachází v držení barona von Struckera (viz minulé postřehy). Vzhledem k tomu, že Loki se svým žezlem dokázal manipulovat s lidmi (včetně například Hawkeye), nejspíš se jedná o Kámen mysli.

Třetím představeným kamenem byl Aether, o který bojoval Thor s Malekithem ve filmu Thor: Temný svět a který se aktuálně nachází v držení Sběratele, jenž se snažil získat i čtvrtý a zároveň dosud poslední Kámen – Orb, po kterém prahli i Thanos a Ronan Žalobce. Orb se však ve stejnojmenném filmu podařilo získat Strážcům galaxie a dát ho do úschovy vesmírné policejní organizaci Nova Corps.

Podtrženo sečteno, čtyři z celkem šesti Kamenů nekonečna už byly ve filmech představeny, a proto by dávalo smysl, že pátým Kamenem by mohl být právě Obelisk, který hraje v příběhu seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. podobnou funkci jako zbylé Kameny ve filmech a zjevně v sobě rovněž uchovává zvláštní moc. Na druhou stranu si ale musíme uvědomit, že do třetích Avengers zbývají ještě čtyři roky, během kterých je třeba odhalit poslední dva Kameny, pročež je trochu méně pravděpodobné, že by se jeden z nich měl objevit už nyní v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. Zvlášť pokud už máme vcelku dobrou představu o tom, čím jiným by Obelisk mohl doopravdy být.

Komiksový Svatý grál

I když je znalost Kamenů nekonečna tedy určitě klíčová, Obelisk bude velmi pravděpodobně něco jiného. Doktor mlhavě zmiňoval to, co by se mohlo stát, kdyby Obelisk přinesl jeden z „výjimečných“ lidí do chrámu v onom záhadném městě. Pokud bychom se odkázali opět na komiksy, Obelisk by v sobě mohl uchovávat terrigenský krystal, který detekuje genové předpoklady potomků Inhumans. O tom, že jedním z těchto potomků je i Skye, už nyní nelze pochybovat (podobně jako v případě Rainy, která se Obelisku rovněž dotkla). Proto je také velmi pravděpodobné, že seriál Agents of S.H.I.E.L.D. bude směřovat k bodu, kdy Skye přinese Obelisk do chrámu v Attillanu, což odemkne její zvláštní schopnosti.

O jaké schopnosti by mohlo jít, to zatím nevíme. Nelze však vyloučit možnost, že by se po odhalení těchto schopností mohla ze Skye stát nějaká konkrétní komiksová postava. Doktor už se v nové řadě hned dvakrát obořil s tím, že „Skye není její jméno“, což naznačuje, že její skutečné jméno bude mít jakousi skutečnou váhu a až se o něm Doktor zmíní potřetí, dozvíme se snad skutečnou pravdu. Otázka však zní, zda seriál s tímhle odhalením přijde ještě před velkou pauzou (tedy během následujících dvou epizod), nebo až v průběhu druhé poloviny druhé řady příští jaro a léto.

Rodinná pouta

Fanoušci seriálu Dollhouse si v epizodě The Things We Bury jistě všimli dalšího příjemného shledání z whedonversa. Záhadnou matku Skye si zde totiž zahrála nepálsko-australská herečka Dichen Lachman alias Siearra, která se tak znovu mohla setkat s americkým hercem Reedem Diamondem, představitelem Daniela Whitehalla, který zase v Dollhousu ztvárnil pana Dominica (tady se hodí dodat, že v seriálu Agent Carter vystoupí zase herec Enver Gjokaj, představitel Victora, partnera Sierry). V této epizodě seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. však shledání těchto dvou herců není až tak šťastné, jelikož Whitehall – tehdy Werner Reinhardt – uvěznil matku Skye, prováděl na ní pokusy a nakonec získal její zvláštní schopnost, kterým se ukázal být jakýsi zdroj fontány mládí.

O tom, že matka Skye patří k Inhumans, opět není pochyb. Jednak je zjevná její nadlidská schopnost, kdy během více než čtyřiceti let Reinhardtova uvěznění nezestárla zdánlivě o jediný den, a jednak je tu také i její přežití kontaktu s Obeliskem. Tato skutečnost nám toho také odhalila víc o samotném Whitehallovi, včetně jeho původu a toho, jak dokázal znovu nabýt svého mladického vzhledu, když na matce Skye operoval tak dlouho, dokud neodhalil její genetické tajemství.

Velký otazník se ale stále vznáší i nad samotným Doktorem. Mimo jiné je totiž docela zajímavé (a opravte mě, pokud se mýlím), že jsme ho v seriálu zatím neviděli holýma rukama zdvihnout Obelisk. Je možné, že přímo Doktor nepochází z rodu Inhumans a Obelisku se dotknout nemůže? Anebo by takový kontakt měl jiné následky, než u jiných jedinců? Anebo, a to je asi nejpravděpodob­nější, Doktor prostě čeká, až se s Obeliskem dostane do chrámu?

Závěr epizody The Things We Bury nám naznačil, že Doktor dobře ví a celou dobu věděl, že za brutální smrt jeho ženy může právě Whitehall (mimochodem klobouk dolů za neuvěřitelně precizní, ale stále elegantně nenápadné digitální omlazení Kyla MacLachlana v poslední scéně). Pokud by tomu bylo skutečně tak, znamenalo by to, že Doktor pouze využívá Whitehalla, aby mu pomohl najít město, a jakmile by ho Doktor objevil a i s Obeliskem se dostal do chrámu v něm, uvolnil by tím své schopnosti a mohl se tak Whitehallovi konečně pomstít za své utrpení. Otázkou ale opět zůstává, jaké schopnosti by to byly.

Podivný případ doktora Doktora

Někteří fanoušci se totiž domnívají, že seriálový Doktor by mohl být adaptací komiksového doktora Calvina Zaba, geniálního leč šíleného (jak už tot ak bývá, že) lékařského výzkumníka, který byl velkým fanouškem klasického románu R.L. Stevensona Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda, po jehož vzoru se sám snažil přijít se sérem uvolňujícím jeho zvířecí stránku.

To se mu nakonec podařilo a ze Zaba – nyní už pana Hydea – se stalo běsnící monstrum se silou ne nepodobnou síle a běsnění Hulka. Ze seriálu víme, že už nyní má Doktor problémy s ovládáním hněvu a vyloučit nemůžeme ani trochu té nadlidské síly (plus nezapomínejme na jeho jaksi mumifikovaný vzhled z finále první řady). Pokud by se z něj ale po vstoupení do chrámu skutečně stal pan Hyde, Daniel Whitehall i Phil Coulson by byli až po uši v pořádné bryndě.

Tady je třeba zmínit ještě to, že komiksovou dcerou pana Hyda je Daisy Johnson alias Quake se schopností produkovat zemětřesení (ať už v měřítku celých měst nebo jednotlivých lidských orgánů), kterou jsme v u nás vydaných komiksech mohli vidět například skrze výbornou Tajnou válku. Pokud by se tedy z Doktora skutečně vyklubal pan Hyde, Skye by logicky mohla být Quake, což by síly obou táborů zase trochu vyvážilo. Podrobnosti o Quake už jsou ale zase na trochu delší vyprávění a pokud tuto teorii v další epizodě nic nevyvrátí, můžeme si ji rozebrat zase příště.

Oheň a voda

Stejně jako poslední postřehy, i tyto zakončujeme u Granta Warda. Jenomže zatímco posledně se nám vnucoval pocit, že snad už alespoň trochu víme, o co Wardovi jde, nyní zase tápeme ve tmě. Únos pana Bakshiho totiž zjevně nebyl žádný symbol dobré vůle pro Coulsona (alespoň tedy ne primárně), nýbrž prachsprostý způsob, jak se dostat do blízkosti Daniela Whitehalla a Doktora. Co ale Ward zamýšlí s nimi, to už si aktuálně netroufnu ani tipnout.

Podobně lze říct i to, že Christianova doznání o studni se Ward nedožadoval kvůli sobě, nýbrž kvůli získání „důkazu“ o tom, že Christian zabil sebe i své a Grantovy rodiče. Wardovo spojení s jeho rodinou bychom ale nikdy neměli podceňovat a proto je pravděpodobnější, že vedle praktického využití Christianovy zpovědi Wardovi skutečně šlo i o uzavření této temné kapitoly svého života, kterou záhy zakončil ještě o to rezolutněji tím, že svého staršího bratra i oba své rodiče upálil v jejich domě… A nebo ne?


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!