Thor

Thor

Bůh hromu z planety Asgard, který je zároveň tím nejmocnějším členem týmu Avengers. Tedy… dokud se nedostane do křížku s Hulkem.

Sezóny 7
2011 - 2018

Informace

Celé jméno: Thor Odinson
Výška: 1,98 m
Váha: 291 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: blond
Autoři postavy: Don Rico, Stan Lee, Jack Kirby a Larry Lieber
Představitel: Chris Hemsworth
Poprvé se objevil v:
Venus #11 (listopad 1950)

Filmy

O Thorovi

Thor, syn Odinův, je Asgardský vládce blesků. Disponuje magickým kladivem Mjolnir a s ním ničí své nepřátele. Přestože nepochází ze Země, patří mezi zakládající členy týmu Avengers. Předtím než se z něj stal slavný hrdina, byl Thor arogantní mladík. Jeho otec Odin jej potrestal, zbavil jej veškerých sil a proměnil jej v doktora Donalda Blakea. Poté co se poučil, bojoval Thor za slabé a bezbranné lidi. Thor je známým válečníkem napříč celým vesmírem. Několikrát také místo svého otce vládl Asgardu a dokonce byl nucen užívat místo Mjolniru jinou zbraň.

Mezi Thorovy největší nepřátele patří Loki, Enchantress a Executioner, Hela, Laufey, Ulik, Surtur, Ymir nebo jeho klon Ragnarok. Nejčastěji svádí boj proti tvorům ze severských mýtů, jako jsou elfové, obři, démoni a trollové.

Komiksy

Thor se poprvé vyskytl v jedenáctém čísle komiksu Venus z roku 1950. Teprve až v roce 1962 se ale objevil v podobě, kterou tak dobře známe. Thor byl stejně jako všichni mladí válečníci připravený bojovat. Bylo mu však jedno za jakou cenu a kolik nevinných přitom zemře. Jeho otec Odin jej tedy zbavil moci a vyslal jen na Zemi pod jménem Donald Blake, aby se ze svých činů poučil. Zemi napadli mimozemšťané a Donald nalezl Mjolnir. Po jeho uchopení se dozvěděl pravdu, zachránil lidi a stal se opět Thorem.

Téměř za každým Thorovým příchodem na Zemi stál Loki. Thorův adoptovaný bratr Loki byl také jedním z důvodů, proč vůbec vznikli Avengers. Tento bůh lží ovládl Hulka a postavil jej proti ostatním hrdinům. Hrdinové se však semknuli a Lokiho porazili. Poté co se Thor zamiloval do krásné Jane Fosterové, odmítl otcovy příkazy vrátit se domů.

Jistý čas byl Thor také v potyčce s řeckými bohy a hrdiny. Spolu s Herkulem se nakonec ale stali pravými přáteli. Během svým dobrodružství bojoval Thor proti živé planetě Ego nebo zachránil Jane Fosterovou před High Evolutionary.

V 80. letech se Thor setkal s Beta Ray Billem, který se prokázal být hoden Mjolniru a připravil tak Thora o jeho sílu. Bill uzavřel s Asgardskými bohy spojenectví. Nakonec bylo Thorovi jeho kladivo vráceno a Bill dostal svoje vlastní. Thor byl po krátkou dobu také proměněn v žábu a po dobrodružství v Central parku se mu Lokiho kouzlo podařilo zlomit.

Nastaly devadesátá léta a Thor zabíjí Lokiho. Je vykázán z Asgardu a na jeho místo nastupuje smrtelník Eric Masterson pod jménem Thunderstrike. Thorovi je nakonec odpuštěno. Loki se po čase vrátil k životu a spolu se Surturem vyvolává Ragnarök, konec světa. Asgarďané se reinkarnovali na Zemi, stejně tak Thor, který se opět vrátil do těla Donalda Blakea. Thor mezi pozemšťany vyhledává své přátele a obnovuje Asgard nad povrchem Broxtonu v Oklahomě.

Tento akt byl nakonec nazván Normanem Osbournem za invazi a spolu se svým týmem Dark Avengers tomu chtěl učinit přítrž. Hrdinové z celého světa se ale za Asgard postavili a Dark Avengers byli zrušeni. V posledních letech Thor vypátral svou poloviční sestru Angelu, přišel o Mjolnir, kterého se ujala Jane Fosterová a následně ukořistil Mjolnir Thora z alternativního vesmíru.

Filmy, seriály a další média

Na televizní obrazovky zavítal Thor poprvé v roce 1966 v rámci The Marvel Super Heroes. V následujících letech se objevil v hraném filmu The Incredible Hulk Returns. Několik epizodních rolí měl Thor v seriálech Fantastic Four z roku 1994 nebo v seriálech o Spider-Manovi z osmdesátých let.

V roce 2009 měl Thor roli v seriálu The Super Hero Squad Show a také ve filmech Ultimate Avengers. Následně se stal hlavní postavou v animovaném seriálu Avengers: Earth's Mightiest Heroes a po jeho zrušení v Avengers Assemble. Spolu s dalšími hrdiny Thor zavítal do speciálního dílu seriálu Phineas and Ferb, který byl nazvaný Mission Marvel. Thora jste ale mohli vidět také v Thor Vs. nebo Thor: Tales of Asgard.

Hratelnou postavou byl Thor ve hrách Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Super Hero Squad nebo Marvel vs Capcom 3. Roku 2011 dostal Thor vlastní hru nazvanou Thor: God of Thunder a objevil se také v Marvel: Avengers Alliance, Disney Infinity nebo Lego hrách od TT Games.

Marvel Cinematic Universe

S Thorem se poprvé setkáváme v jeho vlastním filmu z roku 2011. Spolu se svým nevlastním bratrem Lokim byl vychováván, aby se jednoho dne stal vládcem. Loki však žil v Thorově stínu a plánoval jej porazit. Spolu se svým skutečným otcem Laufeyem naplánoval útok na Asgard a poté Thora podpořil k tomu, aby útok oplatil. Thor byl po tomto činu zbaven moci a vykázán na Zemi. Setkává se zde s mladou fyzičkou Jane Fosterovou a jejími přáteli, kteří mu zprvu o existenci Asgardu nevěří. Thorovo kladivo je nalezeno S.H.I.E.L.D.em a Thor je připraven jej získat zpět.

Po neúspěšném pokusu o získání kladiva zpět se dozvídá o otcově smrti. Loki pouze Thorovi lhal a vyslal na něj Ničitele. Thora navštěvují jeho Asgardští přátelé a spolu s nimi se Ničiteli postaví. Jelikož se Thor obětoval pro své blízké, obdržel moc kladiva zpět. Se silou Mjolniru poráží ničitele a vyráží zastavit Lokiho. Ten nakonec padá do hlubokého vesmíru a je prohlášen za mrtvého.

Loki se ale spolčil s šíleným titánem Thanosem a slíbil mu, že pro něj získá Tesseract, který je ukrytý na Zemi. Poté co se Loki objevuje v Německu, vyráží Thor na Zemi, aby jej přivedl domů. Thor se dostává do potyčky s dalšími pozemskými hrdiny. Poté co jim Loki unikne a vypustí na Zemi svou mimozemskou armádu, stává se Thor členem Avengers a hrozbu zažehnává. Loki je odveden na Asgard a uvězněn.

Po pár letech nastává konvergence a s ní se objevuje kámen nekonečna zvaný Aether. Tohoto kamene se chtějí zmocnit temní elfové a Thor se vydává na strastiplnou cestu spolu s Lokim, aby je zastavil. Elfové jsou nakonec poraženi a Aether je uschován u galaktického sběratele Collectora

Jakmile se na Zemi rozpadl S.H.I.E.L.D., Thor se vrátil, aby spolu s Avengers vykonal pořádek. Hydra se zmocnila Lokiho žezla a Avengers jej získávají zpátky. Stark s jeho pomocí vytváří robota Ultrona, který je má v záchraně světa nahradit. Ultron se ale obrátil proti nim a tak jsou nuceni jej porazit. Na svou stranu získávají Ultronovy spojence Wandu a Pietra a také jeho „syna“ Visiona. Thor se nakonec vrací na Asgard, aby odhalil pravdu ohledně kamenů nekonečna.

Thor se vrátí v roce 2017 ve filmu Thor: Ragnarok. Thor bude nucen čelit pravdě ohledně svého bratra a otce. Také bude spolu s Hulkem putovat napříč devíti světy, aby zachránil Asgard a své nejbližší.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Caity28

Love n thunder potiahol z 5* na jednu.

24.9.2022 | 15:08:07
Black_Barton

Jakože Loki je lepší, ale dobrá postava :D

12.5.2021 | 10:10:32
sábahi

Trochu nafoukaný, ale super :D

2.3.2021 | 20:59:37
BlackSquirrel

Thor je můj miláček, říci to takhle. :)

19.8.2020 | 0:38:21
ThorOdinson

Nejsilnější Avenger

3.5.2018 | 21:42:37
Kalam

prostě největší týpek a nejsilnější avenger

28.11.2017 | 15:48:50
Logan_the Wolverine

RAGNAROK!!! A připomínka mihli byste už vyměnit foto :)

2.11.2017 | 20:47:23
OliviaBenson.

Thor je boží. Doslova <3 :D

26.6.2017 | 22:23:49
Golradir

Těším se na Ragnarok (konec světa? já vím, že je to divné…) :D

28.3.2017 | 22:16:57
pikaia

Jeden z mích top postav marvelu.

19.1.2017 | 17:52:18
1

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama