Paul Rudd

Paul Rudd

Celé jméno: Paul Stephen Rudd
Místo narození: Passaic, New Jersey, USA
Známé projekty: Friends, Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, Ant-Man

Datum narození: 6.4.1969 (54 let)

Paul Rudd se narodil roku 1969 v Passaicu a jedná se o herce, který je znám především díky svým rolím v komediích. Jeho otec Michael Rudd se živil jako průvodce, zatímco jeho matka Gloria Rudd pracovala jako televizní hlasatelka pro KCMO-TV v Kansasu.

Oba jeho rodiče jsou původem z Anglie. Kromě toho má ruské, běloruské a polské předky, kteří byli židovského vyznání. Odtud pochází i původní jméno dnešní rodiny Ruddů. Paulův pradědeček totiž původně nesl příjmení Rudnitsky.

Jako malý si velmi rád četl knížky pocházející z Velké Británie. Jednu dobu bydlel s rodiči v Lenexu v Kansasu a v Anaheimu v Kalifornii. Chodil na školy Broadmoor Junior High a Shawnee Mission West High School. Na University of Kansas se věnoval divadelnímu oboru. Kromě toho se herectví věnoval na American Academy of Dramatic Arts a British American Drama Academy. Dnes je filmovým, televizním i divadelním hercem.

Herecké kariéře se aktivně věnuje od roku 1992 a dnes se dá již považovat za světoznámého herce. Znám je především díky romantickým komediím, kterých má na svém kontě skutečně spoustu, ale sem tam se objeví i v nějakém dramatu. Z počátku jeho kariéry zmiňme komedie Objekt mé touhy, Nebezpečná zásilka, 200 cigaret a Léto k nepřežití a dramata Halloween: Prokletí Michaela Myerse a Pravidla moštárny, ve kterých si zahrál velké role.

V té době měl však na svém kontě i několik seriálů. Roku 1994 si zahrál Briana Granta v seriálu Wild Oats a v letech 1992–1995 se objevil v seriálu Sisters jako Kirby Philby. Znát ho také můžeme z populárního sitcomu Friends, kde se v letech 2002–2004 pravidelně objevoval jako Mike Hannigan.

Po této roli se dal opět na komedie. Zapamatovatelné role si zahrál ve snímcích Sexuální rekonstrukce, Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (zde se objevil i v následném pokračování), 40 let panic, Divoká jízda, Zbouchnutá, Nestanu se tvojí ženou, Velcí bratři, Kopačky, Jen přes její mrtvolu, Rok jedna, Kámoš k pohledání, Poznáš, až to přijde?, Blbec k večeři, Beznadějný trouba, Tohle je ráj, Čtyřicítka na krku, Něco jako Vánoce, Admission a They Came Together.

Opět se během toho stihl objevit v několika seriálových rolích. V letech 2006–2007 se objevil v seriálu Reno 911! a v letech 2012–2015 si zahrál v seriálu Parks and Recreation. Kromě toho zavítal roku 2015 do seriálu Wet Hot American Summer: First Day of Camp a stejnou postavu si zahrál o dva roky později v Wet Hot American Summer: 10 Years Later.

Aktuálně je však známý především díky roli Scotta Langa, kterého hraje od roku 2015 ve filmech z komiksového vesmíru MCU. Tato postava tu vystupuje jako hrdina Ant-Man, který dokáže měnit velikost svého těla. Nejdříve jsme ho mohli vidět v jeho první sólovce z roku 2015, o rok později zavítal do filmu Captain America: Občanská válka a roku 2018 se Ant-Man dočkal pokračování v podobě filmu Ant-Man a Wasp.

Od roku 2003 je jeho manželkou Julie Yaeger, se kterou má syna Jacka Sullivana a dceru Darby. Je velkým fanouškem baseballu a amerického fotbalu, dodnes fandí baseballistům Kansas City Royals a fotbalistům Kansas City Chiefs. Od roku 2015 má svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu.

Foto CC BY-SA 2.0 Red Carpet Report on Mingle Media TV, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
What If...? Ant-Man 2021 1
The Shrink Next Door Dr. Isaac Herschkopf 2021 2021 1
Avengers Ant-Man 2015 2023 5
Friends Mike Hannigan 2002 2004 2

Filtr seriálů