Game of Thrones (Hra o trůny) Valyrijci

Valyrijci

Valyrijci

Valyrijci jsou dávným národem, který dnes již neexistuje. Obývali oblast valyrijské říše, v níž se strhla zkáza.


57 0
16.9.2015

Tajemná Valyrie už dnes neexistuje, ale stále je předmětem mnohých dohadů a cílem odvážlivců. A zároveň označení pro několik různých míst – jmenuje se tak hlavní město staré valyrijské říše, poloostrov u Letního moře na jižním pobřeží Essosu, na němž město leží, a celé říši se říkalo Valyrijské svobodné državy, neboť nešlo o jednotné království, ale spíš o společnou vládu několika šlechtických rodů, do níž mohl mluvit každý vlastník půdy.

V současnosti se ale většinou mluví už jen o městě, kde v ruinách přetrvávají poslední zbytky po dávné civilizaci. Ostatně například poloostrov už též neexistuje – když došlo ke katastrofické události označované jako Zkáza Valyrie, podle odhadů pravděpodobně výbuch sopečného pásma Čtrnáct ohňů posílený o působení magie, kterou valyrijci hojně používali, došlo k jeho roztříštění, oddělení od Zemí věčného léta a vzniku Kouřícího moře, z něhož dodnes stoupá dým a pára, a zničené město zůstalo opuštěné na jednom z nových ostrovů.


Před zkázou, která nastala přibližně 100 let před začátkem dobývání Západozemí Aegonem Dobyvatelem, však nejen toto město obývali lidé se specifickou a zajímavou kulturou. Původně šlo o malou, mírumilovnou civilizaci zaměřenou na chov ovcí, ale pak, přibližně před 5 000 lety, nalezli ve Čtrnácti ohních draky, zvládli techniku jejich ovládnutí za pomoci magie, dračích rohů a bičů, a od nich začali odvozovat svou slávu a moc – nejmocnější valyrijští vládci si od těch dob říkali dračí lordi a z pastýřů se stali dobyvatelé.

Například dokázali porazit Ghiskarské impérium, nejstarší východní říši, a vyhladit jeho kulturu, stejně jako rozdrtit Rhoynary a jejich zbytky přimět k útěku do Západozemí, když na jejich odpor odpověděli ohromujícím útokem 300 draků, nebo rozšířit svůj vliv až k území dnešních Svobodných měst, kde vznikaly kolonie, tedy přes velkou část známého Essosu. A nebo dorazit až k Dračímu kameni, ostrovu u východního pobřeží Západozemí, když měla Daenys Targaryen, dcera jednoho z menších lordů, věštecký sen o blížící se pohromě. Západozemí samotné se však během existence Valyrie nikdy dobývat nepokusili, protože ho považovali za chudý a zaostalý kontinent.

Ale nejen vládnoucí rodiny, i běžní Valyrijci se vyznačovali zvláštními, pro Západozemí neobvyklými, znaky – měli fialové oči, stříbrozlaté nebo platinově bílé vlasy, velmi vysokou odolnost vůči nemocem a nejvznešenější z nich byli považováni za nadpozemsky krásné.

Běžný mezi nimi byl také incest a polygamie ve snaze udržet jejich pokrevní linii čistou, používali vlastní jazyk – vznešenou valyrijštinu, a měli vlastní náboženství. Uprchlí lordi, kteří se usadili na Dračím kameni, sice začali nakonec po kontaktu se Západozemím a dobýváním vyznávat andalskou víru v Sedm, ale Valyrijci měli i další bohy, mezi které patří Balerion, Vhagar a Meraxes, po nichž Aegon pojmenoval své draky, a mezi valyrijskými otroky vznikla skupina Mužů bez tváře vyznávající mnohotvářného boha smrti.

Kromě toho také vlastnili cenné artefakty, jako třeba dračí roh, pomocí něhož má jít ovládat draky, a znali a používali mnoho umění, které je dnes už zapomenuto. Stavěli ohromující a těžko zničitelné cesty napříč Essosem, po nichž se lidé mohou procházet dodnes, budovali neobvyklá města a pevnosti, protože se říkalo, že nezpracovávají kámen dlátem, ale ohněm a kouzly a dokáží ho zkapalnit a vytvarovat, nebo dokázali vykovat valyrijskou ocel, lehčí, ale přesto pevnější a ostřejší, než je jakákoli jiná, a to bez nutnosti zvláštní péče.

Stále ale byli otrokářskou společností, což byl zvyk přejatý od Ghiskarců. K nejtěžší práci proto využívali za docela krutých podmínek tisíce otroků z celého kontinentu. Ti dřeli především v hlubokých zlatých a stříbrných dolech pod sopkami, kde se jim škvařila kůže a chodidla a nejeden z nich se modlil o smrt, ať už svou nebo svého pána. Jakýkoli pokus o vzpouru byl však předem marný, protože Valyrijci se svou silou a magií neměli problém otroky umlčet.

Po zkáze pak všechno tohle zmizelo, většina obyvatel i draků byla zabita a přeživší lordi se usadili v osmi mocných koloniích na západě, z nichž vznikla Svobodná města (devátý Braavos totiž původně sloužil jako útočiště uprchlíků před Valyrijci), umění výroby valyrijské oceli a stavby bylo zapomenuto a dnes zbývá jen několik cenných zbraní roztroušených po světě, s vyhynutím většiny draků začala mizet i magie a ochabovat moc nejrůznějších kněží a jen pár dobrodruhů se odvažuje plout do nebezpečných ruin a pokusit se v nich dokázat skutečnost mnohých bájí.

V seriálu má však staré město ještě jeden účel – jsou do něj odváženi lidé nakaženi šedým lupem, nebezpečnou nemocí napadající postupně pokožku celého těla a ovlivňující mozek, která je většinou smrtelná a vysoce nakažlivá (v knize žijí v městě Chroyane). A zároveň bylo vyobrazeno o něco přívětivějším a zarostlejším způsobem, než se zdá v knize, neboť tam má nad Valyrií i dnes vládnout zkáza a patrně stále aktivní sopky.

Foto: HBO

Diskuze /6

Azog2182

Skvely clanek :)

16.9.2015 | 18:17:51
Flyman91

Pěkné:-)

16.9.2015 | 18:53:42
Lucyus

další skvělý článek , nemůžu se dočkat dalšího :)

17.9.2015 | 17:42:16
anicka.nah

ne tenhle článek jsem se těšila už od začátku rubriky a 100% naplnil očekávání :D

#5 anicka.nah
17.9.2015 | 19:17:02
17.9.2015 | 19:18:08
AnnaLaF

Nádhera :) parádní článek :)

27.9.2015 | 23:54:44
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás