Game of Thrones (Hra o trůny) Arya Stark

Arya Stark

Arya Stark

Nejmladší dcera Neda Starka a Catelyn Tully. Její touha po dobrodružství ji zavede velmi daleko od domova.

Sezóny 6
2011 - 2016


Arya je nejmladší dcerou svých rodičů Neda a Catelyn. Odmítá představu, že by měla být předurčena k tomu, aby se jednoho dne provdala za účelem získání vlivu a moci, a touží po dobrodružnějším životě, než jaký jí je plánován.

Od malička vyrůstá v Zimohradu, kde se také narodila. Často bývá po boku své starší a jediné sestry Sansy. Musí s ní praktikovat nejrůznější dámské potřeby, jimiž Arya opovrhuje. Kvůli této její malé vzpouře bývá někdy pletena s chlapci a často se se svou sestrou hádá.


Arya Stark je…

první série (Hra o trůny)

Arya se nachází na Zimohradu, kam přijíždí král Robert Baratheon. Ten přijel za Nedem, aby se stal jeho novým pobočníkem. Ned nakonec jeho nabídku přijímá a cestuje společně se Sansou a s Aryou do Králova přístaviště. Na cestu jí její nevlastní bratr Jon dal meč, který si pojmenovala Jehla.

Cestou si dají u hostince přestávku. Zde Arya trénuje šerm se svým kamarádem řezníkem. Po chvíli se ukáže Joffrey Baratheon, který si na řezníka začne vyskakovat, a tak jej Arya s jejím zlovlkem napadne. Z toho se stane problém, který vyřeší až samotný král, který rozhodne, aby Ned zabil zlovlka Sansy, protože Arya svého zlovlka pustila na svobodu.

Po příjezdu do Králova přístaviště zařídí Ned pro svou dceru jejího osobního učitele Syrio Forela. Ta zprvu není svým novým učitelem nadšena, protože má podivný způsob boje, ale poté jí přijde velice platný.

Arya pokračuje ve výcviku Syrio Forela, který jí řekl, aby chytala kočky, čímž si zlepší obratnost. Její kočka se jí zatoulá až do sklepení, kde Arya uslyší rozhovor mezi Varysem a Illyriem Mopatisem. Ta to jde ihned oznámit otci, ale ten si s ní neví rady.

Ned je zraněn a Arya se cítí mizerně. Naštěstí jí v tom pomůže Syrio Forel při jejich tréninku. Za několik dní má Arya opět hodinu tance se svým učitelem Syriem, a v tom si pro ni přijdou vojáci sloužící Lannisterům. Přestože kapitán hlídky Meryn Trant říká, že její otec chce Aryu vidět, Syrio vycítí zradu a utká se s vojáky, aby Arya stihla utéct.

Eddard Stark byl totiž Lannistery uvězněn a obviněn ze zrady. Z Aryi se tak stává bezdomovec a jeden z bezpočtu městských žebráků. A právě jako většina obyvatel Králova přístaviště, i ona je nakonec svědkem veřejné popravy svého otce. V davu si ji však všimne Yoren, člen Noční hlídky, který v Králově přístavišti hledá rekruty na Zeď a jenž v Aryi pozná Eddardovu dceru.

Aby ji uchránil před Lannistery, přiměje Yoren Aryu, aby se vydávala za hocha Arryho a vezme ji s sebou jako jednoho z rekrutů na Zeď, aby ji pak mohl bezpečně dopravit na Zimohrad. Jako další z mnoha nedobrovolných adeptů do bratrstva Noční hlídky s nimi pak cestuje například i Gendry, jeden z tajných bastardů Roberta Baratheona.

druhá série (Střet králů)

Arya je na cestě s Yorenem, který ji veze do Zimohradu. Cestou se Arya spřátelí s Gendrym, který ale pozná, že Arya je děvče. Arya se rozhodne mu svěřit své tajemství a řekne mu, že je dcerou Neda Starka. Jejich tábor přepadnou jednotky Lannisterů za účelem zabít Gendryho. Během boje Arya osvobodí vězně v kleci, kde se nachází i Jaqen H'ghar.

Je po boji a jednotky Lannisterů shromažďují přeživší, které jako zajatce odvádějí na pevnost Harrenov. Tam musí každý den čekat na ranní mučení, kde Gregor Clegane hledá informace o jakémsi Bratrstvu. Když dojde řada na Gendryho, tak přijede do Harrenova Tywin Lannister a zachrání jej od smrti. Ten si také všimne, že Arya je děvče a rozhodne se ji vzít do svých služeb.

Arya se stává služkou Tywina Lannistera a obsluhuje ho. Když se spolu párkrát baví, tak málem Tywin odhalí její skutečný původ, ale Arya se díky své bystrosti a chytrosti dokáže vždycky vykroutit. Když poté jde ulicemi Harrenova, tak potká Jaqena. Začne mu nadávat, že se přidal k Lannisterům, ale Jaqen je připraven jí oplatit osvobození, když jej a jeho spoluvězně tehdy zachránila.

Nabízí jí, že pro ni zabije tři lidi, které si Arya zvolí a tím budou vyrovnáni. Arya si jako prvního zvolí Lechtače, kterého Jaqen zabije. Za několik dní dostane Tywin dopis, kterého si Arya všimne a chce jej odnést pryč. Jeden ze stráží ji ale chytne a jde zpět za Tywinem. Arya jde v rychlosti za Jaqenem, který vojáka zabíjí.

Arya zjišťuje, že Tywin Lannister odjíždí pryč, proto se snaží najít Jaqena, aby jej zabil. Ten je ale někde pryč, a tak Tywin v poklidu odjíždí. Když se Jaqen vrátí, tak mu Arya říká, ať zabije sám sebe. Jaqen se to s ní snaží usmlouvat, a tak mu Arya řekne, ať ji dostane pryč z Harrenova.

Večer jdou Arya, Gendry a Horký koláč k bráně a zjišťují, že jsou stráže mrtvé. Arya si je pevně vědoma, že to udělal Jaqen, a tak všichni utíkají pryč. Za branami Harrenova Arya a její přátelé potkávají Jaqena. Jaqen jí dává speciální minci, se kterou když přijde do Braavosu a řekne Valar Morghulis, tak se prý znovu setkají. Poté Jaqen odchází pryč.

třetí série (první část Bouře mečů)

Arya pokračuje s Gendrym a Horkým koláčem v cestě na sever. Na cestě ale potkají Bratrstvo bez praporců a jsou zajati jako uprchlíci z Harrenova Thorosem z Myru a Anguyem. Ti je vezou do hostince, u kterého chytnou Sandora Cleganea. Ten však pozná Aryu a odhalí její skutečnou totožnost.

Bratrstvo cestuje do jeskynního komplexu za jejich vůdcem Berikem Dondarrionem. Zde Arya Sandora obviní z vraždy, a tak se koná boží soud. Když Sandor nad Berikem vyhraje, tak se jej Arya snaží zabít, ale v tom jí zabrání Gendry.

Sandor je oživlým Berikem propuštěn, z čehož Arya není nadšena. Poté se Arya procvičuje v lukostřelbě a všimne si přijíždějící Melisandry. Ta si přijela pro Gendryho. Když jej Berik prodá za dva pytle zlata, tak se rozzuří a obviní Berika z toho, že je lhář.

Naštvaná Arya utíká pryč z tábora, ale hned za táborem ji chytne Sandor, tudíž ji Anguy nenajde. Arya je nyní v zajetí Sandora a myslí si, že ji chce odvést zpátky do Králova přístaviště. Ten jí ale říká, že ji veze na Dvojčata, kde bude její bratr a matka, kvůli svatbě Edmura Tullyho. Tím je Arya potěšena.

Arya se Sandorem dojedou v přestrojení před brány Dvojčat, ale nejsou vpuštěni, protože svatba skončila. Když se Sandor ohlédne za sebe, tak zjistí, že mu Arya utekla. Ta proklouzla kolem stráží a chce se dostat dovnitř na svatbu. V tom vidí, jak je Robbův zlovlk zabit vojáky rodu Freyů. Když chce jít za ním, tak ji zezadu Sandor omráčí a bere ji zpátky.

Arya se probouzí a vidí samé krveprolití vojáku Starků. Sandor ji odváží pryč. Cestou jedou kolem jednoho tábora vojáků Freyů. Arya nesnese urážky na její matku, a tak uteče Sandorovi a jde je zabít. Ten si toho naštěstí ihned všimne, a tak Arye pomůže. Arya si uvědomí, že má stále minci od Jaqena a napadne jí myšlenka, kterou uskuteční svou pomstu.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Sandor se rozhodne vzít Aryu k její tetě Lyse do Údolí, kde by za ni mohl dostat nějaké výkupné. Po cestě se zastaví v hospodě, kde se chtějí najíst, ale překazí jim to lannisterští vojáci. S nimi se Sandor pustí do souboje a Arya mu s nimi pomůže. Jedním z vojáků byl Polliver, který vzal Arye její meč, proto jej zase získala zpátky.

Na další cestě se ztratí, proto uvítají pomoc farmáře, který je u sebe na večer ubytuje. Druhý den ráno jej Sandor okrade, z čehož Arya nemá radost, protože to byl poctivý člověk. Arya je tak na Sandora čím dál více naštvaná, proto jej zařadila na svůj seznam mrtvých.

Jednoho rána se Sandor probudí a nevidí Aryu. Ta trénuje poblíž s mečem, proto jí Sandor vynadá. Začnou se hádat, protože Sandor zesměšňuje jejího předchozího učitele Syrio Forela, a tak se jej Arya snaží probodnout, ale nepovede se jí to, protože Sandor má na sobě těžké brnění.

Arya se Sandorem narazí na umírajícího muže, který jim řekne, co se stalo. Poté Sandora napadnou dva vojáci, kteří chtějí odměnu za jeho hlavu. Arya se zeptá druhého vojáka na jméno, a protože ho zná, tak jej bodne do srdce.

Konečně dojdou ke Krvavé bráně do Údolí, ale zjistí, že je teta Lysa už tři dny mrtvá, což Aryu strašně pobaví, protože sem šli úplně zbytečně. Když se rozhodnou jít jinam, tak narazí na Brienne z Tarthu, která Aryu hledá. Když to Sandor zjistí, tak se s Brienne pustí do souboje.

Brienne Sandora shodí z útesu a hledá Aryu, kterou nemůže najít. Arya jde za polomrtvým Sandorem, který po ní chce, aby ho dorazila. Arya to neudělá, protože chce, aby trpěl, a tak odchází pryč.

Arya se rozhodne vydat na sever na Zeď za svým bratrem a dojde do přístavu, kde zrovna odplouvá loď. Arya jde za kapitánem a chce, aby ji vzal na sever, ale ten jí řekne, že pluje do Braavosu. Arya mu ukáže minci, kterou dostala od Jaqena, a jak to kapitán uvidí, tak ji hned vezme, protože majitele téhle mince velmi respektuje.

pátá série (Hostina pro vrány)

Arya se po dlouhé plavbě konečně dostává do Braavosu. Kapitán lodi Ternesio Terys jí oznámí, že místo, které hledá, se nazývá Domem černé a bílé, a proto ji tam dováží. Arya tedy zaklepe na dveře domu. Po nějaké době jí otevře muž, který ji však nepozve dál. Arya se stále snaží o to, aby byla vpuštěna, ale stále se jí to nedaří. Když už to nevydrží a začne být vzteklá, tak ji do domu pozve ten stejný muž, jehož tvář se změní na Jaqenovu.

Dům černé a bílé má spoustu učňů, mezi které patří i Arya. Dělá nejrůznější práce, ale netuší k čemu jsou. Později ji Jaqen zavede do místnosti, kde každý den musí s bledou holčičkou umývat mrtvá těla. Stále netuší k čemu to je, proto začne vyzvídat, ale nic se nedozví.

Jaqen jí už několikrát říkal, že slouží Mnohotvářnému bohovi, kde je jejich cílem stát se „nikým“. Arya se chce do této fáze dostat, ale stále se jí to nedaří, protože je Aryou Stark. Arya se tak musí zbavit všech svých věcí. Nedokáže se však zbavit svého meče, proto jej ukrývá.

Arya se ukáže jako schopná. Jaqen ji vidí, jak dokáže perfektně lhát, proto ji vezme do Svatyně, kde jí ukáže všechny tváře, které ve Svatyni mají. Následně Arya dostane svůj první úkol. Má zabít muže na tržnici, kolem kterého každý den projíždí se škeblemi, které si muž od ní kupuje.

Když se schyluje k tomu, že ho Arya usmrtí, tak uvidí, že do města přijel Mace Tyrell a Meryn Trant. Meryna zná z doby, kdy ji učil Syrio Forel bojovému umění. Vzpomněla si, že právě Meryn ho zabil, proto se rozhodla, že se pomstí.

Meryn Trant jde do nevěstince, kde si objednává mladé dívky. Mezi dívkami je i Arya, která má na sobě jinou tvář, kterou sebrala ze Svatyně tváří. Díky této tváři si ji Meryn vybere a když se chce na ni vrhnout, tak ho Arya napadne a zabije ho. Následně se Arya vrátí zpátky do Svatyně, kam vrací svou půjčenou tvář. V tom ji ale vidí Jaqen a bledá holčička. Bledá holčička ji chytne a Jaqen jí chce dát jed, který však nečekaně sám vypije a zemře. Když se Arya dívá na mrtvolu svého přítele, tak zjišťuje, že to byla jen další maska. Po chvilce Arya oslepne.

šestá série (Tanec s draky)

Arya je na ulici, kde žije jako bezdomovec. Pravidelně ji chodí navštěvovat bledá holčička, která ji pouze mlátí. Po čase za ní přijde i Jaqen, který jí nabídne návrat zraku, ale Arya ho odmítne. Když to Jaqen slyší, tak jí říká, ať se s ním vrátí do Domu černé a bílé.

V Domě černé a bílé se Arya vrací ke svému výcviku. Pravidelně bojuje s bledou holčičkou, kterou po čase začne porážet. Jaqen se jí neustále ptá, zda chce vrátit zrak, ale ona jeho nabídku odmítá. Když Jaqen vidí, jak Arya ve své výcviku pokročila, tak jí vrací zrak a oznamuje jí, že tohle je její poslední šance.

Aryin úkol je jasný, musí zabít svou další oběť. Tou je nyní herečka braavoského divadla, lady Crane. Arya ji chodí pravidelně sledovat na náměstí, kde se hrají divadelní hry. Snaží se odhalit její slabiny, a proto brzy zjistí, že pije rum. Napadne ji, že by jí do rumu mohla dát jed.

Ve chvíli, kdy to Arya konečně udělá, tak se se samotnou lady Crane setkává. Po jejich rozhovoru si uvědomí, jak jí je Crane podobná, a proto se vrátí do divadelního zákulisí a rozlije před ní pití se slovy, že jedna z hereček ji chtěla otrávit. Tohle všechno viděla i bledá holčička, která dostala od Jaqena svolení ji zabít.

Arya se už nevrátí zpátky do Domu černé a bílé, protože místo toho shání kapitána lodě, který by ji odvezl zpátky do Západozemí. Během toho však narazí na bledou holčičku, která jí probodne břicho. Arya z toho však vyvázne a uteče do divadla, kde se o ní začne starat lady Crane. Ta ji dá brzy do pořádku, ale následně je zabita bledou holčičku, která Aryu konečně našla.

Bledá holčička Aryu stále pronásleduje, ale ta jí utíká. Když už konečně stojí proti sobě, tak jsou v tmavé komoře. Arya zhasne poslední světlo a poté bledou holčičku porazí. Její obličej následně donese do Síně tváří, kde na ni narazí Jaqen. Ten je spokojen s tím, co udělala, a proto jí řekne, že se konečně stala nikým. Arya mu však řekne, že odchází, protože je Aryou Stark ze Zimohradu. I to Jaqena potěší.

Poté, co Jaime Lannister odjede z Dvojčat, se v jídelně nachází pouze Walder Frey, který hledá své syny. Jeho služka mu řekne, že jeho synové jsou právě v této místnosti. Když se Walder začne divit, co to říká, tak si služka sundá falešnou tvář, díky čemuž zjistíme, že se jedná o Aryu Stark. Ta mu řekne, že jeho syny zabila a dala mu je do jídla. Poté Waldera zabíjí tak, jak zemřela i její matka.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Robinson

– Za velmistrovské skoky když je zraněná

Jinak se mi moc líbí a doufám že…

… dokončí seznam a setká se se Cersei :)

80%

9.3.2017 | 12:06:48
Areyas

Moja najobľúbenejšia postava. Aj Jon a Tyrion sú dobrí ale Arya je TOP. Asi charakterovo najsilnejšia postava – prakticky priamo pred jej očami jej zabíjajú členov rodiny, ona ostáva sama, resp. s cudzími ľuďmi a vždy vyviazne. A nie len to. Z nevinného dievčatka sa stane psychotický zabijak, ktorý sa nebojí zašpiniť si ruky. To ako zabila Freya len podčiarkuje jej drsný štýl – presne takáto postava mi poväčšine chýba medzi tými „dobrými“. A podľa mňa – scéna pred bránou keď je s ňou Sandor Clegane a jej následná reakcia na smrť svojej tety bola jednou z najlepších scén :D

28.2.2017 | 1:54:36
Mesquite

Jedna z nej. postav-odvážná a nebojí se zabíjet.

20.2.2017 | 18:42:51
Trik88

Něj postava…

8.1.2017 | 23:03:19
doomhammer

Zatiaľ som jediný kto to sem napíše ale určite nie som jediný kto si to myslí: Bože z toho dievčaťa sa stal psychopat… Absolútne ju zbožňujem. :) Najdrsnejšia zo Starkov. Bolo by zábavné vidieť ako by sa tvárili Johon a Sansa keby ju videli zabiť Fraya

24.12.2016 | 14:22:17
Jenous09

Nejlepší postava ze všech. Ani draci ani chodci nejsou tak zajímaví jako vývoj Aryi Stark.

11.12.2016 | 20:51:17
kiwi3104

Dobře vyrektila watera freye a „holku beze tváře“.

22.10.2016 | 9:43:56
Chrozei

Jedna z oblíbených postav. :)

16.9.2016 | 15:00:17
modrinka

Moje nejoblíbenější postava EVER!!! :)

14.9.2016 | 17:50:14
michalchal

Som zvedavý aký dlhý má zoznam svojich obetí :):)

13.9.2016 | 16:03:12

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Partneři