Game of Thrones (Hra o trůny) Jon Sníh

Jon Sníh

Jon Sníh

Poctivý a spravedlivý nemanželský syn lorda Eddarda Starka, který se přidal k Noční hlídce.

Sezóny 6
2011 - 2016


Jon Sníh je nemanželským synem lorda Eddarda Starka ze Zimohradu. Často tak musí snášet urážky a označování za bastarda. Jeho velkým vzorem je otcův mladší bratr Benjen Stark, jenž slouží v Noční hlídce a střeží severní Zeď. Právě k Noční hlídce se Jon ze všeho nejvíc touží přidat, i když neví, jakou životní cenu musí zaplatit.

Všichni Eddardovi potomci mají Jona v oblibě a berou ho za vlastního bratra. Jediný, kdo Jonem opovrhuje, je jeho nevlastní matka Catelyn Tully. Vždy, když se na něj podívá, vidí Nedovu zradu, které se dopustil, když spal s prostitutkou Wyllou.


Jon Sníh je…

první série (Hra o trůny)

Jon Sníh vyrůstal na Zimohradu po boku svých nevlastních sourozenců. Je z nich nejstarší, a tak se už od sera Rodrika Cassela jako první naučil dobře šermovat. Své znalosti předává hlavně svému mladšímu nevlastnímu bratrovi Brandonovi.

Na cestě do Zimohradu najde Ned Stark mláďata zlovlků a každý ze Starků dostane jednoho. Jon svého zlovlka pojmenuje Duch, což přesně vystihuje to, jak se v Zimohradu cítí.

Po příjezdu krále Roberta Baratheona přijede na slavnostní hostinu i Nedův bratr Benjen. Jon je jeho příjezdem nadšený a už se spolu začínají domlouvat na Jonově vstupu mezi bratry Noční hlídky.

Král jede zpátky do Králova přístaviště a s sebou si veze nového pobočníka, Neda Starka. Jon s nimi cestuje a poté se na křižovatce rozdělí. Ned jede do Králova přístaviště a Jon spolu s Benjenem a Tyrionem Lannisterem míří na Černý hrad, aby se Jon připojil k Noční hlídce.

Jonův výcvik na Černém hradu začíná a Jon je velmi zklamán. Slýchával příběhy o udatných bojovnících, ale pravda je taková, že Noční hlídka nabírá každého, koho může, aby měla dostatek mužů. Při tréninkovém šermu Jon pohodlně porazí všechny ostatní rekruty, protože všichni ostatní neměli za učitele tak dobrého šermíře jako Rodrika Cassela.

Zanedlouho přivede zbrojmistr Alliser Thorne nového rekruta, Samwella Tarlyho. Ten je obézní a nemotorní, a tak dostane od všech ostatních rekrutů výprask. Jon se jej zastane a odvede ho pryč.

Sam se začne s Jonem kamarádit a vyprávějí si své zážitky. Po nějaké době je čas na oficiální přijetí všech nových rekrutů mezi bratry Noční hlídky. Při udělování povinností Jon očekává, že se stane průzkumníkem jako jeho strýc Benjen. Opak je ale pravdou a Jon se stává majordomem velitele Noční hlídky Jeora Mormonta. Jon je tímto rozhodnutím velice zklamán, ale Sam mu vysvětlí, že se stal majordomem Jeora, který ho chce připravit na nového velitele Noční hlídky.

Jako nový majordomus zachrání v noci Jeora před bílým chodcem. Za to mu Jeor dá meč, který patřil jeho synovi Jorahu Mormontovi. Za pár týdnů se ale Jon dozvídá strašlivou zprávu: jeho otec Ned Stark byl popraven. To Jona natolik vytočí, že se rozhodne opustit Černý hrad a vydat se do Králova přístaviště.

Jon je ale zastaven Samem a dalšími členy Noční hlídky. Ti jej přemluví, ať se vrátí, protože pokud dezertuje, tak ho budou muset popravit. Jon se se vším jde svěřit Jeorovi a ten mu říká, že jeho vztek chápe. Následně mu oznamuje, že se rozhodl vytvořit skupinu, která pojede za Zeď hledat Benjena a Jon do ní bude také patřit.

druhá série (Střet králů)

Jon pokračuje po boku Jeora Mormonta a dalších členů Noční hlídky v cestě přes několik vesnic, až nakonec narazí na Krasterovu osadu. Zde se ubytují a jsou udiveni tím, kolik má Kraster dcer/manželek.

Během jejich pobytu u Krastera se Sam zastaví za Jonem a říká mu, že musí pomoct jedné z jeho dcer, Fialce, která prý čeká syna a to by byl průšvih. Jon ale Samovi říká, že mu nepomůže, protože to mají od svého velitele zakázáno.

Jonovi se ale stále na Krasterovi něco nezdá. Během jedné noci vidí, jak jde Kraster s narozeným synem do lesa a odevzdává ho bílým chodcům. Když se jde podívat blíž, tak jej Kraster udeří do hlavy. Poté ho odtáhne k Jeorovi a začne mu nadávat, ať všichni vypadnou, protože Jon porušil jeho pravidla.

Noční hlídka pokračuje dále na sever a dojdou k Pěsti Prvních lidí. Zde potkávají Qhorina Půlrukého, který navrhuje, ať vytvoří průzkumnou skupinu. Jeor prvně nechce, aby šel s Qhorinem i Jon, ale když se i Sam za něj přimluví, tak se rozhodne, že s ním může jít.

Tato průzkumná skupina vyráží a na cestě najdou tábor divokých. Celý jej povraždí až na ženu Ygritte, kterou se Jon rozhodne sám popravit. Qhorin s ostatními odcházejí a říkají Jonovi, ať je dožene. Jon ale nedokáže Ygritte popravit a ta mu utíká pryč. Jon ji sice dožene a zajme, ale ztratí tak Qhorina a ostatní.

Jon začíná s Ygritte bloudit a ta se jej neustále snaží svést, aby mu mohla utéct. Ygritte jej ale celou dobu vedla do pasti, a tak je Jon v zajetí divokých. V zajetí je už také Qhorin, který není příliš potěšen tím, že i Jona zajali.

Qhorin vymyslí plán, aby se jeden z nich mohl přidat k divokým, díky čemuž by přežít. Začne na Jona řvát, že je to bastard a pomlouvá jeho otce. Celá roztržka se nakonec promění v souboj meč proti meči, kde Jon zabije Qhorina. Díky tomu, že zabil legendárního Qhorina Půlrukého, se může přidat k divokým, protože mu budou věřit.

třetí série (první část Bouře mečů)

Jon přichází do tábora divokých a jde do stanu jejich vůdce Manceho Nájezdníka. Jon hned jak přijde, tak před ním ohne koleno a chce vstoupit do jeho služeb. Nejedná se ale o Manceho, ale o Tormunda, který se mu vysměje, že si myslí, že je král.

Mance ho přijímá do svých řad, protože měl pádný důvod se k nim přidat. Mance se následně rozhodne, že půjdu na jih k Pěsti Prvních lidí. Cestou se vybavuje s Jonem a doufá v to, že není zrádce. Následně při jedné ze zastávek se konečně dá Jon dohromady s Ygritte, čímž ale poruší přísahu Noční hlídky.

Po příchodu k Pěsti Prvních lidí se Mance rozhodne rozdělit skupinu. Vyšle Tormunda, Orella, Ygritte, Jona a další členy divokých ke Zdi, kterou mají přelézt, a tak zaútočit na Černý hrad z druhé strany.

Tormund jako zkušený horolezec tuhle skupinu vede. Během šplhání ale dojde k lavině, kterou tak tak Jon a Ygritte přežijí, protože je Orell odřízl. Když vyšplhají nahoru a následně se dostanou na druhou stranu, tak je Orell s Jonem neustále v konfliktu kvůli tomu, co jim udělal.

Na druhé straně za Zdí pokračují v cestě k Černému hradu. Dochází ke stájím, které přepadnou. Stájník je ale ještě naživu a Tormund jej chce popravit. Orell navrhne, ať to udělá Jon, čímž by dokázal svou oddanost divokým. Jon to ale nezvládne a strhne se bitka.

V bitce Jon zabije Orella, kterému v okamžiku jeho smrti řekne, že měl celou dobu pravdu. Poté od nich odjíždí pryč na koni, z čehož je Ygritte zklamaná, protože ji opustil.

Jon se zraněný vydává k jezírku, kde ho přistihne Ygritte a se slzami v očích začne na Jona střílet z luku. Třikrát jej zasáhne, ale Jonovi se povede odjet. Jeho kůň ho doveze na Černý hrad, kde se opět setkává s Pypem, Samem a ostatními členy Noční hlídky.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Jon musí jít na kobereček před bratry Noční hlídky, aby byl souzen za činy, které spáchal během doby, co se přidal k divokým. Nejvíce si Jona podávají Alliser Thorne a Janos Slynt, kteří jej hlavně viní ze zabití Qhorina Půlrukého. Jona nakonec zachrání mistr Aemon, který pozná, že nespáchal nic závažného.

Jon trénuje s bratry na dvoře a zde pozná Lockeho, který to dobře umí s mečem. Jon je rád, že je někdo takový jako on u Noční hlídky, protože se jeho schopnosti budou hodit.

Jon je čím dál více oblíbenější mezi bratry a požaduje po Alliserovi, aby se mohl vypravit na zrádné bratry Noční hlídky v Krasterově baště. Velitel mu to povolí, ale můžou s ním jít jen ti, kteří se dobrovolně přihlásí. Mezi dobrovolníky jsou Locke, Grenn, Eddison Tollett a další bratři, proto se vydávají za Zeď.

Jon a ostatní napadnou Krasterovu baštu a uvnitř sídla se střetne Jon s jejich velitele Karlem. Je to vyrovnaný souboj, ale po chvíli dostává Jon pořádně zabrat. Naštěstí jej zachrání jedna z Krasterových dcer a Jon zezadu probodne Karlovi hlavu.

Většina bratrů se vrací zpět na Černý hrad a to i společně s Duchem, kterého Jon našel zamčeného u Krasterovy bašty. Po chvíli dojde na Černý hrad zpráva, že divocí jsou už v Moleově městečku, proto se bratři začnou připravovat na obranu.

Bitva o Černý hrad vypuká, Jon se ujímá velení na vrcholu Zdi a poté běží dolů pomoci ostatním bratrům. Během bitvy se potká s Ygritte, která na něj míří lukem a chce ho zabít. Zezadu je prostřelena chlapcem Ollym a Jon ji běží chytnout. Poté je bitva vyhrána a Jon zajímá Tormunda, který jako jeden z mála přežil.

Jon se rozhodne pomstít své bratry a sám se vydá do tábora divokých na sever od Zdi, aby mohl zabít Mance Nájezdníka. Když s ním v jeho stanu diskutuje, do tábora divokých vpadne mohutná armáda Stannise Baratheona, která rozpráší celou Manceho armádu.

Stannis je udiven, co dělá bratr Noční hlídky mezi divokými, a tak mu Jon řekne, že přišel vyjednávat. Když řekne, že je synem Neda Starka, Stannis na Jona ihned změní názor a vykoná všechno, co mu Jon poradí.

pátá série (Hostina pro vrány)

Mance Nájezdník je držen na Černém hradu a Jon ho pravidelně navštěvuje. Jon se ho snaží přesvědčit, aby před Stannisem poklekl, čímž by se vyhl popravě. Mance je však o svém rozhodnutí přesvědčený a po několika dnech jde na místo upálení. Když Jon vidí, jak dlouho trvá Manceho smrt, tak si vezme luk a šíp a udělí Mancemu ránu z milosti.

Jon se od Stannise dozvídá jeho plány. Stannis chce dobýt Zimohrad a věnovat jej právě Jonovi. Jediný problém je v tom, že Jon není legitimním potomkem Neda Starka, proto mu Stannis řekne, že z něj jakožto král udělá Starka. Jon se touto nabídkou nenechá zlákat a Stannisovi oznámí, že slíbil, že bude sloužit Noční hlídce.

Ještě téhož dne se koná volba nového velitele Noční hlídky. Mezi kandidáty jsou ser Alliser Thorne a ser Denys Mallister. Sam Jona přesvědčí, aby taky kandidoval. Po volbě mají Jon a Alliser stejný počet hlasů. Jako jediný ještě nehlasoval Aemon Targaryen, který svůj hlas dá Jonovi. Díky tomu se Jon stává 998. lordem velitelem Noční hlídky.

Jon jakožto lord velitel dává ostatním členům Noční hlídky pokyny. Když dojde na Janose Slynta, tak ten Jonovy rozkazy nepřijme, proto se Jon rozhodne k radikálnímu řešení – popraví Janose za jeho neposlušnost. Když k tomu má skutečně dojít, tak Janos prosí, aby se Jon nad ním smiloval, ale Jon je nekompromisní a usekne Janosovi hlavu.

Stannis je stále na hradě a Melisandra se s Jonem baví o jeho matce. Následně se Jon rozhodne, že chce pustit všechny divoké za Zdí na Černý hrad, odkud by odešli dál na jih. S jeho návrhem nikdo z vran nesouhlasí, ale Jon si stojí za svým, proto to jde oznámit Tormundovi, který je na hradě stále vězněn. Tormund však po něm chce, aby ho doprovodil do Tvrdodomova, kde se nacházejí divocí, kteří nebyli povražděni králem Stannisem.

Jon přijíždí do rybářské osady Tvrdodomov, kde se nachází spoustu divokých. Zrovna ve chvíli, kdy se schyluje k domluvě, napadne celou osadu horda bílých chodců. Všichni se snaží uprchnout na loďkách a Jon bojuje s jedním s bílých chodců. Podaří se mu ho porazit, protože v ruce třímá meč, který je dokáže zničit. Jona si tu všimne Noční král, kterého Jon velmi zaujme. Když pak Jon prchá s ostatními pryč, tak sleduje, jak Noční král dokáže oživovat mrtvé.

Jon a divocí přichází na Černý hrad. Všichni jsou svědky toho, jak se divocí dostávají za Zeď, kde se mají usadit. Noční hlídce se to stále nelíbí, ale i přesto je pouští skrz. Jednoho večera přijde Olly oznámit Jonovi, že jeden z divokých viděl jeho strýce Benjena Starka. Když se jde Jon podívat na nádvoří, aby viděl toho, kdo to říkal, tak zjistí, že to byla jen léčka. Všichni členové Noční hlídky ho ubodají za jeho zradu, proto Jon padá k zemi, kde umírá.

šestá série (Tanec s draky)

Jon Sníh je skutečně mrtev. Na nádvoří Černého hradu ho jako první nalézá Davos Mořský, po kterém přijdou i ostatní bratři Noční hlídky. Všichni jsou samozřejmě pobouřeni tím, co ostatní bratři udělali. Davos všechny loajální bratry zmobilizuje, přemístí Jonovo mrtvé tělo do budovy, ve které se následně zabarikádují. Edd je Jonovou smrtí pobouřen nejvíce, a proto se vydává najít divoké.

Alliser Thorne brzy zjistí, co má Davos v plánu, a proto se s ním snaží vyjednávat. Davos je však nezlomný a nehodlá se Jonova těla vzdát. Když už se schyluje ke konfliktu, tak na Černý hrad přijdou divocí, kteří nad hradem převezmou kontrolu. Všichni zrádní bratři jsou zavřeni a Davos vymýšlí, co si počne dál.

Jeho až překvapivá loajalita ho zavede k zoufalému, avšak jediném, řešení. Vydá se za Melisandrou, kterou poprosí o pomoc. Společně přijdou na to, že by Melisandřin bůh mohl Jona oživit. Když je vše připraveno, tak se Melisandra pokouší o Jonovo oživení. Bohužel se jí to nedaří, a proto všichni odcházejí. Po chvilce však zjistíme, že Melisandřina kouzla zabrala, protože se Jon skutečně probudil.

Na onom světě se Jon nacházel už nějakou dobu a vůbec neví, co tam bylo. Viděl jen pouhou prázdnotu. Jako první si vybaví svou smrt a stále nemůže pochopit, jak to ostatní bratři Noční hlídky mohli udělat. Hned poté se Jon setkává s divokými a následně popravuje všechny zrádné bratry. Když odchází z popraviště, tak říká Eddovi, že právě on je nyní novým lordem velitelem Noční hlídky. Jon se své vůdčí funkce vzdal a rozhodl se dezertovat.

I přesto, že se vzdal své funkce, se i nadále nachází na Černém hradu. Tam se překvapivě objevuje jeho nevlastní sestra Sansa, která mu poví o hrůzách, které se děly na Zimohradu. Společně se dohodnou na tom, že musí vytáhnout na Zimohrad a porazit Ramsayho Boltona.

K tomu, aby se mohli vydat na tažení, potřebují armádu, kterou nemají. Jona hned napadne, že by jejich základ mohli tvořit divocí, kterých je poměrně hodně. Dále Sansa navrhne svolat všechny vazaly rodu Starků, kteří by je také podpořili, a to včetně rodu Tullyů, kde je jejich strýc Brynden Tully.

Jon se nejprve vydává za divokými, které díky Tormundovi přemluví. Dále začne jezdit po vazalech, které však všechny nepřemluví. S touto armádou, která je mnohem menší než Ramsayho, se vydává na Zimohrad. Nejprve se setkává se samotným Ramsaym, který Jonovi a jeho armádě navrhuje podmínky kapitulace. Jon to samozřejmě odmítá, a proto se druhý den koná bitva, která se do dějin zapíše jako bitva bastardů.

Ramsay pošle svého vězně Rickona Starka k Jonovi, aby se opět setkal se svým bratrem. Když proti sobě Rickon a Jon běží, tak je Rickon zasažen šípem, který Ramsay vystřelil. Rickon svému zranění ihned podlehne, a proto se Jon naštve a vydá se proti Ramsayho armádě.

Během bitvy Jon bojuje statečně, ale hlavně díky štěstí přežije. Už to vypadá, že Jonova armáda prohraje, ale v tom se na scéně objeví Arrynská armáda, která rozmetá celou Ramsayho armádu. Když to Ramsay vidí, tak prchá do Zimohradu, ale Jon ho následuje, čelí mu v „souboji“ jeden na jednoho a poté, když ho dostane, ho mlátí do krve. Nakonec se však Ramsayho rozhodne nezabíjet, protože toto privilegium náleží Sanse.

Po bitvě se na Zimohradu sjíždí všichni vazalové a společně litují, že Jonovi nepomohli. Svou chybu si uvědomí i Robett Glover, který pozvedne svůj meč a, bastard, nebastard, prohlásí Jona králem Severu. Jon se tak po Robbu Starkovi stává novým králem Severu.

Během toho se daleko za Zdí odehrává jiná událost, která zamíchala celým původem Jona Sněha. Brandon Stark se ve svých vizích vypravil do doby, ve které byl jeho otec u Věže radosti. Ve Věži radosti se nacházela jeho sestra Lyanna, která mu na smrtelné posteli prozradila tajemství. Porodila totiž chlapce, kterého zplodila s Rhaegarem Targaryenem. A právě tento chlapec je Jon. Jon je tedy bastardem, ale ne však Eddardovým, ale Rhaegarovým.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
xx_sociopath_xx

Nejlepší <3

29.3.2017 | 0:32:27
Robinson

Velmi tvrdý bojovník. Dokáže si zachovat chladný výraz a až na pár nepříjemných situací, jako když na něj letí hromada šípů, nebo kdy sám stojí naproti kavalérii, kde ho klidně mohl nějaký ten šíp zasáhnout se mi líbí. 80% :)

9.3.2017 | 12:03:32
Areyas

Jon Snow je jednou z najlepších postáv tohto seriálu. Je síce pravda, že osobné príbehy mojich dvoch zvyšných obľúbencov (Tyrion Lannister a Arya Stark) sú zaujímavejšie, pretože prechádzajú väčšími zmenami ale treba povedať, že Jon je tam najkladnejšou postavou a čo sa charakteru týka, je to najlepší protipól ku zradnej Cersei. Jon je tam vlastne jediný, ktorý počas seriálu nezabíja čas politikárčením a zbytočným handrkovaním medzi rodinami. Bojuje s mŕtvymi, zachráni slobodný ľud a spolu s Aryou sa postarajú o pomstu za Červenú svadbu, asi najväčšiu zákernosť čo sa tam doposiaľ udiala. Ale Aryu mám asi aj tak o trošičku radšej kvôli tomu, že sa tam s nikým neserie :D

28.2.2017 | 1:44:25
LongMaySheReign

Tuhle postavu nehodnotím kladně. Dokud byl s Yggrite tak to šlo ale pak začal být tak nudný!!! Za celý seriál skoro vůbec nic neudělal pak se dozvíme, že je to pravděpodobně syn Rhaegara a co??? To jako postavu, která neudělala vůbec prohlásí Králem Severu a možná mu dají i Železný trůn??? Znám postavy, které si Trůn zaslouží mnohem víc než Jon například Cersei, Tyrion nebo i Malíček. Osobně doufám, že v knížce zůstane hezky pod drnem…

16.1.2017 | 16:41:17
Blindkiwi

Nejlepší postava!

11.11.2016 | 18:06:37
kiwi3104

Prostě rebell

22.10.2016 | 9:40:57
mikessska

Když byl s tou divokou holkou, tak to šlo. Teď je děsně nudnej.

10.10.2016 | 13:00:07
Evelyn11

Nejlepší!!!

21.9.2016 | 11:44:27
Michargo

Nej :)

19.9.2016 | 20:47:47
Chrozei

Skromný a hodný člověk.

16.9.2016 | 15:02:07

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Partneři