Game of Thrones (Hra o trůny) Varys

Varys

Varys

Člen Malé rady v Králově přístavišti, kterému se přezdívá mistr intrik. Hraje svou vlastní hru, do které spadá návrat rodu Targaryenů na královský trůn.

Sezóny 6
2011 - 2016


Tento plešatý chlapík se narodil ve Svobodných městech za Úzkým mořem, kde byl jako mladý vykastrován.

Po dosáhnutí patřičného věku se stal členem Malé rady a jeho úkolem je napovídat králi v různých rozhodnutích. Tuhle část zvládá Varys velice dobře, hlavně díky své inteligenci a schopnosti organizovat špionáže.


Protože nemůže mít nikdy děti a není z patřičně významného rodu, tak i tak je ze slušnosti oslovován pane. Díky svým vlastnostem je někdy velice neoblíbený, jeho přednostmi jsou pokornost, podlézavost, zženštilost, mazanost a nemilosrdnost. Proto si někdy padne do křížku s Baelišem, ale na rozdíl od něj dělá vše pro říši, krále a pro svůj vlastní úsudek. Také se mu někdy přezdívá Pavouk, díky jeho rozsáhlé síti zdrojů ve Svobodných městech.

první série (Hra o trůny)

Varys se poprvé objevuje na scéně po příjezdu Eddarda Starka do Králova přístaviště na setkání Malé rady při představení nového pobočníka krále. Později se Varys dozvídá od svých tajných zdrojů, že Catelyn Stark míří do města, tak se domluví s Baelišem, ať ji přivede do jeho nevěstince. Varys se potkává na hradě s Eddardem Starkem, kterému říká o hlouposti krále a ujišťuje jej, že by jej Ned, jako nový pobočník, mohl zachránit.

Když malá Arya Stark omylem zabloudí do sklepení, uvidí tajné setkání Varyse s magistrem Illyriem Mopatisem, kde řeší rozpoutání občanské války v Králově přístavišti a tím podpoření přicházejících potomků rodu Targaryenů. Varys ale i přesto později podporuje krále ve vyvraždění tohoto rodu a posílá své nájemné vrahy do Svobodných měst.

Když je Eddard Stark ve vězení, Varys ho jako jediný navštěvuje a zde se také dozvídáme, komu Varys opravdu slouží: říši. Když jej naposledy navštíví, tak mu domlouvá, ať uzná Joffreyho králem a také mu oznamuje, že pokud jej nepodpoří, tak to může silně ohrozit svou dceru Sansu.

druhá série (Střet králů)

I přesto, že je na trůně nový král, tak Varys stále slouží jako mistr intrik. Varys zjišťuje, že si nový pobočník krále Tyrion Lannister přivezl do města přítelkyni Šae, přičemž Tyrion nechce, aby to někdo věděl. Ten ji později doporučí královně, aby se stala služebnou Sansy Stark, čímž je její odhalení na hradě minimální.

Při přípravách na velkou bitvu dává Varys Tyrionovi mapu podzemního komplexu města a ujišťuje jej, že na něm závisí přežití Králova přístaviště. Po bitvě jde navštívit zraněného Tyriona, kterému oznamuje, že byli on a Bronn zbaveni svých postavení a také jej informuje o nájemném vrahovi, který měl Tyriona zabít. Poté odchází do Baelišova nevěstince a domlouvá se s prostitutkou Ros na jejich společné spolupráci, která pro něj bude pracovat jako špionka a informátorka.

třetí série (první část Bouře mečů)

Varys se účastní zasedání Malé rady. Zde dostane nadáno od Tywina za to, že má spoustu špehů a žádný nedokázal zaznamenat polohu Jaimeho Lannistera. Poté se za Varysem stavuje Tyrion a chce po něm vědět, jestli jej doopravdy chtěla jeho sestra zabít. Varys nemůže potvrdit, že vrah byl najatý Cersei a poté mu ukazuje kouzelníka, kterého přivezl v zajetí ze Svobodných měst.

Varys jde za Ros, která mu říká, že Petyr má na své lodi dvě postele, což znamená, že druhá je pro Sansu Stark. Proto jde Varys ihned za Olennou Tyrell a domluví s ní tajné zasnoubení mezi Lorasem Tyrellem a Sansou.

Petyr potkává Varyse ve velké síni a oznamuje mu, že odhalil jeho tajného zvěda Ros, kterou předhodil Joffreymu, jenž ji mučil a následně prostřílel šípy.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Varys varuje Tyriona, že Cersei ví o Šae, proto se ji musí zbavit, jinak ji použije proti němu. Po královské svatbě je znechucen divadýlkem, které si připravil král Joffrey.

Na setkání Malé rady Varys ostatní informuje, že byl Sandor Clegane spatřen v jedné hospodě, kde povraždil lannisterské vojáky. Hned po setkání se Varys odebere do velké síně, kde se baví s Oberynem Martellem.

Po odsouzení Tyriona Lannistera k trestu smrti jej Varys společně s Jaimem vysvobodí. Když Varys zjistí, co Tyrion všechno během svého útěku napáchal, odpluje raději s Tyrionem do Východních zemí, protože v této proradné zemi jej nečeká už nic dobrého.

pátá série (Hostina pro vrány)

Varys a Tyrion se po útěku z Králova přístaviště ocitají v Pentosu. Varys je svědkem, jak se Tyrion upíjí k smrti, proto mu navrhne nabídku. Má v plánu dosadit na královský trůn Západozemí Targaryeny. Dosáhnout toho může jedině tak, když dojede do Meereenu za Daenerys Targaryen a řekne jí o svých plánech. Tyrion nemá nic lepšího na práci, proto souhlasí, že Varysovi pomůže.

Cesta do Meereenu je dlouhá a Tyrion to už nevydrží, proto vystoupí z kočáru a jde skrze město Volantis pěšky. Varys ho doprovází, ale v jednom z místních nevěstinců se mu Tyrion ztratí, protože ho unese Jorah Mormont.

S Varysem se pak setkává až v Meereenu ve chvíli, kdy Tyrion získal důvěru Daenerys. Varys je potěšen, že se mu to povedlo, ale hlavní úskalí je teprve čekají.

šestá série (Tanec s draky)

Varys se společně s Tyrionem snaží vyřešit problém se Syny harpyje. Přijdou na to, že jediným řešením je uzavření spojenectví s otrokáři, kteří je ze svých měst financují. Varys zároveň vyslýchá jednu z místních prostitutek, od které se snaží získat nějaké informace o Synech harpyje.

Jednání s otrokáři skončilo úspěšně, v Meereenu se situace stabilizuje, a proto se Varys a Tyrion setkávají s představitelkou Pána světla, která má o Daenerys rozšířit samé dobré věci.

Varys je se současným chodem města spokojen, a proto se vydává do Dorne, kde sjednává spojenectví s rody Martellů a Tyrellů. Olenna Tyrell a Ellaria Písek mu na jeho nabídku kývnou, a proto se Varys vrací zpátky do Meereenu, kde o tom informuje svou královnu.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
WILLIAM_MOINSPIELD

V seriálu je to větší dobrák, což je oka. A umí udělat prdel ;)

28.9.2016 | 21:51:35
Rumata

Starý scholastik Pycelle je hnusák, prolhaný malíček slizoun, ještě že máme na dvoře dobráka Varyse :D

9.9.2016 | 16:00:30
FValek

Varys je brilantní, nikdy nevím co má v plánu a ví snad úplně všechno. Teď tedy na konci už asi víme na čí straně stojí, ale stejně… u tohohle cápka nikdy nevíš :D

3.8.2016 | 4:34:40
Michiko Karasu

Skvěle napsaná postava, je zajímavý, záludný, vychytralý. Jde mu o mír a dobro, ale není to žádný svatoušek.

11.7.2016 | 13:56:39
Trepy

Borec :)

30.6.2016 | 17:43:09
SaDiablo

Varys je ta postava, která ví o všem, co se děje, dřív než se to vůbec děje. Teorie o jeho původu jsou často diskutované a propracované, a s Malíčkem jsou pro mě nejvíc intrikujícími postavami v ASoIaF. Kdo to vlastně je?

29.6.2016 | 10:05:33
Tomi Lee Morpheus

mne sa nezdá že Varys poslal tých čo majú Dany zabiť, a to je dosť podstatná info, pretože práve teraz jej pomáha.

27.6.2016 | 14:49:32
Messpeerless

Upřímně nevím co si o něm mám myslet, není to nijak zvlášť výrazná postava, ale ani neni špatná.

26.6.2016 | 10:12:12
Luciz

Býval lepší. Ale pořád má své nezastupitelné místo.

15.6.2016 | 20:15:12
majklllll

sice toho darebáka mám rád, ale v poslední sérii vyobrazenej jako víceméně dobrá postava bez jakýchkoliv ambicí nebo vedlejší agendy… v tom se dost liší od knižní verze kde soustavně znepřáteloval jiné klíčové hráče ne kvůli dceři známého šílence kterou ani v životě nepotkal…

30.5.2016 | 17:43:52

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás