Postřehy z epizody Devils You Know

Postřehy z epizody Devils You Know

25.10.2015 18:00


Epizoda Devils You Know se do nás plně obula s dvojicí otázek, po kterých si budeme kousat až do příštího týdne nehty jako po měsíční pauze bez Dallasu. Kdo je tedy onen záhadný Lash a co se stalo s Andrewem? A mohly by mít tyhle dvě otázky jednu společnou odpověď?


Kdo postřelil J.R.a?

Čtvrtá epizoda třetí řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. s názvem Devils You Know se konečně trochu více zaměřila na nového padoucha Lashe, který se nám poprvé představil už v úvodní epizodě série. O tomto novém záporákovi se hlavní postavy seriálu nyní dozvěděly hned několik nových informací, jako například jeho jméno nebo fakt, že se řadí k rodu Inhumans – což je něco, co diváci mohli vědět už delší dobu. Jednu novou informaci jsme se však přesto nyní dozvěděli současně i s hlavními hrdiny: Lash se dokáže přeměnit zpátky do své původní lidské podoby. Kým tedy Lash vlastně je?

Kdo v seriálu hraje padoucha Lashe, to víme už od konce tohoto léta. Pokud by se tedy jeho lidská podoba měla v seriálu teprve objevit, velmi pravděpodobně ji ztvární Lashův stávající představitel Matthew Willig. Odhalení Lashovy schopnosti přeměny však v této epizodě bylo zároveň podáno tak, že Lash by klidně mohl být i někdo, s kým jsme se v seriálu už setkali – a upřímně, byla by to pro scenáristy nevyužitá příležitost se téhle možnosti taky nechopit. Lashe tedy dost možná hrají dva herci, podobně jako tomu třeba bylo v seriálovém Hulkovi z konce 70. let, kdy doktora Bannera hrál Bill Bixby, zatímco samotného Hulka ztvárnil Lou Ferrigno. A pokud jsme se tedy s lidskou podobou Lashe už někdy setkali, otázkou zůstává, kdo to je?

Podobně jako u divácké paranoie vzešlé z postřelení J.R. Ewinga v kultovním Dallasu (navíc parodované například i Simpsony ve dvojdílu Kdo postřelil pana Burnse), i zde lze v rámci šokové hodnoty vykřiknout téměř libovolné jméno a následně rozebírat, zda se nejedná o Lashe. Je to Coulson? Je to Nick Fury? Je to Jan Tleskač?! Než abychom si ale procházeli všechny aktuální postavy seriálu Agents of S.H.I.E.L.D., bude nám stačit zaměřit se na ty dvě, které jsou ve fanouškovských teoriích skloňovány nejčastěji, a nakonec si taky říct, proč z těchto postav není Lashem podle mého osobního názoru ani jedna.

První obvyklý podezřelý je v tomto případě Andrew Garner, konzultující psycholog S.H.I.E.L.D.u a exmanžel Melindy May. K teorii, že právě on je Lash, svádí hned několik skutečností. Vysvětlovalo by to třeba, proč Andrew zmizel během dovolené s Melindou (mohl projít svou terrigenskou přeměnou), proč se během útoku na ATCU nepokusil zabít Daisy, nebo jak by teoreticky mohl přežít nejasné události z finále této epizody.

Když se ale na tuto problematiku podíváme zblízka, fakt, že by Andrew byl Lashem, tak úplně nehraje. Zaprvé, tato skutečnost by znamenala obrácení Andrewovy původní osobnosti do ještě šílenějších otáček, než jak tomu v první sérii bylo u Granta Warda, a to možná až do oněch otáček „dallasových“. Andrew by totiž mohl být Lash pouze ve dvou případech. Buďto by Lash bylo jeho alter ego (podobně jako u již zmíněného Hulka), které se bez Andrewova vědomí chová jako jeho přesný protiklad (Andrew chce Inhumans pomáhat, zatímco Lash je zabíjí), nebo by Andrew o svém alter egu věděl a jako on sám by sabotoval psychologická doporučení Inhumans, aby nemohli chodit do terénu, a jako Lash by se vydával do ulic zabíjet ty Inhumans, které S.H.I.E.L.D. ještě neobjevil.

Ani jedna z těchto možností ale nedává moc smysl. Zvlášť pokud si uvědomíme, že minimálně ve dvou případech by se Andrew musel nepozorovaně dostat ze střežené základny S.H.I.E.L.D.u, sledovat Coulsonův tým, proměnit se v Lashe a pak zaútočit na nějakého z Inhumans, který by se mu zrovna dostal pod ruku… Jinými slovy teorie, že Lash je Andrew, je sice krásně bombastická a šokující, bohužel ale asi jenom na papíře. V seriálu by to prostě nejspíš moc nefungovalo.

Teorie druhá už je pak o něco schůdnější. Podle ní by Lashem mohl být Banks, šéf zásahové jednotky A.T.C.U. Tuto teorii nejvíce podporuje fakt, jak Banks nejspíš nenávidí Inhumans a také jak zničehonic zmizel předtím, než Lash zaútočil na Macka a Daisy při cestě na základnu A.T.C.U. A přestože právě Banksův odchod, na který Daisy v epizodě sama narážela, nás nejspíš měl navést na myšlenku, zda právě on není Lashem, při hlubším zamyšlení to opět tak nějak nedává smysl.

Ať už se Banks vytratil z jakéhokoliv důvodu, nejdříve se na tom domlouval se svou šéfkou Rosalind Price. Pokud by tedy Banks skutečně byl Lashem, Rosalind by o tom musela vědět. Jenže pokud Rosalind tohle skutečně ví a tudíž sdílí Lashův „nezbytný“ záměr vraždit Inhumans, pak by to znamenalo, že samotné A.T.C.U. Inhumans zabíjí. Jestli by tomu tak ale skutečně bylo, pak by Banks přece vůbec nemusel zabíjet Inhumans na vlastní pěst, ale pouze v rámci vlastní jednotky.

Pak je tu navíc celý ten problém s Dwightem Fryem a jeho „alergií na Inhumans“. Během scény, kdy Frye zareagoval na Daisy, byl v místnosti i Banks, na něj už ale Frye nijak nezareagoval, stejně jako ani v momentě, kdy ho Banks vyváděl z domu. Pokud tedy Frye neumí svoje schopnosti potlačovat (což velmi pravděpodobně skutečně neumí) a neznal Lashovu identitu dopředu, kdy by předstíral, že Bankse nezná, pak Banks Lashem nejspíš skutečně není.

Nelze ale vyloučit, že by Lash mohl být některým z jiných agentů A.T.C.U., nebo minimálně někým, s kým je někdo z této organizace (například právě Banks) skutečně v kontaktu, a mohl ho tak informovat o Fryově převozu. Proč se ale při tomto útoku Lash zároveň nepokusil zabít Daisy (že patří k Inhumans ví už od jejich střetu v nemocnici)? Jaké tedy jsou jeho skutečné motivace a kým Lash doopravdy je? A je možné, že se nakonec skutečně jedná o postavu, kterou jsme v seriálu zatím neviděli? Upřímně, nejsme teď o moc chytřejší než na začátku.

Zabili Andrewa… Parchanti?

Po Lashově identitě je druhou velkou otázkou této epizody, co se stalo s Andrewem. A stejně jako v případě předchozí otázky, i tady existuje hned několik odpovědí. První je ta nejzjevnější, tedy že Andrew skutečně zemřel. Pokud by tomu tak ale skutečně bylo, tvůrci by nám to prostě ukázali, spíš než aby nás nechali na vážkách a na začátku příštího dílu nám prostě jen řekli, že „smůla, ale už je vážně po něm“. Andrew tedy nejspíš skutečně přežil. Ale jak?

V předchozích odstavcích jsem se rozepisoval o tom, proč Andrew podle mě rozhodně není Lash. To ale zároveň neznamená, že by nemohl být Inhuman! Právě to by totiž opět vysvětlovalo, proč se Andrew vypařil ze své dovolené a nadále se stranil Melindy, a proč se snaží natolik chránit ostatní Inhumans, se kterými soucítí a nechce je posílat do terénu, protože sám ví, čím si procházejí.

Když se navíc podíváme na závěr epizody, vidíme jak z vybuchujícího obchodu utíká poměrně vyděšený Werner von Strucker (a to navíc bez svých původních nohsledů). Výraz v jeho tváři by šel možná vysvětlit tím, že Werner není zas až takový tvrďák, a že ho celá událost trochu vyvedla z míry. Spíš by to mohlo ale znamenat to, že Werner u Andrewa viděl něco, co nečekal. Možná něco… nelidského?

Co říci závěrem

Přestože drtivou většinu dnešních postřehů zabírají spíše osobní teorie, v této epizodě pořád bylo pár zajímavostí, které stojí za zmínění. Velké odhalení v závěrečné scéně, kdy Jemma Simmons konečně hodlá říct Fitzovi, co se jí stalo na oné cizí planetě, ale asi můžeme rovnou přeskočit. Jednak o tom nemá už moc cenu spekulovat, protože příští týden se dočkáme epizody shrnující právě Jemmino počínání na oné planetě, a pak taky proto, že tento cliffhanger byl od tvůrců tak trochu nefér. Prakticky je totiž identický s finální scénou z epizody předešlé, pouze místo Bobbi zde Jemma mluví s Fitzem.

Co tedy ještě dodat? V úvodu epizody jste si jistě všimli „množící se zrzky“ Alishy, kterou si můžeme pamatovat i z druhé řady – konkrétně z jejího finále, kdy se utkala i se samotnou Daisy. Její návrat do seriálu určitě není až tak překvapující, je ale rozhodně zajímavé, jak najednou vyhledala pomoc u Coulsona poté, co ve druhé sérii fungovala v podstatě jako levá ruka Ťia-jing. Na toto téma by se zároveň ještě hodilo dodat, že Alicia Vela-Bailey, představitelka Alishy, je vedle hraní i kaskadérka. Pracovala tak například na třetím Iron Manovi a je dublérkou například Adrianne Palicki (Bobbi) nebo Bridget Regan v seriálu Agent Carter.

Za zmínku pak taky rozhodně stojí i scéna mezi Coulsonem a May – vůbec první v této sérii. Melinda si zde všímá, že Coulson nenosí kravatu, a řekne mu, že mu to takhle sluší víc. Tenhle dialog samozřejmě lze vnímat pouze povrchově, tedy že May si skutečně pouze myslí, že bez kravaty je Coulson větší fešák, a že jediný důvod, proč Coulson kravatu nenosí, je skutečně pouze ten, že s mechanickou rukou mu to moc nejde. Jako to ale platí ostatně o všem, i tady můžeme hledat i něco víc.

Už v postřezích k první epizodě třetí řady jsem psal o tom, jak Coulsonovo vypuštění formálního obleku možná reflektuje jeho vlastní duševní stav. Od té doby Coulson sice občas nahodil sako přes košili, jeho formálního obleku s kravatou jsme se však pořád nedočkali. Jak ale poznamenala sama May, motivace ke změně jeho šatníku jsou možná jiné, než jsem původně předpokládal. Je totiž sice možné, že vypuštěním svého obleku Coulson do jisté míry znehodnocoval svou pozici ředitele, ve které podle sebe selhal, nyní k tomu má ale důvod i docela jiný.

Coulson si totiž možná uvědomil, že ve světě, ve kterém se nyní ocitá, není pro klasickou polohu ředitele S.H.I.E.L.D.u mís­to, načež se rozhodl trochu změnit strategii, k čemuž můžeme připsat i onu dosud nevídanou spolupráci se zdánlivě nepřátelskou stínovou organizací. A právě to možná May také myslela tím, když řekla, že takhle to Coulsonovi sluší víc. Jasně, Phil je fešák tak jako tak, určitě ale lze souhlasit i s tím, že mu víc sluší i ona nová podoba ředitele S.H.I.E.L.D.u, které se vstříc novým hrozbám zhostil.

FOTO: ABC


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!