Game of Thrones (Hra o trůny) Královská garda

Královská garda

Královská garda

Královskou gardu (v originále Kingsguard) založil Aegon Dobyvatel a ta od té doby slouží jako osobní ochranka samotného krále a jeho rodiny. Členy Královské gardy bývají většinou ti nejlepší rytíři Západozemí, kteří by byli krále a jeho rodinu schopni ochránit.


42 0
5.7.2015

Královskou gardu tvoří sedm rytířů, kteří by měli být nejzkušenějšími a nejlepšími bojovníky v Západozemí, protože slouží jako tělesná stráž králi a v případě, že to král určí, i jeho rodině. Stejně jako všechny ostatní královské funkce, i garda vznikla po dobytí Západozemí Aegonem Dobyvatelem. Došlo totiž k pokusu o atentát a jeho sestra Visenya navrhla založit osobní královskou ochranku – Královskou, v případě vládnoucí královny Královninu, gardu.

Aby se odlišili od ostatní stráže, nosí její členové bílé pláště a zlaté brnění s bílou zbrojí (v knize je pak celá jejich výstroj bílá až na Jaimeho Lannistera, jenž zůstal věrný lvům a zlaté svého rodu), proto jsou přezdíváni bílé pláště nebo bílé meče.


Také na rozdíl od domácí stráže nebo městské hlídky skládají přísahu, která je doživotně zavazuje do služby a zakazuje jim vlastnit půdu, oženit se nebo mít děti. Mohou jim však zůstat zachované některé tituly. Když v řadách gardy sloužili rytíři z rodu Martellů, byl jim uchován titul princ, někteří z lordů velitelů byli současně pobočníky krále nebo Jaime Lannister určitou dobu po smrti Jona Arryna držel titul strážce Východu, přestože stál v bílém plášti před královou ložnicí. A na druhou stranu je v případě potřeby možné přijmout i bojovníka mimo rytířský stav, jak například udělal Joffrey Baratheon po odchodu Barristana Selmyho se svým strážcem Ohařem.

Jedním titulem, co se může získat výhradně v souvislosti s gardou, je ještě titul lorda velitele. To je obvykle člen gardy, jehož vybere král a umožní mu tak zasedat v Malé radě jako poradce ve vojenských záležitostech a spravovat Bílou knihu, do níž jsou zapisovány skutky každého rytíře, který kdy v gardě sloužil. Jinak se však lord velitel kromě vedoucí pozice od ostatních členů ničím neliší a stejně jako oni nemá na svém oblečení žádné značky nebo hodnosti.

Až na výjimky totiž Královská garda na brnění nebo zbroji nenosí výzdobu nebo erby a naopak je u ní ceněn spíš vzhled, jenž ji nespojuje s žádnými rody a propůjčuje důvěryhodnost, protože člen gardy by měl být diskrétní a věrný a neměl by být slyšet, pokud to není žádáno. Očekává se totiž, že garda bude zasvěcena do osobních životů královské rodiny a jejích plánů, a proto je mlčenlivost a nenápadnost velmi podstatnou hodnotou.

Důležitá je samozřejmě také spolehlivost. S povinností chránit krále a ty, které určí, ve dne v noci, být na stráži při setkáních Malé rady a následovat královskou rodinu při jejích cestách, je nutné mít možnost spolehnout se na všechny členy. Proto by mělo jít o opravdu prověřené rytíře, kteří se velmi dobře znají a jejich loajalita náleží pouze koruně.

Královská garda však není jediným přísahajícím bratrstvem zavázaným k ochraně krále, která se v seriálu objevila. V době války pěti králů podobnou instituci založil Renly Baratheon, když vznesl po Robertově smrti nárok na trůn, a nazval ji Duhová garda po dalším ze symbolu víry v Sedm (v seriálu pouze Královská garda Renlyho) – její členové nosili bronzovou zbroj, zelené pláště a helmy s miniaturní jelení hlavou, v knize pak duhové pláště a brnění v jedné z barev duhy.

Podobnou věc udělala i Daenerys Targaryen po vylíhnutí draků, ačkoli její Královninu gardu tvořili místo rytířů dothračtí pokrevní jezdci, Jorah Mormont a Barristan Selmy, v knize pak ještě eunuch Silný Belwas, a nikdy se jako v Západozemí nezřekli svou přísahou žádných práv.

Foto: HBO

Diskuze /13

V Ales

Super článek hlavně jsem nevěděl, že ji tvoří sedm rytířů myslel jsem, že jich je víc i když vědčině není vidět do tváře.

#2 Ann Taylor
5.7.2015 | 22:23:32
Ann Taylor

#1 V Ales: Tak v podstatě je to osobní ochranka, kdyby jich bylo moc, tak se jen pletou pod nohama.

#3 Ann Taylor
redaktor
5.7.2015 | 22:39:18
Ann Taylor

#2 Ann Taylor: Jo a ještě jsem zapomněla – že sedm pravděpodobně opět podle víry v Sedm.

redaktor
5.7.2015 | 22:41:00
OslicekCZ

Ještě jsi mohla připsat, že Robert Arryn si v 6. knize pořizuje svoji stráž v počtu 8 , protože chce mít víc ochránců než Tommen. Ale to už vlastně není královská garda, i když kdyby Údolí vyhlásilo nezávislost, tak to by to teoreticky byla královský garda, jinak pěkný článek :)

#6 Ann Taylor
5.7.2015 | 23:23:40
sFík

Idealistický obraz Královské gardy ještě za Targaryenů je vylíčen v první povídce Rytíře sedmi království. Je to skvělá povídka a dost krátká. Pokud vás od čtení Ságy odrazuje její délka, výše zmíněné se vám může dost zalíbit. Ostatní čtenáři budou jistě souhlasit :)

5.7.2015 | 23:58:23
Ann Taylor

#4 OslicekCZ: Jenže to je výhradně v knížce, v seriálu Robin dělá úplně něco jiného a nemá smysl psát knižní věci, pokud se tak zásadně liší, předně by to mělo být o věcech, co jsou v seriálu – třeba u bílých chodců jsem z toho důvodu nepsala o Studenorukém, i když je to v knížce důležitá a zajímavá postava, která s nimi souvisí. A jelikož se nikdy neprohlásil králem, tak ani o gardu vážně nejde :) Určitou osobní a domácí stráž má asi každý lord.

redaktor
6.7.2015 | 8:29:33
Stardos

A nebo mít královskou gardu mít nemusí , dobrý příklad Robb a Stannis

#9 StrejdaCZ #12 sFík
6.7.2015 | 12:02:06
Stardos

*mít jen jednou

6.7.2015 | 12:02:17
StrejdaCZ

#7 Stardos: Robb měl v knize něco jako gardu… členové byli Malý Jon Umber, Dacey Mormont, Lucas Blackwood(?) a další už si nevybavím

#10 Stardos
6.7.2015 | 13:13:31
Stardos

#9 StrejdaCZ: No tak to muselo být asi ve druhé nebo třetí knize , v první to určitě nebylo

6.7.2015 | 13:23:49
StrejdaCZ

Jojo, bylo to v Bouři

Ale stejně celá ta jeho „garda“ umřela na Rudé Svatbě.

6.7.2015 | 14:04:04
sFík

#7 Stardos: Předpokládám že Robb gardu neměl, protože se stal králem severu – podle tradic severu a garda je výmysl targaryenů – importovaná tradice, takže proč…

#13 StrejdaCZ
6.7.2015 | 23:08:10
StrejdaCZ

#12 sFík: http://awoiaf.westeros.org/…rsonal_guard

To jo, není to jako Královská Garda, je to jenom jeho osobní stráž, tady to máš vysvětlené. Já to beru spíš jako takovou větší KG.

7.7.2015 | 11:26:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás