Game of Thrones (Hra o trůny) Víra v Sedm

Víra v Sedm

Víra v Sedm

Nejrozsáhlejší vírou v Západozemí je víra v Sedm (v originále Faith of the Seven). Toto náboženství částečně vychází z křesťanství, avšak nepohrdá ostatními náboženstvími, ale akceptuje je.


46 0
14.6.2015

Víra v Sedm neboli v nové bohy je dominantní náboženství v Západozemí, vyznávané je v téměř všech zemích, a neznámé není ani v Essosu. Do Západozemí totiž přišlo právě z něj, spolu s invazí Andalů, před 6 000 lety, když se jim podle legend zjevil Bůh Sedmi. Následně přepluli Úzké moře, vylodili se v Údolí, svými ocelovými zbraněmi potlačili dosavadní víru Prvních lidí ve Staré bohy, porazili děti lesa, jejichž kouzla viděli jako ohavnost, posekali a spálili většinu čarostromů, ustavili Staré město jako centrum nové víry a spojováním s mocnými rody nebo jejich úplným nahrazením si zajistili rozšiřování své kultury po celém území kromě Severu a Železných ostrovů.

Ač se podle názvu zdá, že ale nedošlo k tak razantní změně, jako když pohanské bohy nahradil křesťanský, opak je pravdou. Víra v Sedm je přes označování „noví bohové“ či pouze „Sedm“ také monoteistické náboženství. Nejde o sedm bohů, ale sedm aspektů jediného Boha Sedmi, z nichž každý reprezentuje určitou vlastnost a dává možnost modliteb směřovaných samostatně ke každému z nich.


Sedm aspektů víry v Sedm:

  • Otec – zobrazovaný jako vousatý muž s váhami, reprezentuje spravedlnost
  • Matka – představuje mateřství a péči a zajišťuje plodnost a milosrdenství
  • Válečník – vždy zobrazovaný s mečem, představuje sílu a směřují k němu modlitby za odvahu a vítězství
  • Panna – symbolizuje nevinnost, cudnost a lásku
  • Stařena s lucernou – představuje moudrost
  • Kovář s kladivem – představuje řemeslo a modlí se k němu každý, kdo má před sebou těžkou práci a potřebuje sílu
  • Cizinec – reprezentuje smrt a neznámo a je tak aspektem, ke kterému se málokdy někdo modlí

(Cizinec)

Zároveň to ale znamená, že spousta lidí používá množné číslo a nemusí vždy chápat, že nejde o jednotlivé bohy, a že „Bohové jsou dobří“ je ustálenou frází používanou v souvislosti se Sedmi.

Další detaily se pak křesťanství podobají ještě víc. I toto náboženství má své svaté texty – nejdůležitější je Sedmicípá hvězda rozdělená do oddílů věnovaných každému aspektu, Kniha svatých modliteb, Píseň Sedmi nebo píseň Panna, Matka a Stařena. Věří v nebe a peklo, přesněji v sedm nebí a sedm pekel.

Po narození také probíhá forma křtu – pomazání sedmi oleji, a i jméno je dětem dáváno ve světle Sedmi. Existuje i oficiální znak víry, sedmicípá hvězda, která má znázorňovat a pomáhat pochopit Boha Sedmi. Stejně jako je sedm cípů součástí jediné hvězdy, je totiž i sedm aspektů součástí jediného Boha. Tomuto znaku pak podléhá i související výzdoba a architektura.

Například chrámy zvané septa stavěné jako sedmistranné budovy, v nichž je každá zeď věnovaná jednomu aspektu Boha a vyzdobená jeho podobiznou, obrazem či sochou podle velikosti septa a bohatství stavitele, nebo sedmistranná koruna Nejvyššího septona, hlavy celé církevní hierarchie. Ten žije v hlavním sídle víry, od dob Targaryenů ve Velkém Baelorově septu v Králově přístavišti, společně se svou radou známou jako Nejoddanější. Pod ně pak spadají všichni septoni a septy starající se o septa po celé zemi, v případě sept pak často zajišťující výchovu mladých dam v urozených rodinách, a různé řády.

Mezi tyto různé řády patří Tiché sestry, ženy přísahající službu Cizinci a skládající slib cudnosti a mlčenlivosti, jejichž úkolem je připravovat mrtvoly na pohřeb. Dále Žebrající bratři, což jsou v podstatě putující kněží, kteří kážou v místech, kde není žádný stálý septon. Dále tu máme ještě řády žijící uzavřeně v klášterech.

Také existovaly dva vojenské řády, souhrnně nazývané Bojovníci víry. Jde o Válečníkovy syny a Nuzné druhy. Válečníkovi synové byli rytíři, co se zřekli pozemků a majetku, rozhodli se bojovat za víru a stali se fanatickými protivníky nepřátel Sedmi, kdežto Nuzní druhové byli pouze lehce ozbrojení (někdy i jen tím, co našli při cestě) pěšáci více sloužící věřícím, které chránili při cestách po říši. Oba řády zároveň vynucovaly spravedlnost církve. Ta měla pravomoc vést výslechy a soudy a vynášet rozsudky nad všemi obyvateli, včetně králů.

Dá se proto čekat, že tyto extrémistické organizace měly po příchodu Targaryenů do Západozemí problém s jejich zvyky, přestože i oni sami vyznávali Sedm, a povstali proti jejich incestním svazkům. Maegor Krutý pak povstání krvavě potlačil a po nástupu jeho synovce Jaehaeryse byl sjednán mír za podmínek, že církev nebude aktivně podporovat královský incest, ale uzná platnost takového manželství, a Bojovníci víry budou rozpuštěni.

V současnosti ale královna matka Cersei viděla ve znovuobnovení těchto řádů v rukách skupiny Vrabčáků příležitost k odstranění svých protivníků, a tak je královským dekretem znovu ozbrojila. V knize pak tato skupina získávala ještě větší moc, neboť se v důsledku války vyrojila spousta zbožných uprchlíků snažících se pomáhat obětem a rozšiřovat víru, jejíž úpadek viděli jako příčinu války, v hlavním městě jejich počet narostl natolik, že ani městská hlídka nebyla schopna znovu získat kontrolu, jako Nejvyššího septona si prosadili Nejvyššího vrabčáka a Cersei ve snaze získat jeho přízeň, požehnání pro krále a odpuštění dluhů oba řády obnovila.

I mimo tyto organizace však náboženství silně ovlivňuje život ve všech jižních zemích. Jeho principy je velmi poznamenán rytířský kodex i samotné pasování – rytíř musí být pomazaný ve světle Sedmi, mezi nejhoršími hříchy uvádí incest a zabití člena rodiny, jako o něco menší hřích vnímá homosexualitu, negativně nahlíží na plození nemanželských dětí, nebo vyžaduje dodržování zákonů pohostinnosti, kdy je zapovězeno ublížit hostovi, jakmile pojí z hostitelových zá­sob.

Dál má na rozdíl od původní Západozemské víry ve Staré bohy předepsané obřady, především svatby jsou převlékáním rodinných plášťů, symbolickým svazováním rukou a odříkáváním předepsaných slibů velmi ritualizované. Ačkoli ne vždy je tento rituál dodržen, jak jsme viděli například při svatbě Robba Starka a Talisy Maegyr, kdy obřad neproběhl v septu, ženich nezahalil nevěstu do pláště ani ji nikdo neodevzdal ženichovi, nebo v případě Sansy Stark, kde se této role místo popraveného Neda ujal Joffrey Baratheon.

Velkým rozdílem od předlohy – křesťanství, je ale nahlížení na ostatní náboženství. Zatímco třeba vyznavači R'hllora vidí všechny ostatní bohy jako falešné, vyznavači Sedmi často přísahají při Starých i nových bozích a místo jediné správné vidí svou víru spíš jako víru svých otců a své země, kterou mají následovat. Tedy ostatní vyznání nevnímají jako chybná a prázdná a často akceptují existenci odlišných systémů a bohů, o jejichž skutečnosti a moci mohou být dokonce přesvědčeni.

Foto: HBO

Diskuze /14

Stráťa

Jestli svatba Robba a Tylisy nebyla jiná proto že ani jeden z nich nevěří v sedm i když je pravda že jejich sliby zase k sedmi byli – jejich svatba byla celá tak nějak zmršená. :-/

#2 Ann Taylor
14.6.2015 | 13:25:58
Ann Taylor

#1 Stráťa: No právě jsem si nebyla jistá, ale zase ten chlápek vypadal jako septon, svazoval jim ruce, jak se to dělá v týhle víře, sliby taky vypadaly spíš z toho a u Sansy a Ramsayho to bylo podle starých bohů a vypadalo to úplně jinak. A Catelyn pořád měla Sedm, takže nějaká zmršenina Sedmi to asi byla.

#9 kubko546
redaktor
14.6.2015 | 14:09:27
modra_vafle

Upřímně nesnáším fanatiky a docela mi hlo žlučí, když jim Cersei dala moc. Doufám, že se znovu najde někdo jako Maegor Krutý a vrátí je tam, kam patří.

#4 Blackhand47XD #6 dfx
14.6.2015 | 15:09:30
Blackhand47XD

#3 modra_vafle: Daenerys by jim asi dokázala zavařit. :D

webmaster
14.6.2015 | 15:29:29
Spectacular

Daenerys dokáže leda tak velký hovno :) … Hovno, není sprosté slovo, ne?

#7 Ser Duncan the Tall
14.6.2015 | 15:48:32
dfx

Oni aspon dodrzuju urcite pravidla. Fanatici typu Joffrey su schopni za par minut porusit vlastny slub. #3 modra_vafle:

14.6.2015 | 15:58:25
Ser Duncan the Tall

#5 Spectacular: Presne tak, najväčšia jej chyba bola poprava toho šéf politika bývalého otroka, mala mu dať trest smrti a potom milosť, nie ho dať popraviť, to je to isté ako keby Tywin popravil po víťazstvo na čiernej vode Lorasa a Margaery Tyrell za zradu

14.6.2015 | 16:40:21
rockysiburger

Super clanek. I kdyz me tato vira nejak nelaka. Budu rad kdyz sem pridate i clanek o starych bozich. jenom si myslim ze jsou vrabcaci dost predcenovani. Jedna armada by je srovnala do zakladu. I kdyz po dlouhe valce dost valecniku zemrelo. Ale i tak nemajo ve svem stredu zadne vojenske velitele a jejich zbrane jsou spis kladiva. A v neposledni rade. Ten cejch na cele? To jsou jako jaffove ? Uz tam vidim goauldy! Teal c a mistr Brejtak se do serialu nedostanou ? Ze ne ?:-D

#10 V Ales
14.6.2015 | 19:53:59
kubko546

#2 Ann Taylor: vidim že davaš super članky ale nemohol/la by si dvat taky viac historicke alebo fantacticke ako napr. to o tych bilich chodcoch bolo super alebo zlovlkoch ja neviem nedal by sa članok o tych detoch lesa , obroch, meničoch.čaros­tromoch,tyh čo lietali na drakoch,drakoch o tom čo sa ma john snow donho prevtelit, alebo o tej vrane s troma očami a o všetkom čo sa okolo teho maleho čo nemože chodit deje a nejake podobne obludky :D

#11 Movego #13 Ann Taylor
14.6.2015 | 20:18:58
V Ales

#8 rockysiburger: Jenž kolik lidí by se postavilo proti vrabčákům když je uzákonil král a ,,jen" hlídají dodržování božských zákonů.

#12 Red Bull
14.6.2015 | 21:07:35
Movego

#9 kubko546:Souhlasím článeky jsou bezva ale třeba článek o dracích by byl super ;) osobně tuhle víru naprosto nenávidím a doufám že tam jednou přiletí Daenerys a všechny je tam upálí jako Maegor !

14.6.2015 | 22:57:04
Red Bull

#10 V Ales: Třeba král se svým švagrem?

15.6.2015 | 6:09:40
Ann Taylor

#9 kubko546: Postavám se v téhle rubrice věnovat nebudeme ;) A ani pojmům, co by zabraly asi tak jeden odstavec (tedy třeba pojem měnič (všechno důležitého, co se dá napsat, bylo v jednom odstavci u zlovlků a přidávat seznam známých měničů to moc nevytrhne), obři nebo čarostromy, tohle je na samostatný článek strašně málo).

#14 kubko546
redaktor
15.6.2015 | 8:12:38
kubko546

#13 Ann Taylor: tak všetko dokopy :-) ale ak ne tak ne diki za članky

15.6.2015 | 13:24:50
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Death Is the Enemy

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás