Adam West

Adam West

Celé jméno: William West Anderson
Místo narození: Walla Walla, Washington, USA
Známé projekty: Batman, Family Guy

Datum narození: 19.9.1928Datum úmrtí: 9.6.2017 (88 let)

Adam West patří mezi legendy hereckého průmyslu. Narodil se roku 1928 ve Washingtonu, a to farmáři Ottu Andersonovi a operní pěvkyni Audrey Volenne. Když mu bylo 15 let, tak se jeho rodiče rozvedli, kvůli čemuž začal malý Adam bydlet se svou matkou v Seattlu. Vzdělával se na Walla Walla High School, Lakeside School, Whitman College a University of Puget Sound.

Ještě před začátkem své herecké kariéry se věnoval nejrůznějším pracím. Například pracoval pro jedno rádio jako DJ, nastoupil do armády či se živil prací rozvážeče mléka. Nakonec se však přestěhoval do Kalifornie, kam ho to táhlo už odmala. Roku 1954 se mu podařilo získat první roli.

Své první role získat v různých seriálech, kde působil jen chvíli. První větší roli získal až roku 1961, kdy začal vystupovat v seriálu The Detectives" jako seržant Steve Nelson. Jeho životní rolí se stala postava Bruce Waynea, tedy Batmana, kterého si v letech 1966–1968 zahrál v seriálu Batman. Právě díky této roli je známý, a právě díky této roli je oblíbencem všech komiksových nadšenců.

V dalších letech se však vrátil ke svému stereotypu, přijímal jednu menší roli za druhou, kvůli čemuž se nedokázal již moc prosadit. Roku 1977 se sice vrátil k roli Batmana, ale toho jen namluvil v animovaném seriálu The New Adventures of Batman.

Díky tomu byl neustále spojován s tímto legendárním samozvaným strážcem, a proto se mu věnoval i nadále. Roku 1984 ho proto namluvil v seriálu SuperFriends: The Legendary Super Powers Show a o rok později ho namluvil naopak v The Super Powers Team: Galactic Guardians.

Po dalších menších seriálových i filmových rolích jsme ho mohli slyšet v seriálu The Secret Files of the SpyDogs či vidět v seriálu Black Scorpion. Roku 2000 byl zároveň obsazen do animovaného seriálu Family Guy, kde až do své smrti daboval sám sebe, tedy Adama Westa. Mimo to jsme ho mohli slyšet i v seriálech The Batman, The Fairly OddParents, Jake and the Never Land Pirates, FanAddicts!, Penn Zero: Part-Time Hero a spoustě dalších projektech.

Adam West byl ženatý celkem třikrát. V letech 1950–1956 byla jeho ženou Billie Lou Yeager (přítelkyně z vysoké školy), v letech 1957–1962 byla jeho ženou Ngahra Frisbie Dawson (tanečnice) a v letech 1970–2017 byl ženatý s Marcelle Lear (s tou byl až do své smrti). Má celkem čtyři děti, přičemž dvě má s Ngahrou Frisbie Dawson a další dvě s Marcelle Lear. Kromě toho měl i dvě nevlastní děti, a to Marcelleiny.

V červnu roku 2017 zemřel na leukémii. V Los Angeles byl na radnici poté připraven batsignál, který byl věnován právě jemu. Jeho poslední rolí je postava Adama Westa v seriálu Family Guy, pro který namluvil svou postavu na několik epizod dopředu.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Family Guy Adam West 2000 2020 17

Filtr seriálů