Adjoa Andoh

Adjoa Andoh

Celé jméno: Adjoa Aiboom Helen Andoh
Místo narození: Clifton, Bristol, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Doctor Who, Bridgerton

Datum narození: 14.1.1963 (61 let)

Adjoa Andoh je herečka původem z Anglie, která se narodila roku 1963. Její otec, který se živil jako novinář a muzikant, pochází z Ghany a její matka, bývalá učitelka, je rodačka z Anglie. Herečka vyrůstala ve Wickwaru a vzdělávala se na Katharine Lady Berkeley's School.

Když nastoupila na Bristol Polytechnic, studovala tu práva, ale po dvou letech ukončila své studium, aby se mohla věnovat herectví. Kariéru odstartovala roku 1990 a dnes jde o poměrně známou a uznávanou herečku.

Na začátku své kariéry se objevila například v seriálech EastEnders, Health and Efficiency a The Bill. Mezi lety 1993–2003 se věnovala především seriálu Casualty, kde si zahrála celkem tři různé postavy. Kromě toho se hned od začátku kariéry věnovala divadlu, ve kterém dodnes slaví poměrně velký úspěch.

V letech 2009–2010 se věnovala seriálu Doctor Who, kde se objevila jako Lauren Ford. Následně zavítala i do seriálů M.I.High, Law & Order: UK, Chasing Shadows, The Awakening a spousty dalších. Mimoto propůjčila svůj hlas i několika herním postavám.

Nový dech nabrala roku 2020, kdy se začala věnovat projektům především od Netflixu. Nejdříve získala roli lady Agathy Danbury, kterou pravidelně hraje v seriálu Bridgerton. Mezitím si našla čas na seriálu The Witcher, do kterého zavítala jako Nenneke.

Od roku 2001 je jejím manželem Howard Cunnell, se kterým má tři děti. Neskrývá své sympatie k fotbalovému klubu Leeds United a od roku 2009 je kněžkou anglikánské církve.

Foto CC BY-SA 4.0 Sarbeng781227, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Queen Charlotte: A Bridgerton Story lady Aghata Danburyová (starší) 2023 1
The Witcher Nenneke 2021 2021 1
Bridgerton Lady Danburyová 2020 4

Filtr seriálů