Adolfo Celi

Adolfo Celi

Celé jméno: Adolfo Celi
Místo narození: Messina, Sicily, Italy
Známé projekty: Thunderball, Operation Kid Brother, Danger: Diabolik

Datum narození: 27.7.1922Datum úmrtí: 19.2.1986 (63 let)

Celi se narodil v Curcuraci v Messině na Sicílii a hrál v téměř 100 filmech, přičemž se specializoval na mezinárodní padouchy. Ačkoli byl významným hercem italské kinematografie a proslavil se mnoha rolemi, v mezinárodním měřítku si ho diváci nejvíce pamatují díky jeho ztvárnění Emilia Larga ve filmu o Thunderball z roku 1965. Celi si později svou roli zopakoval ve filmu OK Connery po boku bratra Seana Conneryho, Neila.

Celi se v poválečné Itálii stal filmovým hercem. Z italského filmového průmyslu odešel po emigraci do Brazílie, kde v São Paulu spoluzaložil divadlo Teatro Brasileiro de Comédia spolu s brazilskými divadelními velikány Paulem Autranem a Tôniou Carrerem. Úspěšný byl jako divadelní herec v Argentině a Brazílii. V 50. letech 20. století režíroval v Jižní Americe tři filmy, včetně brazilského hitu Tico-Tico no Fubá z roku 1952.

Celi zahájil populární kariéru, když si zahrál padoucha ve filmu Philippa de Brocy. Popularita tohoto filmu vedla k jeho obsazení do role velitele tábora Battaglia po boku Franka Sinatry a spojeneckých válečných zajatců Trevora Howarda v dramatu z druhé světové války. To ho přivedlo k jeho nejznámější roli Larga ve filmu Thunderball. Mezinárodnímu publiku je znám také jako Ralph Valmont, jeden z padouchů v akčním thrilleru Maria Bavy Danger: Diabolik.

Celi se objevil jako hlavní hrdina v několika italských komediích, včetně Amici Miei a Brancaleone alle Crociate, a působil i v televizi, zejména v minisérii Petrosino, kde ztvárnil legendárního italsko-amerického policistu.

Kromě rodné sicilštiny a italštiny ovládal Celi plynně několik jazyků, včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny, němčiny a portugalštiny. Navzdory tomu, že ovládal angličtinu, jeho silný sicilský přízvuk znamenal, že když se objevil v anglicky mluvených filmech, byl obvykle dabován.

Celi byl třikrát ženatý. Zemřel na infarkt v Sieně v roce 1986. Jeho dcera Alessandra Celi je herečkou.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Emilio Largo 1965 1965 1

Filtr seriálů