Alfred Molina

Alfred Molina

Celé jméno: Alfredo Molina
Místo narození: Paddington, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Spider‑Man 2, Šifra mistra Leonarda, Dragons

Datum narození: 24.5.1953 (70 let)

Alfredo „Alfred“ Molina je britský herec, který se narodil v Londýně. Jeho otec, Esteban Molina, byl španělský imigrant z Madridu, který pracoval jako číšník a šofér. Jeho matka, Giovanna, byla italská hospodyně, která uklízela pokoje v hotelu a pracovala jako kuchařka. Alfred vyrůstal v Notting Hillu, který byl obydlen mnoha imigrantskými rodinami. Poté, co v devíti letech Molina zhlédl Spartaca, tak se rozhodl stát hercem a začal navštěvovat Guildhallovu školu hudby a dramatu. Stal se také členem National Youth Theatre.

V roce 1978 se objevil po boku Leonarda Rossitera v sitcomu The Losers. Svůj první filmový debut měl v roce 1981, kdy ztvárnil roli Satipa ve filmu Dobyvatelé ztracené archy. Velký průlom přišel v roce 1985 s filmem Letter to Brezhnev a v roce 1987 s filmem Nastražte uši. Byl také obsazen jako původní Arnold Rimmer v sitcomu Red Dwarf, ale nahradil ho Chris Barrie.

Na začátku devadesátých let se objevoval na nejrůznějších britských kanálech. Mohli jsme ho vidět například v seriálu El C.I.D. Zahrál si ve filmech Bez dcerky neodejdu (1991), Čarovný duben (1991) Mutant (1995), Drsňák Dudley (1999) a Čokoláda (2000). V letech 1999 až 2001 si zahrál po boku Betty White v seriálu Ladies‘ Man.

Dále si zahrál v Hříšné noci (1997), Magnolii (1999), Fridě (2002), v dramatu Kafe a cigára (2003) a ve filmu Spider-Man 2 z roku 2004, kde ztvárnil hlavního padoucha, Doctora Octopuse. V roce 2006 ztvárnil v komedii Jak se Vám líbí Touchstonea. Tentýž rok se objevil také ve filmu Šifra mistra Leonarda. V animovaném filmu Wonder Woman z roku 2009 propůjčil svůj hlas padouchovi jménem Ares a objevil se ve filmu Škola života.

O rok později si zahrál v dobrodružném filmu Princ z Persie: Písky času a Čarodějův učeň. Následující rok se objevil v animovaném filmu Rango a v roce 2016 si zahrál v životopisné komedii Americká reportérka. V seriálu Dragons propůjčil svůj hlas Viggovi a v animované sérii Tales of Arcadia nadaboval familiára jménem Archie.

Embed from Getty Images

Molina také hraje v divadlech. Mezi hry, ve kterých jsme ho mohli vidět patří The Night of the Iguana, Speed-the-Plow, ‚Art‘ , Fiddler on the Roof a Red. V roce 2007 namluvil sedmnácti dílnou audio knihu The Chopin Manuscript.

V roce 2010 se objevil v první sérii sitcomu Roger & Val Have Just Got In. Tentýž rok začal hrát v seriáluLaw & Order: Los Angeles jako Morales. Předtím jsme ho mohli vidět jako hostující hvězdu v Law & Order: Special Victims Unit a v Law & Order: Trial by Jury.

Afred je jedním ze dvou herců (druhým je Chris Pratt), podle něhož byly modelovány Lego postavičky – Doctor Octopus (Spider-Man 2), Satipo (Indiana Jones) a Sheik Amar (Princ z Persie). Je také patronem divadelní společnosti Theatretrain a je dlouholetým členem divadelní společnosti The New American Theatre dříve známé jako Circus Theatricals.

V roce 1986 se Molina oženil s herečkou Jill Gascoine. Z předchozího vztahu má dceru Rachel a má také dva nevlastní syny, Adama a Seana, které má Jill z předchozího manželství. Je též dědečkem Alfieho a Layly. Alfred žije v Los Angeles a od roku 2004 je americkým občanem. Mluví plynně anglicky, španělsky a italsky. Kromě hraní obhajuje a podporuje výzkum AIDS a podílí se na průvodech v Los Angeles věnovaným této nemoci.

Foto CC BY-SA 2.0 Justin Hoch, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avengers Doctor Octopus 2021 2021 1
Wizards Archie 2020 2020 1
Dragons Viggo 2016 2018 4

Filtr seriálů