Anthony Hopkins

Anthony Hopkins

Celé jméno: Sir Philip Anthony Hopkins
Místo narození: Port Talbot, jižní Wales
Známé projekty: Westworld, Mlčení jehňátek, Thor

Datum narození: 31.12.1937 (86 let)

Anthony Hopkins je britský herec a také příležitostný režisér a hudební skladatel. Po skončení střední školy začal studovat hudbu a drama na Cardiff College. Poté nastoupil do armády a když se vrátil, začal pracovat jako herec a režisér v divadle v Manchesteru. V roce 1961 získal stipendium na prestižní královské akademii herectví v Londýně.

V polovině 70. let vyvrcholily Hopkinsové problémy s alkoholem. Sám přiznal, že nad ním ztrácel kontrolu. V roce 1975 upadl do bezvědomí a po této události vyhledal odbornou pomoc. Stal se abstinentem, co mu vydrželo dodnes.

Hopkins má za sebou velmi produktivní hereckou kariéru a hrál v mnoha filmech. Zásadní zlom v jeho kariéře však byla role doktora Hannibala Lectera v thrilleru Mlčení jehňátek v roce 1991. I když se na plátně objevil po dobu jen dvaceti minut, obdržel řadu významných ocenění, mezi nimiž nechyběl ani Oscar v hlavní roli. Byl to vůbec nejkratší výkon, za který kdy herec v hlavní roli dostal sošku Oscara. Filmu se podařilo vyhrát všech pět hlavních kategorií – film, režie, scénář, herec a herečka v hl. roli.

Mezi jeho další známé projekty patří například film Elephant Man z roku 1980, kde si zahrál chirurga Frederika Trevese, který se snaží postarat o znetvořeného člověka. Za roli majordoma v Soumraku dne dostal několik nominací. Na Oscara byl nominován i za dvě skutečné role – exprezidenta Johna Quincyho Adamse hrál ve Spielbergově dramatu Amistad (1997) a prezidenta Nixona ve stejnojmenné filmu Olivera Stonea (1995).

Neváhal být i součástí komerčních filmů, jako například Zorro, nebo momentálně v komiksových filmech o asgardském bohu Thorovi, kde ztvárňuje jeho otce Odina.

Oženil se již potřetí, jeho poslední manželství trvá dodnes. Má jednu dceru z prvního manželství. V roce 1993 mu britská královna udělila rytířský titul sir a o čtyři roky později se stal Komturem Řádu britského impéria.

Foto CC BY-SA 2.0 Elena Torre


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Rebel Moon Jimmy 2023 2023 1
Westworld Dr. Robert Ford 2016 2
Avengers Odin 2011 2017 3
Mission: Impossible Swanbeck 2000 2000 1

Filtr seriálů