Audra McDonald

Audra McDonald

Celé jméno: Audra Ann McDonald
Místo narození: West Berlin, Západní Německo
Známé projekty: Beauty and the Beast, Private Practice, A Raisin in the Sun

Datum narození: 3.7.1970 (54 let)

McDonaldová se narodila v Západním Berlíně v Západním Německu jako dcera amerických rodičů Anny Kathryn (Jonesové), univerzitní administrátorky, a Stanleyho Jamese McDonalda Jr., ředitele střední školy. V době jejího narození byl její otec nasazen v armádě Spojených států. McDonaldová vyrůstala v otcově rodném Fresnu v Kalifornii jako starší ze dvou dcer; její sestra Alison píše a režíruje pro televizi a film. McDonaldová absolvovala program Roosevelt School of the Arts v rámci Theodore Roosevelt High School ve Fresnu. S herectvím začínala v souboru Good Company Players Dana Pessana a Rogera Rocka, kde působila od juniorského věku. V článku, který o ní byl napsán v dětství, uvedla, že věděla, že se chce věnovat divadlu.

Je známá především díky své práci na broadwayských jevištích, kde získala šest cen Tony, což je více ocenění za výkon než kterýkoli jiný herec, a je jedinou osobou, která zvítězila ve všech čtyřech hereckých kategoriích. Kromě šesti cen Tony získala řadu ocenění, včetně dvou cen Grammy a ceny Emmy. V roce 2016 jí prezident Barack Obama udělil Národní medaili za umění a v roce 2017 byla uvedena do Americké divadelní síně slávy.

V roce 2021 McDonaldová ztvárnila Rachel Boutellu v televizním seriálu The Bite a moderovala televizní ceremoniál 74. ročníku udílení cen Tony. V roce 2021 se objevila v roli Barbary Siggers Franklinové v životopisném hudebním dramatu Respect a získala nominaci na cenu NAACP Image Award za vynikající herečku ve vedlejší roli ve filmu.

McDonaldová se v září 2000 vdala za baskytaristou Petera Donovan. Mají spolu dceru Zoe Madeline, pojmenovanou po McDonaldově blízké přítelkyni a spoluhráčce ze seriálu Master Class Zoe Caldwell a zesnulé Madeline Kahn. McDonaldová a Donovan se rozvedli v roce 2009. Za Willa Swensona se provdala 6. října 2012. 19. října 2016 se jim narodila dcera Sally James. Je nevlastní matkou Swensonových dvou synů z předchozího manželství.

Foto: Instagram


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Gilded Age Dorothy Scottová 2022 2

Filtr seriálů