Ayo Edebiri

Ayo Edebiri

Celé jméno: Ayo Edebiri
Místo narození: Boston, Massachusetts, USA
Známé projekty: The Bear, What We Do in the Shadows, Dickinson

Datum narození: 3.10.1995 (28 let)

Edebiri se narodila v Bostonu a vyrůstala v nábožensky založené letniční rodině. Její matka emigrovala z Barbadosu a otec z Nigérie. O komedii se začala zajímat v osmé třídě v hodinách dramatické výchovy, poté se připojila k improvizačnímu kroužku na Boston Latin School.

Edebiri navštěvovala New York University, kde získala bakalářský titul v oboru učitelství. Jako studentka nižšího ročníku vysoké školy se začala připravovat na kariéru komičky a absolvovala stáž v Upright Citizens Brigade.

Edebiri je stand-up komička a vystoupila se stand-up setem v pořadu Up Next na stanici Comedy Central. V květnu 2020 se na této stanici začal vysílat její scénáristický digitální seriál Ayo and Rachel Are Single, který napsala a v němž si zahrála společně se svou kamarádkou a kolegyní komičkou Rachel Sennottovou.

Je televizní scenáristkou, psala pro seriál The Rundown s Robinem Thedem a seriál Sunnyside na stanici NBC. Edebiri se připojila ke scenáristickému týmu seriálu Big Mouth pro jeho čtvrtou sezónu. Poté, co Jenny Slate odstoupila od namluvení postavy Missy, aby roli mohla hrát černošská herečka, se Edebiri zúčastnila konkurzu a v srpnu 2020 byla vybrána jako náhrada. Její hlasové ztvárnění postavy začalo na konci čtvrté sezóny seriálu. Edebiri byla scenáristkou a herečkou ve druhé sezóně seriálu Dickinson na Apple TV+. Zahrála si vedlejší roli v připravované filmové adaptaci románu Jennifer E. Smithové Hello, Goodbye and Everything in Between.

V roce 2022 se Edebiri dostala do širšího povědomí jako hlavní představitelka seriálu The Bear na stanici FX na Hulu. Za roli Sydney Adamu, ambiciózní mladé pomocné kuchařky, získala nominace na ceny Gotham Awards, Critics' Choice Awards a Independent Spirit Awards. Mezi její nadcházející projekty patří koprodukce a scénář animovaného seriálu Mulligan pro Netflix.

Foto: Instagram


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Bear Sydney 2022 2

Filtr seriálů