Ben Vereen

Ben Vereen

Celé jméno: Benjamin Augustus Middleton
Místo narození: Laurinburg, Jižní Karolína, USA
Známé projekty: All That Jazz, Zoobilee Zoo, How I Met Your Mother

Datum narození: 10.10.1946 (77 let)

Ben Vereen je americký herec, který se narodil roku 1946 v Laurinburgu. Jako malý byl adoptovaný Jamesem a Pauline Vereenovými, kteří s ním žili v New Yorku. To, že je adoptovaný, zjistil až ve věku 25 let, a to zcela náhodou, když zažádal o pas, aby odcestovat do Londýna.

V průběhu puberty projevil velký zájem o herectví a tanec, a tak začal studovat na High School of Performing Arts. Jakmile však dokončil školu, měl problém s uplatněním, a tak často vykonával podřadné práce, aby měl nějaký příjem.

Na začátku své kariéry se věnoval výhradně divadlu, později pronikl i do filmů a seriálů. Dnes je znám především díky své seriálové tvorbě, protože právě v seriálech získal ty největší role. První větší si zahrál roku 1980 v seriálu Tenspeed and Brown Shoe.

V průběhu let měl několik výraznějších rolí, které si zahrál například v seriálech A.D., Zoobilee Zoo, Webster, Silk Stalkings, Promised Land, How I Met Your Mother, Making History, Sneaky Pete, Star či The Good Fight. Zahrál si i v několika filmech jako například v All That Jazz, Klub splněných přání, Čas beznaděje či Rocky Horror Picture Show: Návrat v čase.

V letech 1965–1974 byla jeho manželkou Andrea Townsley, se kterou má syna Bena. Následně si vzal za ženu Nancy Bruner, se kterou zplodil čtyři děti (dcery Kabaru, Malaiku, Naju a Karon). Pár se vzal roku 1976, ale rozvedl se roku 2013. Jeho třetí nejstarší dcera Naja už nežije, v šestnácti letech totiž havarovala v autě a podlehla následným zraněním. Navíc nežije už ani jeho syn Ben, který zemřel roku 2020.

Když herec zjistil, že je adoptovaný, pokusil se najít svou biologickou rodinu. Vereen zjistil, že se jeho biologická matka jmenuje Essie May Pearson a že je již spoustu let mrtvá. Následně poznal své biologické sourozence – sestru Glorii a bratra Jamese.

Herec je demokrat, často mluví o právech Afroameričanů a roku 2007 mu byla diagnostikována cukrovka. Roku 2018 ho čtyři ženy obvinily ze sexuálního obtěžování, ke kterému prý došlo v průběhu roku 2015. Vereen se následně omluvil za své nevhodné chování.

Foto CC BY-SA 2.0 dtstuff9, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
How I Met Your Mother Sam Gibbs 2010 2014 2

Filtr seriálů