Ben Whishaw

Ben Whishaw

Celé jméno: Benjamin John Whishaw
Místo narození: Bedfordshire, England, UK
Známé projekty: Perfume: The Story of a Murderer, Cloud Atlas, The Lobster

Datum narození: 14.10.1980 (43 let)

Whishaw se narodil 14. října 1980 v Cliftonu v hrabství Bedfordshire a vyrůstal v sousedním Langfordu. Je synem Lindy, která pracuje v kosmetickém průmyslu, a Josého Whishawa, který se věnuje sportu s mládeží. Má dvojče Jamese.

Jeho matka má anglické předky, zatímco otec je francouzského, německého a ruského původu. Whishawův dědeček z otcovy strany, narozený jako Jean Vladimir Stellmacher, si změnil jméno na John Victor Whishaw po druhé světové válce, během níž sloužil jako britský špion v německé armádě.

Whishaw byl členem mládežnického divadla Bancroft Players v Hitchin's Queen Mother Theatre. Navštěvoval střední školu Henlow a poté Samuel Whitbread Community College v Cliftonu. V roce 2003 absolvoval Královskou akademii dramatických umění.

Poté, co získal cenu British Independent Film Award za svůj výkon ve filmu My Brother Tom (2001), byl v roce 2004 nominován na Olivier Award za ztvárnění titulní role v inscenaci Hamleta. Následovaly televizní role v seriálech Nathan Barley (2005), Criminal Justice (2008) a The Hour (2011–12) a filmové role ve filmech Perfume: The Story of a Murderer (2006), I'm Not There (2007), Brideshead Revisited (2008) a Bright Star (2009). Za film Criminal Justice získal mezinárodní cenu Emmy a získal svou první nominaci na cenu BAFTA.

V roce 2012 ztvárnil titulní roli v adaptaci Richarda II. na stanici BBC Two, vysílané v rámci série adaptací Williama Shakespeara The Hollow Crown, za kterou získal cenu Britské televizní akademie pro nejlepšího herce. Ve stejném roce se objevil jako Q ve filmu o Jamesi Bondovi Skyfall (2012), poté si tuto roli zopakoval ve filmech Spectre (2015) a No Time to Die (2021). Namluvil hlas medvídka Paddingtona ve filmu Paddington (2014), jeho pokračování Paddington 2 (2017) a navazujícím televizním seriálu. V roce 2022 hrál v lékařském seriálu This Is Going to Hurt.

Whishaw získal třetí nominaci na cenu BAFTA za hlavní roli ve filmu London Spy (2015) a za ztvárnění Normana Scotta v minisérii A Very English Scandal (2018) získal televizní cenu Britské akademie za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli – seriál, minisérie nebo televizní film a cenu Primetime Emmy za vynikající mužský herecký výkon ve vedlejší roli v limitovaném seriálu nebo filmu.

V srpnu 2012 Whishaw uzavřel partnerský vztah s australským skladatelem Markem Bradshawem.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Čtvrtý Q 2012 3

Filtr seriálů