Bernard Lee

Bernard Lee

Celé jméno: John Bernard Lee
Místo narození: Middlesex, England, UK
Známé projekty: Diamonds Are Forever, Live and Let Die, The Man with the Golden Gun

Datum narození: 10.1.1908Datum úmrtí: 16.1.1981 (73 let)

Lee se narodil 10. ledna 1908 jako syn Nellie a Edmunda Jamese Leeho. Edmund, herec, uvedl svého šestiletého syna na jeviště v roce 1914 v londýnské Oxford Music Hall. Lee navštěvoval Royal Academy of Dramatic Art a pracoval jako nosič ovoce, aby si zaplatil školu.

Po absolvování RADA ve 30. letech začal Lee pracovat v repertoárovém divadle v Cardiffu a v Rusholme v Manchesteru, než začal působit na jevišti West Endu v thrillerech, jako byl Blind Man's Bluff. Hrál také komediální role, například ve hře Ten Minute Alibi s Arthurem Askeym.

Na filmovém plátně Lee debutoval ve filmu The Double Event (1934), následovala role Cartwrighta ve filmu Bertholda Viertela Rhodes of Africa (1936), životopisném filmu o Cecilu Rhodesovi. Přestože Lee v letech 1940–1946 vykonával válečnou službu v armádě, stihl si ještě předtím zahrát v několika filmech, které byly uvedeny do kin v letech 1939–1943, včetně Murder in Soho, The Frozen Limits a Let George Do It!.

V roce 1962 byl Lee obsazen do role, kterou The Illustrated Who's Who of the Cinema označil za jeho nejpamátnější, hrál postavu M, šéfa tajné zpravodajské služby (MI6) – a nadřízeného Jamese Bonda – v prvním filmu Dr. No. Řada autorů poznamenala, že Leeho interpretace postavy odpovídá původnímu literárnímu ztvárnění. V roce 1967 se Lee objevil ve filmu O. K. Connery, parodii na filmovou sérii o Jamesi Bondovi. V tomto období se také objevil v několika televizních inscenacích společnosti ITC, například ve The Baron, Man in a Suitcase a Danger Man. V roce 1972 ztvárnil sochaře Tarmuta v hororovém snímku Frankenstein and the Monster from Hell po boku Petera Cushinga.

Dne 30. ledna 1972 zemřela Leeho první manželka Gladys Merredewová při požáru jejich domu v Oare v Kentu, při němž byl Lee rovněž hospitalizován. V únoru 1972 byl Lee přepaden a okraden dvěma mladíky. Po přepadení a požáru se Lee dal na pití, dva roky nemohl najít práci a zadlužil se. Náhodou se setkal s Richardem Burtonem, který, když se dozvěděl o Leeho problémech, mu dal šek na 6 000 dolarů na vyrovnání dluhů spolu s poznámkou, že každý má občas nějaké problémy. Burtonův dar pomohl Leemu překonat jeho deprese.

Tři roky po požáru se Lee oženil s asistentkou televizního režiséra Ursulou McHaleovou. Z prvního manželství se Leeovi narodila dcera Ann, která rovněž následovala svého otce na jeviště. V listopadu 1980 byl Lee hospitalizován v londýnské nemocnici Royal Free Hospital s rakovinou žaludku. Zemřel 16. ledna 1981, šest dní po svých 73. narozeninách. Lee zemřel po začátku natáčení filmu For Your Eyes Only, ale ještě předtím, než mohl natočit své scény jako M. Z úcty k Leemu nebyla nalezena náhrada a scénář byl přepsán tak, že postava byla na dovolené.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond První M 1962 1979 11

Filtr seriálů