Billy Drago

Billy Drago

Celé jméno: William Eugene Burrows, Jr.
Místo narození: Hugoton, Kansas, USA
Známé projekty: Neúplatní, Sám proti teroru, Charmed

Datum narození: 30.11.1945Datum úmrtí: 24.6.2019 (73 let)

Billy Drago je americký televizní a filmový herec, který se narodil orku 1945 v Kansasu. Je synem herce a režiséra Williama Eugenea Burrowse, Sr., který zemřel roku 1999, a Gladys Marie Wilcox, která zemřela roku 1993. Díky svým rodičům má apačské a romské předky. Cíleně vystupuje pod uměleckým jménem Billy Drago, aby si ho lidé nepletli se spisovatelem Williamem S. Burroughsem.

Po vystudování střední školy se chvíli věnoval práci kaskadéra v Dodge City v Kansasu. Brzy však odešel na University of Kansas, odkud zamířil do herecké společnosti. Díky ní byl nejdříve v Kanadě a následně v New Yorku.

Kariéru odstartoval roku 1979, kdy se objevil ve svém prvním seriálu i filmu. Na svém kontě má spoustu rolí, nicméně ve většině z nich hrál jen vedlejší role. Avšak téměř vždy na sebe dokáže upozornit, a to nejenom díky tomu, že většinou hraje padouchy, ale také díky svému vzhledu (má totiž velmi pronikavý pohled).

Zřejmě první výraznější roli si zahrál v akčním filmu Neúplatní z roku 1987, kde se objevil jako nájemný vrah Nitti. Dále jsme ho mohli vidět ve filmu Sám proti teroru z roku 1988, kde ztvárnil Dr. Highwatera. Jeho další filmové role jsou tvořeny především postavami z filmů, které nebyly kritiky ani diváky moc dobře přijaty. Mohli jsme ho proto ještě vidět ve filmech Bílá Čína, Delta Force 2: Kolumbijská spojka, Prsten smrti, Milenci se zbraní, Teror v Limě, Hory mají oči, Mrtvý a Children of the Corn: Genesis.

Za zmínku stojí i jeho seriálové role. V letech 1993–1994 působil v seriálu The Adventures of Brisco County, Jr., poté v letech 1999–2004 vystupoval v seriálu Charmed, kde si zahrál proradného Barbase. Právě díky této roli je zřejmě nejznámější, i když v seriálu tak často nevystupoval.

Od roku 1980 byla jeho manželkou americká herečka Silvana Gallardo, se kterou žil až do roku 2012, kdy předčasně zemřela. Spolu mají syna Darrena E. Burrowse, který je taktéž herec. Sám Billy Drago zemřel 24. června 2019 v Los Angeles, a to na následky prodělané mrtvice.

Foto: The WB


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Charmed Barbas 1999 2004 5

Filtr seriálů