Billy Zane

Billy Zane

Celé jméno: William George Zane Jr.
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Známé projekty: Návrat do budoucnosti, Úplné bezvětří, TitanicCQ

Datum narození: 24.2.1966 (58 let)

Chicagský rodák Billy Zane je dnes již velmi známý a populární herec, který se narodil roku 1966. Znám je především díky svému pronikavému pohledu ve tváři, kvůli kterému nevíte, co přesně si o něm myslet.

Herectví má v krvi už od narození, protože jeho rodiče William George Zane Sr. a Thalia Zane byli amatérští herci. Herectví se také věnuje i jeho starší sestra Lisa, která je navíc zpěvačkou. Poprvé se však k herectví dostal až na střední škole, kde hrál v muzikálech.

I když se narodil v USA, tak zde jeho původ nemůžeme hledat. Oba jeho rodiče pocházejí z Řecka, odkud se právě dostali do USA. Ani příjmení „Zane“ není původním jménem této rodiny. Jedná se pouze o zkrácené příjmení Zanetakos, tedy o příjmení, které měl původně Billyho otec. Jak jeho matka, tak i jeho otec jsou ortodoxního vyznání.

Původně studoval herectví na švýcarské škole TASIS, ale studium nakonec nedokončil, protože ho to nebavilo. Billy se totiž nechtěl o herectví učil, ale rovnou už hrát. Jeho otci se to nelíbilo, a proto mu dal ultimátum – buď si do roka najde nějakou roli, nebo dokončí studium.

Všichni už ale víme, jak to dopadlo. Billymu se po pár týdnech hledání podařila získat vedlejší role ve filmu Návrat do budoucnosti, což znamenalo, že roku 1985 odstartoval svou hereckou kariéru. Ta se mu pomalu rozjížděla, až se jednoho dne stal světoznámým hercem.

Brzy po své první roli byl obsazen i do filmů Critters a Bratrstvo spravedlivých. Následně měl několik epizodních seriálových rolí, díky čemuž zaplnil čas. Poté měl velkou roli ve filmu Úplné bezvětří, kde si střihl Hughieho Warrinera.

Roku 1989 si zopakoval svou roli ve filmu Návrat do budoucnosti II a objevil se i ve snímcích Memphiská kráska a Krvavá tvář velkoměsta. V posledním zmiňovaném filmu měl dokonce hlavní roli, což byl velký posun v jeho kariéře. Roku 1991 si ještě střihl roli Johna Justice Wheelera v seriálu Twin Peaks.

Z dalších let zmiňme jeho působení ve filmech Orlando, Odstřelovač, Mlčení šunek, Italské námluvy, Povídky ze záhrobí: Rytíř Démon, Hlava nad vodou a Fantom. Billy Zane tak ukazoval, že je schopen hrát jak v dramatech, tak i komediích.

V roce 1997 přišla zřejmě jeho nejdůležitější role v jeho kariéře. Toho roku si totiž zahrál postavu Cala Hockleyho v dnes již legendárním snímku Titanic. Billy tu neměl nijak kladnou roli, a proto byl hodně vidět. Diváci si ho však v roli padoucha naprosto zamilovali.

Následující léta byl obsazen do spousty projektů, ve kterých měl opět výrazné role. Zahrál si například v komediích Susanin plán, Zoolander a Stůj, ten mobil není tvůj, dramatech Ten, který přežil, Svatý boj, Diamanty z Jeru, CQ, Pojistka a Mach 2 či nepříliš povedených hororech Vlad narážeč, Vražedné vzpomínky, Tři a BloodRayne.

Ani v té době nezapomínal na seriály. Roku 1999 se objevil v seriálu Cleopatra, ve kterém si zahrál Marca Antonyho. Poté se objevil v seriálu Boston Public, kde si ve čtyřech dílech zahrál Matthewa Baskina. Roku 2005 se objevil i v seriálu Charmed, ve kterém si zahrál charismatického půl-démona Drakea dè Mona.

Po roce 2005 začala jeho kariéra pomalu upadat. Objevoval se totiž v nezajímavých béčkových filmech, ve kterých sice míval velké role, ale ty nikoho nedokázaly oslnit. Zároveň se začal více věnovat i televizním filmům, které jsou poměrně neznámé.

Zahrál si tedy ještě ve filmech Údolí vlků, Neuvěřitelný příběh, Vražedné svádění, The Hessen Affair, Láska a tanec, Spolubydlící, Odstřelovač: Reloaded, Král Škorpion – Bitva osudu, Hanin zákon, Elektrické děti, Barabbas, Sniper – Lovec duchů, Sniper: Ultimate Kill a Samson.

Seriálům se však věnuje i nadále, i když ani v těch nemívá nijak velké role. Roku 2009 se objevil v seriálu Samantha Who?, kde si zahrál Winstona Funka. Poté se roku 2010 objevil v seriálu The Deep End jako Cliff Huddle. Větší roli měl v seriálu Guilt, kde roku 2016 ztvárnil Stana Gutteriea. Roku 2019 jsme ho mohli vidět v seriálu Curfew jako Jokera Jonese.

V letech 1989–1995 byla jeho manželkou herečka Lisa Collins a jednu dobu byl zasnoubený s herečkou a modelkou Leonor Varela, se kterou se poznal na natáčení seriálu Cleopatra. Dále byl zasnoubený i s herečkou Kelly Brook a roku 2010 chodil s chorvatskou modelkou Jasminou Hdagha. Od roku 2010 je zasnoubený s americkou modelkou Candice Neil, se kterou má dvě dcery (Ava Catherine a Gia). Dosud se však nevzali.

Výjimečně se věnuje produkování nějakých filmů. Původně si měl zahrát hlavní mužskou roli ve filmu Hříšný tanec, ale na zkouškách tance bylo zjištěno, že Billy neumí tancovat. Proto tuto roli nakonec získal Patrick Swayze.

Od roku 1997 se aktivně věnuje plavání, a proto si pravidelně holí svou hlavu, aby se mu lépe plavalo. Nejčastěji je obsazován do rolí padouchů a antihrdinů, které mu většinou sednou.

Foto CC BY-SA 3.0 Georges Biard, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Charmed Drake dè Mon 2005 2005 1

Filtr seriálů