Bob Odenkirk

Bob Odenkirk

Celé jméno: Robert John Odenkirk
Místo narození: Berwyn, Illinois, USA
Známé projekty: Mr. Show with Bob and David, Better Call SaulNikdo

Datum narození: 22.10.1962 (61 let)

Bob Odenkirk je známý americký herec, komik a scenárista, který se narodil roku 1962. Pochází sice z Berwynu, ale vyrůstal v Napervillu. Narodil se Walterovi a Barbaře Odenkirkovým, kteří kromě něj vychovávali i jeho šest sourozenců. Díky svým rodičům má předky v Irsku a Německu.

Šťastného dětství se nedočkal, vlastně na dobu strávenou v Napervillu nepamatuje vůbec v dobrém. Jeho otec byl alkoholik, který se nedokázal postarat o svou rodinu, a tak se s ním Bobova matka rozvedla. Od té doby si herec stojí za tím, že bude pít co možná nejméně, protože poznal z první ruky, co alkohol dokáže udělat s člověkem.

Střední školu v Napervillu dostudoval už ve svých 16 letech, ale nechtělo se mu jít ihned na vysokou, protože mu to bylo trapné. Nakonec však začal studovat na College of DuPage, odkud po roce zamířil na Marquette University. Později odešel na Southern Illinois University, kde začal pro místní rádio psát různé komediální skeče. Ty ho nakonec dostaly k herectví.

Kariéru odstartoval roku 1988, kdy byl pozván do komediálního pořadu Saturday Night Live. Vystupoval tu až do roku 1991 a získal tu spoustu cenných zkušeností. Jakmile zde skončil, začal získávat různé role. Kromě toho se věnoval i vlastním projektům.

Jako herec byl součástí například pořadů The Ben Stiller Show či The Larry Sanders Show. Sám se však z pozice scenáristy věnoval projektům Get a Life, The Dennis Miller Show, Late Night with Conan O'Brien, Saturday Night Live, The Ben Stiller Show, The Jenny McCarthy Show a dalším.

Ve spolupráci s Davidem Crossem v letech 1995–1998 vytvářel komediální pořad Mr. Show with Bob and David, který se vysílal na stanici HBO. Díky němu si sice získal velkou popularitu, ale jemu samotnému jako herci se přestalo dařit, protože dlouhou dobu neměl žádnou roli, díky které by na sebe dokázal patřičně upozornit.

V průběhu následných let se věnoval například psaní scénářů pro projekty Tenacious D, Tom Goes to the Mayor, Derek and Simon: The Show, Tim and Eric Awesome Show, Great Job!, Check It Out! with Dr. Steve Brule či The Birthday Boys. V několika z nich si sice i zahrál, ale ani jednou nešlo o nic velkého.

Zlom v jeho kariéře přišel roku 2009, tehdy se mu totiž podařilo získat roli upovídaného právníka Saula Goodmana v seriálu Breaking Bad. Této roli se tu pravidelně věnoval až do roku 2013, přičemž následně bylo oznámeno, že se jeho postava dočká svého vlastního spin-offu. Díky tomu si Odenkirk mohl zahrát první ústřední roli v dramatickém seriálu.

Jeho nový seriál s názvem Better Call Saul nakonec odstartoval roku 2015 a skončil roku 2022, přičemž herec se roli Saula Goodmana věnoval po celou dobu vysílaní seriálu. Tato role ho proslavila rozhodně nejvíce.

Během toho měl čas na spoustu jiných projektů. V letech 2008–2012 se příležitostně věnoval sitcomu How I Met Your Mother, kde si zahrál Arthura Hobbse. Následně se roku 2014 objevil v ponurém dramatu Fargo, kde si zahrál policistu Billa Oswalta. Dále v letech 2017–2021 propůjčoval svůj hlas Gregovi v seriálu No Activity. Zmiňme ještě seriál Undone, kde se roku 2019 objevil v roli Jacoba Winograda.

Se získáním role v Breaking Bad dostal příležitost si zahrát i v několika známějších filmech. Velké role měl například ve snímcích Utajená operace, Hříčky přírody, Akta Pentagon: Skrytá válka či Srážka s láskou. V roce 2021 na sebe upozornil v akčním thrilleru Nikdo, kde se objevil jako Hutch Mansell.

Herec má na svém kontě spoustu vlastních projektů. Je obecně známo, že spolupracuje především s Davidem Crossem a Willem Arnettem. Když se už ale věnuje hraní, často hraje nějaké přehnaně sebevědomé, ale hloupé postavy. Popřípadě se často věnuje rolím různých podnikatelů či agentů.

Na začátku devadesátých let chodil s Janeane Garofalo, která ho představila Davidu Crossovi. Roku 1997 si následně vzal za ženu Naomi Yomtov, se kterou má dvě děti.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Better Call Saul Jimmy McGill 2015 5
Fargo Bill Oswalt 2014 2014 1
Breaking Bad Saul Goodman 2009 2013 4
How I Met Your Mother Arthur Hobbs 2008 2012 4

Filtr seriálů