Boris Karloff

Boris Karloff

Celé jméno: William Henry Pratt
Místo narození: Camberwell, Londýn, Velká Británie
Známé projekty: Frankenstein, The Mummy, Scarface

Datum narození: 23.11.1887Datum úmrtí: 2.2.1969 (81 let)

Boris se narodil na londýnském předměstí jako William Henry Pratt. Jeho starší bratr John Thomas Pratt se stal diplomatem a rodiče chtěli, aby se mladý Bill vydal stejnou cestou. Dnes můžeme blahořečit Williamově tvrdohlavosti, díky níž se vypravil studovat King's College do Londýna. Po úspěšném absolvování této instituce odešel do Kanady, kde se živil jako farmář a trpělivě čekal na hereckou příležitost.

V Kanadě si změnil jméno na Boris Karloff, údajně podle postavy z knihy The Drums of Jeopardy, a následně se začal objevovat v němé produkci. Byť si zahrál téměř ve třech desítkách němých filmů, ve světe se proslavil až s nástupem zvuku. Roku 1931 totiž ztvárnil Frankensteinovo monstrum ve filmu Frankenstein. Tuto roli si zopakoval i ve dvou pokračováních Bride of Frankenstein a Son of Frankenstein.

Rok po prvním Frankensteinovi hrál Karloff Ardatha Beye alias Mumii v dalším úspěšném hororu The Mummy. Krátce poté ztvárnil jednoho ze zabijáků ve slavné gangsterce Scarface.

Během války vystupoval v hororech, sci-fi filmech a thrillerech. V roce 1944 se pak vrátil do universalovského univerza, když jako Gustav Niemann shromáždil nejmocnější monstra planety na jedno místo ve filmu House of Frankenstein.

V poslední fázi své kariéry vystupoval po boku Abbotta a Costella, zkoušel štěstí v televizních seriálech (The Veil, Colonel March of Scotland Yard), a nenapodobitelným způsobem namluvil Grinche v pohádce How the Grinch Stole Christmas!.

Boris Karloff zemřel na těžký zápal plic dne 2. února 1969. Pochován byl v St. Paul's Covent Garden.

Embed from Getty Images

Foto: Universal Pictures

Filtr seriálů