Britney Spears

Britney Spears

Celé jméno: Britney Jean Spears
Místo narození: McComb, Mississippi, USA
Známé projekty: How I Met Your Mother, The X Factor

Datum narození: 2.12.1981 (42 let)

Britney Spears patří mezi nejznámější celebrity světa. Proslavila se především jako zpěvačka, ale kromě toho je známá i jako textařka, tanečnice a příležitostná herečka. Měla velký vliv jak na hudbu, tak i na lidi. Nejvíce ovlivnila konec 90. let 20. století a začátek první dekády 21. století. Právě proto je mnohými označována za Princeznu popu.

Spears se narodila roku 1981 v americkém McCombu, ale vyrůstala v Kentwoodu. Je dcerou stavitele Jamese Parnella Spearse a učitelky Lynne Irene Bridges. Vyrůstala společně se svým starším bratrem Bryanem, který je dnes jedním z jejích manažerů, a mladší sestrou Jamie Lynn, která je herečkou a zpěvačkou.

Jako malá měla k umění velmi blízko. Nejdříve se začala věnovat tanci, poté soutěžila v gymnastice a začala i zpívat. Ve věku osmi let se zúčastnila konkurzu do The Mickey Mouse Clubu, nicméně ji nepřijali na základě toho, že byla příliš mladá.

I přes počáteční neúspěch se cesta na konkurz vyplatila, protože si jí tu všiml jeden hledač talentů, díky kterému začala v New Yorku navštěvovat taneční školu. Kromě toho pronikla do televize, kde vystupovala především v reklamách.

Do The Mickey Mouse Clubu se nakonec dostala roku 1992, ale vydržela tu jen do roku 1994, kdy byl seriál ukončen. Každopádně tu poznala spoustu lidí, kteří se poté proslavili nejenom v její branži. Po této zkušenosti se vrátila do rodného města, kde studovala na soukromé škole Parklane Academy.

Její pěvecká kariéra samovolně odstartovala roku 1997, kdy začala nahrávat své první písničky. Konkrétně na sebe dokázala upozornit písničkou I Will Always Love You, kterou původně nazpívala Whitney Houston. Díky tomu podepsala svůj první kontrakt a začala nahrávat písničky, které byly následně hrány v rádiích.

Thumbnail Play icon

Jejím debutovým songem se nakonec stala písnička …Baby One More Time, kterou nazpívala roku 1998. Skladba slavila celosvětový úspěch a dlouhou dobu byla na vrcholu hitparád. Následné album, které bylo pojmenovala stejně, vydala na začátku roku 1999. Vzhledem k tomu, že se prodalo více jak 30 milionů kusů, mohla její kariéra započít.

Alba se následně jenom hrnula. Roku 2000 vydala další úspěšné album s názvem Oops!… I Did It Again, které se zároveň stalo jejím nejrychleji se prodávaným albem. Za svá první alba obdržela spoustu cen, její písničky se pravidelně hrály v rádiích, a dokonce téhož roku vydala ve spolupráci se svou matkou svou vůbec první knihu.

V průběhu následných tří let vydala alba s názvy Britney a In the Zone, která se sice prodávala hojně, ale neměla už takové tržby jako předchozí. I tak ale zpěvačka slavila velký úspěch, pravidelně jezdila na turné, a i když její alba jako taková nebyla tolik prodávaná, její jednotlivé písničky byly rekordně poslouchané.

V té době se však moc nedařilo jejímu osobnímu životu. Od roku 1998 chodila se zpěvákem Justinem Timberlakem, takže byl jejich vztah velmi sledován médii. Ti se však rozešli roku 2002, a to údajně kvůli Britneyině nevěře. Sama zpěvačka to nikdy nepotvrdila, ale veřejnost věřila tomu, že Timberlakea podvedla.

Následně si o dva roky později vzala za muže Jasona Allana Alexandera, svého kamaráda z mládí, ale jejich manželství bylo o dva dny později anulováno. Zpěvačka tehdy řekla, že s Jasonem nemá žádné společné zájmy, prý si ho vzala jen proto, aby věděla, jaké je to být vdaná. Kromě toho přiznala, že celou svatbu brala jenom a pouze jako žert.

O pár měsíců později odhalila, že si padla do noty s tanečníkem Kevinem Federlinem, kterého si vzala hned téhož rok. Tento její sňatek nebyl veřejností přijat nijak dobře, protože v době, kdy se tito dva začali vídat, měl Federline manželku i děti.

V letech 2004–2006 nenazpívala nic nového, protože se věnovala výhradně rodině. V roce 2005 se jí narodil první syn Sean Preston, následně se jí o rok později narodil druhý syn Jayden James. Kromě toho se roku 2007 rozvedla se svým manželem, se kterým si údajně nerozuměla povahově.

Celkově byla doba, kdy se rozváděla se svým mužem, velmi krušná. Zpěvačka začala brát drogy a pít alkohol, kvůli čemuž byla nevyzpytatelná na veřejnosti. Pravidelně se chodila léčila, ale ve střediscích vždy vydržela jen chvíli. Během rozvodu usilovala o opatrovnictví svých synů, ale svůj boj nakonec prohrála. Její syny tudíž začal vychovávat Federline.

Ke zpívání se vrátila téhož roku – nejenom, že se vrátila na jeviště, ale zároveň vydala i album Blackout. Toto album bylo překvapivě úspěšné, ale zpěvačka ho pohřbila svou špatnou propagací. Téhož roku také byla velmi kladně přijata její písnička Piece Of Me, která byla opět považována za naprostý hit.

Thumbnail Play icon

V průběhu dalšího roku vydala své další album, tentokrát s názvem Circus, přičemž i to bylo velmi úspěšné. Zpěvačka za něj dostala spoustu cen, prodala se spousta kusů a úspěch slavil především její singl Womanizer. V té době se zároveň vrátila ke svému starému manažerovi, který ji před lety dokázal dostat na výsluní.

V průběhu let 2011–2013 vydala sedmé album Femme Fatale a osmé album Britney Jean, která celosvětově opět slavila úspěch. Zpěvačka se kromě toho stala roku 2012 jednou z porotkyň americké soutěže The X Factor. Úspěch slavila i díky písničce Scream & Shout, kterou nazpívala ve spolupráci s will.i.amem.

Další album se zpěvačce podařilo vydat až roku 2016. Její deváté album nese název Glory a kritiky nebylo přijato nijak pozitivně. I tak se ale jeho písničky objevovaly na předních příčkách hitparád. Toto album je její prozatím poslední. Zpěvačka má na svém kontě celkem osm turné, přičemž poslední z nich absolvovala v roce 2018. Kromě toho měla v letech 2013–2017 angažmá v Las Vegas.

V průběhu své kariéry si několikrát zahrála i v seriálech a filmech. Nejčastěji hrála samu sebe, ale například roku 2008 se objevila v sitcomu How I Met Your Mother, kde ztvárnila potrhlou sekretářku Abby. Její vystoupení v tomto seriálu se setkalo s velkým úspěchem. Kromě toho si samu sebe zahrála například v seriálech Glee či Jane the Virgin.

V průběhu svého života Britney zažila několik výrazných pádů. Patří mezi ně především její duševní zhroucení, kvůli kterým musela navštívit léčebny. Kromě toho byla na začátku své kariéry kritizována za to, jak se obléká na svých vystoupeních.

Kevine Federline je její prozatím poslední manžel. Zpěvačka má velké tržby z prodeje parfémů, v průběhu kariéry si zkusila otevřít vlastní restauraci, ale setkala se s neúspěchem, a vždy obdivovala Madonnu, kterou dodnes považuje za svůj idol.

Foto CC BY-SA 4.0 Glenn Francis, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
How I Met Your Mother Abby 2008 2008 1

Filtr seriálů