Bruce Willis

Bruce Willis

Celé jméno: Walter Bruce Willis
Místo narození: Idar-Oberstein, Porýní-Falc, Západní Německo
Známé projekty: Smrtonosná past, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Šestý smysl

Datum narození: 19.3.1955 (69 let)

Na první pohled ryze americká akční hvězda se ve skutečnosti narodila v západoněmeckém městě Idar-Oberstein, a to 19. března 1955. Bruce Willis je nejstarší ze čtyř dětí amerického vojáka Davida a německé rodačky Marlene Willisových. Dva roky po jeho narození byl Bruceův otec odvolán ze služby, a tak se s celou rodinou přestěhoval do amerického New Jersey, kde si našel práci svářeče v jedné z místních továren. Bruce navštěvoval střední školu v domovském městě Pens Grove a i přes svou koktavost z dětství byl mezi vrstevníky velice populárním.

V roce 1972 se Willisovi rodiče rozvádějí a záhy na to zkouší náctiletý Bruce štěstí na jevišti. Po dokončení střední školy vyhledává nejrůznější práce, od ochranky až po robotu v továrně dle otcova vzoru. Později se naučí hrát na harmoniku a vystupuje s bluesovou kapelou Loose Goose, na hraní však nezapomíná. Zapíše se do dramatického programu newjerseyské univerzity Montclair, kde účinkuje v divadelní hře Kočka na rozpálené plechové střeše. Po prvním semestru však školu opouští a stěhuje se do New Yorku.

Tam se zprvu uchytil jako barman jednoho z městských lokálů, herecká kariéra už však klepala na dveře. Bruce si nejdřív zahrál v inscenaci převzaté z Brodwaye Nebe a země nebo Láskou posedlí. Na televizní obrazovky poprvé prorazil v malém štěku slavného seriálu 80. let Miami Vice.

Brzy se ale opět stěhuje, tentokrát do slunné Kalifornie, a tam získá svou první známější roli v seriálu Moonlighting, v jehož konkurzu uspěl nad třemi tisíci dalšími uchazeči. V roce 1988, tři roky od začátku kariéry v seriálu, už má Willis za sebou role ve filmech První smrtelný hřích, Sunset a Schůzka naslepoKim Basinger. Další velký zlom nastává, když jeho seriálová partnerka z Moonlightingu Cybill Shepherd otěhotní a on tak dostává několik měsíců volna pro natočení akčního filmu Smrtonosná past, ve kterém získává hlavní roli.

Přestože studio Fox bylo z obsazení televizního herce trochu nesvé, a dokonce dva týdny před premiérou stáhlo jeho obličej z hlavních plakátů, Willisův úspěch byl nesporný a brzy se pro Foxe stal zlatým dolem a zároveň jedním z nejznámějších herců Hollywoodu. Status nevšedního akčního hrdiny, který vytvořil ve Smrtonosné pasti, v 90. letech obhájil v jeho dalších dvou pokračováních z let 1990 a 1995, či snímcích Poslední skaut (1991) nebo Pátý element (1997).

Rozhodně se však nenechal zaškatulkovat a postupně zkouší všechny možné role. Ve dvou dílech Kdopak to mluví dabuje myšlenky rozverného batolete, v Šakalovi se z něj stává nelítostný profesionální zabiják a v komorním sci-fi 12 opic přichází z apokalyptické budoucnosti (tehdy se na plátně poprvé objevuje s holou hlavou, o které režisér snímku Terry Gilliam prohlašuje, že je ta nejkrásnější, kterou kdy viděl). Ke komediálním rolím se vrací ve filmu Smrt jí sluší nebo seriálu Friends, dokonce přijde i na půlminutový sebeparodický štěk ve snímku Nabitá zbraň.

V roce 1994 Willis poprvé spojuje síly s režisérem Quentinem Tarantinem a účinkuje v jeho slavné nekonvenční gangsterce Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Od té doby k sobě tito dva pánové našli cestu ještě ve filmech Čtyři pokoje nebo Sin City: Město hříchu a Grindhouse: Planeta Teror, kde se k Tarantinovi přidal Robert Rodriguez. Za povšimnutí také jistě stojí Willisova sice krátká, zato ale velice plodná spolupráce s režisérem M. Nightem Shyamalanem, v jehož filmech Šestý smysl a Vyvolený ztvárnil hlavní role.

Jakožto populární hvězda nemá nouze o hlavní role i nad padesátkou. Krom spousty dalších hlavních rolí zmiňme jeho působení ve dvojici filmů Red, kde si mimo jiné zahrál po boku Johna Malkoviche. Nevyhnul se ani akčnímu orgasmu Expendables: Postradatelní, kde se jakožto hvězda akčních filmů objevil vedle dalších legend. Poměrně dobrý úspěch sklidil i snímek Looper, kde si zahrál s Josephem Gordonem-Levittem. Na kontě má spoustu dalších počinů, nicméně ty už nebyly kritiky ani diváky nijak vlídně přijaty.

V roce 1987 se Willis oženil s herečkou Demi Moore (Striptýz, Duch), se kterou má tři dcery: Rummer, Scout a Tallulah Willisovy. Pár se však rozvedl v roce 2000 a Demi se brzy provdala za mladého herce Ashtona Kutchera, se kterým se však Willis kupodivu blízce spřátelil a všichni tři dospělí tak spolu dodnes dobře vycházejí, k čemuž je, jak říká sám Willis, hnala především snaha o dobrou výchovu dětí.

Okolo samotného Willise se neustále hemží nějaké drby. Chvíli prý randil s modelkami jako Brooke Burns nebo Emmou Heming či dokonce modelkami časopisu Playboy Karen McDougal a Tamarou Witmer. V roce 2007 Willis natočil dlouho očekávanou čtvrtou Smrtonosnou past a přestože se v ní vyzdvihoval především McClaneův pokročilý věk, hercova kariéra se ke konci zdaleka neblíží.

Willis se však v březnu roku 2009 ku příležitosti oslavení svých čtyřiapadesátých narozenin znenadání znovu oženil s o dvaadvacet let mladší britskou modelkou Emmu Heming, se kterou nejen že žije do dnes, ale 1. dubna roku 2012 se jim dokonce narodila dcera Mabel Ray Willis. O dva roky později pár zplodil další dceru, tentokrát Evelyn Penn Willis.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Friends Paul Stevens 2000 2000 1
Die Hard John McClane 1988 2013

Filtr seriálů