Chris Cooper

Chris Cooper

Celé jméno: Christopher Walton Cooper
Místo narození: Kansas City, Missouri, USA
Známé projekty: Osamělá hvězda, Království, 11.22.63

Datum narození: 9.7.1951 (72 let)

Chris Cooper je známý a uznávaný americký herec, který se již objevil ve spoustě rolích. Většinou byl sice obsazen do vedlejších postav, ale ty byly vždy důležité pro děj. Stal se tak jedním z herců, kteří získali označení „mistr vedlejších rolí“, což vůbec není špatná nálepka.

Narodil se roku 1951 v americkém státě Missouri. Jeho rodiči jsou Charles a Mary Ann Cooperovi. Má bratra Chucka, který je o tři roky starší. Mládí strávil ve svém rodném městě Kansas City a na farmě v Leavenworthu. Kromě toho žil nějakou dobu i v Las Vegas, Phoenixu a Houstonu.

K herectví se poprvé dostal už na základní škole v rodném městě, kde chodil do divadelního kroužku. Vzdělával se na University of Missouri-Columbia, poté se zaměřil na herectví na University of Missouri a na Stephens College se učil tancovat. Po vystudování University of Missouri se přestěhoval do New Yorku, kde začal hrát v divadlech.

K filmům a seriálům se dostal až o sedm let poté, přesněji roku 1987. Znát ho můžeme především z vážnějších filmů. Podstatné a zapamatovatelné role si zahrál ve snímcích Velké naděje, Americká krása, Já, mé druhé já a Irena, Interstate 60, Adaptace, Seabiscuit, Syriana, Mariňák, Capote, Manželská klec, New Yorku, miluji Tě!, Nezapomeň na mě, Město, Manažeři, Blízko od sebe, Amazing Spider-Man 2, Demolice a Pod rouškou noci.

Na svém kontě má i několik hlavních rolí. Roku 1996 se objevil jako SamOsamělé hvězdě. Dále si zahrál hlavní role ve filmech Říjnové nebe, Osudové selhání a Království. Roku 2002 se objevil v prvním díle o populární agentu bez minulosti, kde si zahrál Conklina. Řeč je pochopitelně o Bourneových filmech. Na kontě má i jednu větší seriálovou roli, kterou se roku 2016 stala postava Ala Templetona v seriálu 11.22.63.

Cooper si roku 1983 vzal za manželku Marianne Leone, kterou poznal roku 1979 v New Yorku. Spolu mají jedno dítě.

Foto CC BY-SA 3.0 David Shankbone, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
11.22.63 Al Templeton 2016 2016 1

Filtr seriálů