Chris Morris

Chris Morris

Celé jméno: Christopher J Morris
Místo narození: Bristol, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: The Day Today, The IT Crowd

Datum narození: 15.6.1962 (61 let)

Chris Morris je anglický herec, dabér, režisér, textař, scenárista, producent a komik, který se narodil roku 1962 v Bristolu, ale vyrůstal v Buckdenu. Je synem Paula Michaela a Rosemary Morrisových, kteří kromě něj vychovávali i jeho dva mladší bratry. Jedním z nich je divadelní režisér Tom Morris.

Jako malý zbožňoval tropení různých žertíků a velmi se zajímal o kariéru rádiového hlasatele. Po studiu na Stonyhurst College se věnoval studiu zoologie na University of Bristol. Jakmile dokončil vysokou školu, tak si začal hledat práci, přičemž projevil velký zájem o hudební kariéru.

Kariéru však nakonec odstartoval ve vysněném rádiu, ve kterém začal propagovat různé humorné a parodující pořady. Ve svých skečích se zaměřoval především na satiričnost a surreálnost, kterou navazoval na tradici britských komedií. Tento styl humoru vyznává dodnes a pravidelně ho propaguje.

Rádiovému vysílání se věnoval především mezi lety 1987–1994, protože poté přešel do televize, kde prakticky dělal to stejné, akorát nově mohli diváci vidět i jeho samotného. Znám je především díky jednosezónímu pořadu The Day Today, ve kterém se zaměřoval na parodování televizních zpráv.

V následujících letech se stále věnoval stejné práci, akorát svou tvorbu prezentoval v jiných pořadech. Z nich zmiňme například Brass Eye, Big Train či Jam. Až roku 2006 se mu podařilo získat první suverénní roli, která navíc nepocházela z jeho pera, protože si zahrál potrhlého šéfa Denholma Reynholma v sitcomu The IT Crowd.

Seriál ho dokázal proslavit, nicméně on se v něm moc dlouho nezdržel. Kvůli pracím na jiných projektech požádal tvůrce o odchod, a ti se mu rozhodli vyhovět. Morris tak odešel ze seriálu už v průběhu druhé série, nicméně se do seriálu ještě později vrátil, ale to už jen epizodně.

Po seriálu The IT Crowd se začal opět věnovat svým vlastním projektům, které zároveň psal i režíroval. Z jeho pera vznikli například filmy Čtyři lvi a The Day Shall Come či epizody seriálů Nathan Barley a Veep. V poslední době se nejvíce věnoval komediálnímu pořadu Stewart Lee's Comedy Vehicle.

Aktuálně žije v Brixtonu, a to společně se svou manželkou Jo Unwin a dvěma dětmi. Kromě těchto informací je však pro veřejnost poměrně velkou neznámou, protože herec se moc neangažuje na sociálních sítích ani v médiích. Za svou tvorbu obdržel již několik ocenění, přičemž mnozí o něm prohlašují, že jde o největšího komika na světě.

Foto CC BY-SA 3.0 Petr Novák, Wikipedia, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The IT Crowd Denholm Reynholm 2006 2008 3

Filtr seriálů