Chris O'Dowd

Chris O'Dowd

Celé jméno: Christopher O'Dowd
Místo narození: Boyle, Hrabství Roscommon, Irsko
Známé projekty: The IT Crowd, Moone Boy, Get Shorty

Datum narození: 9.10.1979 (44 let)

Chris O'Dowd je irský herec, který se narodil roku 1979 v Boylu. Jeho otec Seán O'Dowd vytváří nejrůznější loga, zatímco jeho matka Denise O'Dowd se živí jako psychoterapeutka. Vyrůstal v sídle, kde se narodil, a to společně se svými čtyři staršími sourozenci.

Když vyrůstal, tak se věnoval hraní fotbalu, přičemž byl konkrétně brankářem. Na University College Dublin studoval politologii a sociologii, ale školu nedokončil, protože mu údajně nešla sociologie. Místo toho začal navštěvovat London Academy of Music and Dramatic Art, kde se věnoval hraní. Kromě toho se během studia věnoval i psaní do novin.

Kariéru odstartoval roku 2003, kdy se mu podařilo získat první menší role v seriálech a filmech. Po krátkém působení v seriálu The Clinic, kde si střihl Brendana Davenporta, se mu roku 2006 podařilo získat roli ajťáka Roye Trennemana, kterého si zahrál v seriálu The IT Crowd. Této roli se věnoval až do roku 2013, přičemž právě díky této postavě se dokázal proslavit, protože ta tu patřila mezi ústřední.

Po roce 2006 měl Chris O'Dowd otevřené dveře do světa, a proto toho náležitě využil. Začal se totiž objevovat v různých seriálech a filmech, ve kterých získával velké role. Co se týče filmů, tak u nich se drží především komedií. I přesto má však na svém kontě několik vážnějších rolí.

Po minisérii Roman's Empire se objevil například ve filmech Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování v čase, Piráti na vlnách, Gulliverovy cesty, Blbec k večeři, Ženy sobě, Svobodní se závazky, The Sapphires a Čtyřicítka na krku. Vidět jsme ho mohli i v seriálech FM, The Crimson Petal and the White a Girls.

Roku 2013 se objevil v ústřední roli seriálu Family Tree, kde si zahrál Toma Chadwicka. Kromě toho si téhož roku zahrál menší roli v komiksovém filmu Thor: Temný svět. Následně se opět věnoval především komediím, zahrál si totiž ve snímcích Zuřivá salsa, Miluj souseda svého, Mascots a Juliet, Naked.

V poslední době se však hojně věnuje i vážným rolím, objevil se totiž například ve filmech Kalvárie, The Program: Pád legendy, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Velká hra, Láska za láskou a The Cloverfield Paradox.

I nadále se však věnuje seriálům, v letech 2012–2015 ztvárnil Seana Murphyho v seriálu Moone Boy, roku 2015 byl vypravěčem seriálu Puffin Rock a v letech 2017–2019 hrál Milese Dalyho v seriálu Get Shorty. Vidět jsme ho mohli i v seriálu State of the Union, kde si zahrál Toma.

Roku 2012 si vzal za ženu britskou režisérku a scenáristku Dawn O'Porter, se kterou má dva syny (Arthura a Valentinea). I přesto, že byl vychováván v katolické rodině, je ateistou. Jako malý se kromě fotbalu věnoval i hraní tenisu.

Foto CC BY-SA 2.0 Christopher William Adach, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Girls Thomas-John Anderson 2012 2013 2
The IT Crowd Roy Trenneman 2006 2013 4

Filtr seriálů