Christoph Waltz

Christoph Waltz

Celé jméno: Christoph Waltz
Místo narození: Vienna, Austria
Známé projekty: Django Unchained, Inglourious Basterds, The Zero Theorem

Datum narození: 4.10.1956 (67 let)

Waltz se narodil 4. října 1956 ve Vídni jako syn německého scénografa Johannese Waltze a rakouské kostýmní výtvarnice slovinského původu Elisabeth Urbancic. Waltz pochází z divadelní rodiny: jeho babička z matčiny strany byla herečka z Burgtheateru a němého filmu Maria Mayenová a jeho nevlastní dědeček Emmerich Reimers a pradědeček Georg Reimers byli divadelní herci, kteří hráli i v němém filmu. Waltzův otec zemřel, když mu bylo sedm let, a jeho matka se později provdala za skladatele a dirigenta Alexandra Steinbrechera.

Waltz měl vášeň pro operu již v mládí, svou první operu viděl přibližně v deseti letech. Jako teenager navštěvoval operu dvakrát týdně, divadlo ho nezajímalo a přál si stát se operním pěvcem. Po absolvování vídeňského Tereziánského gymnázia odešel studovat herectví na proslulý seminář Maxe Reinhardta. Současně studoval také zpěv a operu na Vysoké škole múzických umění ve Vídni, ale nakonec se rozhodl, že jeho hlas není pro operní kariéru dostatečně dobrý. Na konci 70. let strávil Waltz nějaký čas v New Yorku, kde se vzdělával u Lee Strasberga a Stelly Adlerové. U Adlerové studoval interpretaci scénáře a za svůj analytický přístup vděčí její výuce.

Waltzova průlomová americká role přišla ve filmu Quentina Tarantina Hanebný pancharti z roku 2009, kde hrál důstojníka SS Hanse Landu. S Tarantinem znovu spolupracoval v roce 2012, kdy hrál lovce odměn Dr. Kinga Schultze ve filmu Nespoutaný Django. Za každý z těchto výkonů získal Oscara, cenu BAFTA a Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Za ztvárnění postavy Landy obdržel také cenu za nejlepší mužský herecký výkon na festivalu v Cannes a cenu Screen Actors Guild Award.

V roce 2020 si zahrál v internetovém seriálu Most Dangerous Game a získal svou první nominaci na cenu Primetime Emmy za vynikajícího herce v krátkém komediálním nebo dramatickém seriálu. Dále propůjčil hlas Mandrakeovi ve filmu Epic (2013).

Waltz má tři děti se svou bývalou manželkou Jacqueline, taneční terapeutkou původem z New Yorku. Oba žili v Londýně a jejich manželství trvalo 17 let. Waltz se oženil se svou druhou ženou, německou kostýmní výtvarnicí Judith Holste, s níž má dceru. Mluví německy, anglicky a francouzsky.

Foto: gq-magazine.co.uk


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Ernst Stavro Blofeld 2015 2021 2

Filtr seriálů