Colin Farrell

Colin Farrell

Celé jméno: Colin James Farrell
Místo narození: Castleknock, Dublin, Irsko
Známé projekty: Alexander Veliký, V Bruggách, True Detective

Datum narození: 21.5.1976 (48 let)

Colin Farrell je irským hercem, který se narodil roku 1976 v Dublinu. Je synem Rity Monaghan a Eamona Farrella. Jeho otec hrál fotbal za Shamrock Rovers a provozoval obchod s potravinami. Ve stejném fotbalovém týmu hrál i Colinův strýc Tommy Farrell. Colin má tři sourozence – sestry Claudine (Colinova osobní asistentka) a Cathrine a bratra Eamona, který otevřeně přiznal, že je gay.

Colin Farrell se vzdělával na St. Brigid’s National School, poté navštěvoval střední školu v Castleknocku a následně chodil na Gormanston College. Díky filmu E.T. – Mimozemšťan, který jej dojal až k slzám, se dal na herectví. S podporou svého bratra studoval na Gaiety School of Acting, kterou úspěšně absolvoval.

Původně se měl z Farrella stát fotbalista, ale jak začal chodit na školu herectví, tak bylo jasné, že z něj bude něco jiného. Herectví se začal věnovat hned od roku 1997 a věnuje se mu dodnes.

Farrellovou první rolí byla postava Dannyho Byrnea v seriálu Ballykissangel, kde ještě vystupoval pod jménem Col Farrell. Odsud se mu podařilo dostat na filmová plátna, když si už roku 1999 zahrál ve filmu Válečná zóna. Rok po tom se objevil ve filmech Tábor tygrů a Rafinovaný zloděj, ve kterých se mu také nepovedlo prosadit.

Přelom v kariéře nastal roku 2002. Toho roku se objevil ve filmu Hartova válka, kde si zahrál mladého právníka Thomase Harta, čímž na sebe velmi upozornil. Další rolí toho roku byla postava Dannyho Witwera ve filmu Minority Report, kde si jej už mnoho lidí všimlo. Opravdové hlavní role se nakonec přeci jen dočkal. Ještě toho roku stihl sehrát roli Stua Sheparda ve filmu Telefonní budka.

V dalších letech se Colinu Farrellovi velmi dařilo. Velké role si zahrál ve filmech Veronica Guerin, Intermission, Test a S.W.A.T. – Jednotka příliš rychlého nasazení. Hlavního padoucha Bullseye si zahrál v nepříliš úspěšném komiksovém filmu Daredevil.

Velká hlavní role přišla roku 2004, když si zahrál samotného Alexandera ve filmu Alexander Veliký. Poté se objevil ve filmech, kde si zahrál samé hlavní role. Roku 2005 se objevil jako John Smith ve filmu Nový svět. Téhož roku stihl ještě postavu Artura Bandiniho ve filmu Zeptej se prachu. O rok později si zahrál detektiva Jamese Crocketta ve filmu Miami Vice a roku 2007 se objevil jako Terry ve filmu Kasandřin sen.

Roku 2008 přišla jeho zatím největší role. Nejprve se objevil jako Jimmy Egan ve filmu Hrdost a sláva a poté si zahrál hlavní roli Raye ve filmu V Bruggách. Za tuto roli získal Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec v muzikálu či komedii.

Z Colina Farrella byla už dávno celebrita, proto není divu, že dostával čím dál lákavější nabídky. Další hlavní role ztvárnil ve filmech Ondine, Oči války a Crazy Heart. Na chvíli se objevil ve filmu Imaginárium Dr. Parnasse, kde zaskočil mrtvého Heatha Ledgera.

Roku 2010 se objevil v hlavní roli ve filmu Útěk ze Sibiře, následně si zahrál Mitchella ve filmu Londýnský gangster a brzy po tom si zahrál jednoho z šéfů na zabití ve filmu Šéfové na zabití. Ještě během toho si stihl zahrát hlavní roli v hororu Noc hrůzy.

Další role neustále chodily a Farrell si začal pečlivěji vybírat. Nejprve přijal roku 2012 hlavní roli Douglase Quaida v nové verzi filmu Total Recall, poté si zahrál Martyho Faranana ve filmu Sedm Psychopatů a následně se objevil jako Robert Goff ve filmu Zachraňte pana Bankse.

Postava Petera Lakea z filmu Zimní příběh je další hlavní rolí, kterou Colin Farrell přijal. Poté se objevil ve filmu Humr, kde si zahrál Davida a následně přijal seriálovou roli Raye Velcora v seriálu True Detective. Brzy se jej dočkáme ve filmu Fantastic Beasts and Where to Find Them, kde si zahraje Percivala Gravese.

(Colin Farrell jako Ray Velcoro v seriálu Temný případ. Foto: HBO)

Od roku 2001 chodil Colin Farrell s herečkou Amelií Warner, ale nikdy se nevzali. Dále chodil v letech 2002 – 2003 s Kim Bordenave a v letech 2009 – 2010 s herečkou Alicjou Bachleda-Curuś. Roku 2003 se mu narodil syn James Padraig Farrell, kterého má s Kim Bordenave. V říjnu roku 2009 se mu narodil druhý syn Henry Tadeusz Farrell, kterého má s Alicjou Bachleda-Curuś.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Harry Potter Percival Graves 2016 2016 1
True Detective Ray Velcoro 2015 2015 1

Filtr seriálů