Colin Firth

Colin Firth

Celé jméno: Colin Andrew Firth
Místo narození: Grayshott, Hampshire, Englan
Známé projekty: A Single Man, King's Speech, Kingsman

Datum narození: 10.9.1960 (63 let)

Firth se narodil ve vesnici Grayshott rodičům, kteří byli akademiky a učiteli. Jeho matka, Shirley Jean (rozená Rolles), byla lektorkou srovnávacího náboženství na King Alfred's College a jeho otec, David Norman Lewis Firth, byl lektorem historie a vzdělávacím důstojníkem nigerijské vlády. Colin je nejstarší ze tří dětí; jeho sestra Kate je herečka a hlasová trenérka a jeho bratr Jonathan je také herec. Jeho prarodiče z matčiny strany byli kongregační ministři a jeho dědeček z otcovy strany byl anglikánský kněz. Dělali zámořskou misijní práci a oba jeho rodiče se narodili a strávili část svého dětství v Indii.

Jako dítě často cestoval kvůli práci svých rodičů a strávil několik let v Nigérii. Když mu bylo 11 let, žil také v St. Louis, Missouri, což popsal jako obtížnou dobu. Po návratu do Anglie navštěvoval střední školu Montgomery of Alamein, která v té době byla státní základní školou ve Winchesteru. Stále byl outsiderem a terčem šikany. Začal navštěvovat dramatické workshopy ve věku 10 let a ve 14 se rozhodl být profesionálním hercem. Po šestém ročníku se přestěhoval do Londýna a nastoupil do National Youth Theatre, kde navázal mnoho kontaktů a získal práci v oddělení šaten v Národním divadle. Následně studoval na Drama Center London.

V polovině 80. let byl identifikován jako jeden z vycházejících mladých britských herců, kteří absolvovali řadu náročných rolí, včetně hlavních rolí ve filmech Tumbledown (1988) a Valmont ( 1989). Jeho ztvárnění pana Darcyho v televizní adaptaci Pýchy a předsudku Jane Austenové z roku 1995 vedlo k široké pozornosti a k rolím ve významnějších filmech, jako je The Bridget Jones Diary (2001), The Importance of Being Earnest (2002), Love Actually (2003) a hudební komedie Mamma Mia! (2008) a jeho pokračování Mamma Mia! Here We Go Again! (2018)

V roce 2009 získal mezinárodní uznání za svůj výkon ve filmu A Single Man, za který získal cenu BAFTA a svou první nominaci na Oscara. V roce 2010 mu jeho role krále Jiřího VI. ve filmu Králova řeč vynesla Oscara za nejlepšího herce. Následně se objevil jako agent MI6 Bill Haydon ve filmu Tinker Tailor Soldier Spy (2011) a jako tajný agent Harry Hart ve filmu// Kingsman: The Secret Service// (2014) a jeho pokračování Kingsman: The Golden Circle (2017). Od té doby se objevil v hudební fantasy Mary Poppins Returns (2018) a válečném filmu 1917 (2019) a Supernova (2020). Je také známý svými výkony v televizi, včetně Conspiracy (2001), za kterou získal nominaci na Primetime Emmy Award. Do televize se vrátil v krimi seriálu The Staircase (2022).

V roce 1989 začal Colin vztah s Meg Tilly, jeho kolegyní z filmu Valmont. Jejich syn, William Joseph Firth, se narodil v roce 1990. William je nyní také hercem a se svým otcem se objevil ve filmu// Bridget Jones's Baby// v roce 2016. Rodina se přestěhovala do Lower Mainland v Britské Kolumbii v Kanadě. Tím se Firthova herecká kariéra zpomalila, až do roku 1994, kdy se rozešli a on se vrátil do Spojeného království.

V roce 1997 se oženil s italskou producentkou Livií Giuggioli. Mají dva syny, Lucu a Mattea. Colin mluví plynně italsky. Rodina rozdělila svůj čas mezi Wandsworth v Londýně a Umbrii v Itálii. Rozchod oznámili v roce 2019. Před několika lety prošli soukromým rozchodem, ale zůstávají přáteli.

Foto: 20th Century Fox


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Staircase Michael Peterson 2022 2022 1

Filtr seriálů