Curd Jürgens

Curd Jürgens

Celé jméno: Curd Jürgens
Místo narození: Munich, Bavaria, Germany
Známé projekty: The Spy Who Loved Me, The Longest Day, This Happy Feeling

Datum narození: 13.12.1915Datum úmrtí: 18.6.1982 (66 let)

Jürgens se narodil 13. prosince 1915 v mnichovské čtvrti Solln v Bavorském království. Jeho otec Kurt byl obchodník z Hamburku a matka Marie-Albertine byla učitelkou francouzštiny. Měl dvě starší sestry dvojčata Jeanette a Marguerite. Svou pracovní kariéru začal jako novinář a poté se na popud své manželky, herečky Louise Baslerové, stal hercem. Většinu své rané herecké kariéry strávil na vídeňském jevišti. Kvůli vážným zraněním, která utrpěl při autonehodě v létě 1933, nemohl mít děti.

Jürgens byl kritický k nacismu ve svém rodném Německu. V roce 1944 se po natáčení filmu Wiener Mädeln dostal v jednom vídeňském baru do sporu s Robertem Kaltenbrunnerem (bratrem vysoce postaveného rakouského funkcionáře SS Ernsta Kaltenbrunnera), aniž by věděl, o koho se jedná. Po této události byl Jürgens poslán do pracovního tábora v Maďarsku. Po několika týdnech se mu podařilo uprchnout a skrýval se. Po válce se Jürgens stal rakouským občanem.

Jürgens hrál vojáky v mnoha válečných filmech. K pozoruhodným výkonům v tomto duchu patří jeho průlomová role na plátně ve filmu Des Teufels General, dále pak ve filmu Rogera Vadima Et Dieu… créa la femme s Brigitte Bardot v hlavní roli.

V anglicky mluvených filmech byl obvykle uváděn jako Curt Jurgens. Známá byla jeho role Ernsta Udeta ve filmu Des Teufels General. Mezi jeho anglicky mluvené role patří například padouch Jamese Bonda Karl Stromberg ve filmu The Spy Who Loved Me (1977) nebo profesor Immanuel Rath ve filmu The Blue Angel (1959).

Jürgens si udržel domov ve Francii, ale často se vracel do Vídně, aby zde vystupoval na jevišti. Tam také 18. června 1982 zemřel na infarkt. Infarkt prodělal již několik let předtím. Během něj měl zážitek blízké smrti, kdy tvrdil, že zemřel a dostal se do pekla.

V létě 1957 měl Jürgens krátký, ale intenzivní románek s herečkou Romy Schneiderovou.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Karl Stromberg 1977 1977 1

Filtr seriálů