Danica McKellar

Danica McKellar

Celé jméno: Danica Mae McKellar
Místo narození: La Jolla, Kalifornie, USA
Známé projekty: The Wonder Years, Inspector Mom, Young Justice

Datum narození: 3.1.1975 (49 let)

Danica McKellar je americká herečka, dabérka, matematička a spisovatelka. Narodila se roku 1975 v La Jolle, kde i vyrůstala, ale ve věku osmi let se přestěhovala se svou rodinou do Los Angeles. Je dcerou Christophera a Mahaily McKellarových, kteří jsou skotského, francouzského, německého, španělského a nizozemského původu. Její mladší sestra Crystal je právnička.

Vzdělávala se na University of California, kde studovala matematiku. Společně se svým profesorem a svou spolužačkou se podílela na vědecké práci, díky které vzniklo východisko nazvané Chayes-McKellar-Winnový teorém, jenž je dnes velmi ceněný.

Kromě svých matematických prací je taktéž známá jako herečka. K herectví se dostala už během dospívání, znát ji můžeme například ze seriálu The Wonder Years, ve kterém vystupovala v letech 1988–1993 jako Winnie Cooper.

V průběhu nadcházejících let se objevila například v béčkových filmech Cesta zničení, Smrtící oteplení, Tasmánští čerti, Koruna k Vánocům, Dokonalé protiklady, Svatební zvony, My Christmas Dream, Mommy, I Didn't Do It a Vánoce v Grand Valley. Na svém kontě má však i role v seriálech The West Wing, How I Met Your Mother, Inspector Mom, Project Mc² či Matchmaker Mysteries.

Kromě toho jsme ji mohli zaslechnout i v několika animovaných seriálech. Postavy namluvila například v Static Shock, Generator Rex, Phineas and Ferb, Transformers: Rescue Bots a DC Super Hero Girls. Známá je však především díky seriálu Young Justice, kde v letech 2010–2019 propůjčovala hlas Miss Martian.

Roku 2001 začala chodit s Michealem Vertou, kterého si roku 2009 vzala za muže. O rok později se jim sice narodil syn Draco, ale pár se následně roku 2012 rozvedl. Následně si roku 2014 vzala Scotta Svesloského.

Na svém kontě má i několik vlastních knih, ve kterých se zaměřuje především na matematiku a na to, proč je tato věda vlastně zábavná a užitečná. Napsala například taková díla jako Math Doesn't Suck, Kiss My Math, Hot X: Algebra Exposed a Girls Get Curves: Geometry Takes Shape.

Foto BY-SA 4.0 Fuzheado, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
How I Met Your Mother Trudy 2005 2007 2

Filtr seriálů