Darby Stanchfield

Darby Stanchfield

Celé jméno: Darby Leigh Stanchfield
Místo narození: Kodiak, Aljaška, USA
Známé projekty: Scandal, Jericho, Mad Men

Datum narození: 29.4.1971 (53 let)

Darby Stanchfield se narodila a vyrostla v Kodiaku na Aljašce. Její otec byl komerční rybář. Později se přestěhovala do Holandského přístavu na Aleutských ostrovech a nakonec na Mercerův ostrov blízko Seattlu. Vystudovala v roce 1993 University of Puget Sound v oboru komunikace; a americkou divadelní konzervatoř v San Franciscu.

Svoji kariéru začala v divadle. V televizi se poprvé objevila v roce 2000 v jednom díle Diagnosis Murder. Poté se objevila v řádce dalších seriálech, včetně dramat Angel, Monk, American Dreams, Strong Medicine, Without a Trace, Nip/Tuck, Bones, Cold Case a The Mentalist; a sitcomů That '80s Show, It's All Relative a How I Met Your Mother. Ve filmech si zahrála v roce 2004 hlavní ženskou roli spolu s Joshem Duhammelou v adaptaci knihy Oscara Wildea, Obraz Doriana Graye, a manželku Nathana Filliona v komediálním dramatu Waitress (2007).

Mezi roky 2006 a 2007 měla jednu z hlavních rolí v post-apokalyptickém dramatu stanice CBS, Jericho jako April Greenová. V roce 2007 si zahrála Amelii Joffeovou v telenovele ABC, General Hospital. Později byla obsazena do vedlejší role Helen BishopovéMad Men, kde se objevila v pěti dílech. Zahrála si také v sedmi dílech (mezi lety 2006 a 2015) bývalou první manželku Marka Harmona v procedurálním dramatu CBS, NCIS. Objevila se také v komediálním dramatu Castle jako bývalá první manželka titulní postavy seriálu.

Svoji největší roli získala v roce 2012, kdy byla obsazena do seriálu Scandal jako Abby Whelanová. Postavu hrála celých sedm řad do roku 2018. V roce 2013 za ni získala cenu TV Guide v kategorii U fanoušků nejoblíbenější postava v dramatickém seriálu.

V roce 2020 získala další hlavní roli na streamovací službě Netflix v komiksové adaptaci Locke & Key.

Foto: ABC, CC BY 2.0 Yahoo, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Locke & Key Nina Locke 2020 2021 2
NCIS Shannon Gibbsová 2006 2012 4

Filtr seriálů