David Bamber

David Bamber

Celé jméno: David James Bamber
Místo narození: Walkden, Lancashire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Rome, Valkýra

Datum narození: 19.9.1954 (69 let)

David Bamber je anglický herec, který se narodil roku 1954. Jeho otec byl horník, zatímco jeho matka se živila prací zdravotní sestry. Herectví si chtěl vyzkoušet už během studia na střední škole, a proto se rozhodl studovat drama na Bristol University. Následně se tomuto oboru věnoval i na prestižní Royal Academy of Dramatic Art. Roku 1979 se mu zde podařilo získat Zlatou medaili.

Jeho herecké začátky musíme hledat v sedmdesátých letech, kdy se věnoval hraní v divadelních hrách. V první polovině osmdesátých let se začal objevovat ve filmech a seriálech, které byly britské produkce.

Větších televizních rolí se dočkal například v seriálech Call Me Mister, The Buddha of Suburbia, Pride and Prejudice a Chalk či ve filmu Velká očekávání. Za jeho největší a nejznámější roli je považována postava římského senátora Cicera, kterého si v letech 2005–2007 zahrál v seriálu Rome.

Roku 2008 se objevil ve filmu Valkýra, kde si zahrál Adolfa Hitlera. Ten ve filmu sice moc nevystupoval, ale sehrál tu důležitou roli. Poté se opět věnoval především seriálům, ve kterých sbíral ne zas tak velké role. Objevil se například v seriálech Psychoville, What Remains, Camping, Victoria, Medici: Masters of Florence, Gunpowder a Trust.

Jeho manželkou je herečka Julia Swift, kterou si vzal roku 1982. Spolu mají dva syny, Thea a Ethana. Všichni aktuálně žijí na severu Londýna.

Foto: HBO


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Rome Marcus Tullius Cicero 2005 2007 2

Filtr seriálů