David Duchovny

David Duchovny

Celé jméno: David William Duchovny
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Akta X, Californication, Aquarius

Datum narození: 7.8.1960 (63 let)

David Duchovny se narodil 7. srpna 1960 židovskému spisovateli s ukrajinsko-polskými kořeny a skotsko-americké učitelce. Vystudoval anglickou literaturu na Princetonu, načež získal stipendium na prestižní Yale. Během studia si začal přivydělávat v menších reklamách, což se mu stalo osudným. Do herectví se ponořil natolik, že studium na jedné z nejprestižnějších univerzit USA úplně vypustil.

Po menších rolích například ve filmech Chaplin, Beethowen nebo erotické Extázi získává Duchovny roli, kterou ze sebe už nikdy neodpáře. V seriálu z roku 1993 Akta X začne vystupovat jako hlavní postava agenta FBI Foxe Muldera, vyšetřujícího paranormální aktivity a tajné vládní konspirace. Společně se svou kolegyní Gillian Anderson v seriálu vystupoval až do jeho ukončení v roce 2002 a v roce 2008 se oba do svých rolí vrátili v druhém celovečerním filmu Akta X: Chci uvěřit a v roce 2015 opět do nové minisérie Akt X, která se začala natáčet v červnu 2015.

V roce 2008 už ale Duchovny ztvárňoval zcela novou a neméně populární televizní postavu Hanka Moodyho v seriálu americké televizní stanice Showtime, Californication, ze kterého přesedlal do dobového dramatu Aquarius.

Co se týče seriálů, měli bychom zmínit ještě účast v deseti epizodách nepříliš povedených erotických Deníky červených střevíčků, na kterou asi David není moc pyšný, ve třech epizodách v kultovním Twin Peaks a v jedné epizodě Sexu ve městě.

V roce 1997 se David oženil s americkou herečkou Téou Leoni, se kterou má dvě děti, dceru Madelaine (1999) a syna Kyda (2002). V roce 2014 se ovšem rozvedli. Vedle ikonických rolí v Aktech X a Californication si Duchovny zahrál v nemalém počtu zajímavých filmů, ať už to byly pouhé štěky nebo hlavní role.

FOTO: CC BY-SA 3.0


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Aquarius Sam Hodiak 2015 2016 2
Californication Hank Moody 2007 2013 6
Twin Peaks Denise Bryson 1990 2017 3
The X-Files Fox Mulder

Filtr seriálů