David Duchovny

David Duchovny

Celé jméno: David William Duchovny
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Akta X, Californication, Aquarius

Datum narození: 7.8.1960 (57 let)

David Duchovny se narodil 7. srpna 1960 židovskému spisovateli s ukrajinsko-polskými kořeny a skotsko-americké učitelce. Vystudoval anglickou literaturu na Princetonu, načež získal stipendium na prestižní Yale. Během studia si začal přivydělávat v menších reklamách, což se mu stalo osudným. Do herectví se ponořil natolik, že studium na jedné z nejprestižnějších univerzit USA úplně vypustil.

Po menších rolích například ve filmech Chaplin, Beethowen nebo erotické Extázi získává Duchovny roli, kterou ze sebe už nikdy neodpáře. V seriálu z roku 1993 Akta X začne vystupovat jako hlavní postava agenta FBI Foxe Muldera, vyšetřujícího paranormální aktivity a tajné vládní konspirace. Společně se svou kolegyní Gillian Anderson v seriálu vystupoval až do jeho ukončení v roce 2002 a v roce 2008 se oba do svých rolí vrátili v druhém celovečerním filmu Akta X: Chci uvěřit a v roce 2015 opět do nové minisérie Akt X, která se začala natáčet v červnu 2015.


V roce 2008 už ale Duchovny ztvárňoval zcela novou a neméně populární televizní postavu Hanka Moodyho v seriálu americké televizní stanice Showtime, Californication, ze kterého přesedlal do dobového dramatu Aquarius.

Co se týče seriálů, měli bychom zmínit ještě účast v deseti epizodách nepříliš povedených erotických Deníky červených střevíčků, na kterou asi David není moc pyšný, ve třech epizodách v kultovním Twin Peaks a v jedné epizodě Sexu ve městě.

V roce 1997 se David oženil s americkou herečkou Téou Leoni, se kterou má dvě děti, dceru Madelaine (1999) a syna Kyda (2002). V roce 2014 se ovšem rozvedli. Vedle ikonických rolí v Aktech X a Californication si Duchovny zahrál v nemalém počtu zajímavých filmů, ať už to byly pouhé štěky nebo hlavní role.

FOTO: CC BY-SA 3.0


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.