Edie Falco

Edie Falco

Celé jméno: Edith Falco
Místo narození: New York City, U.S.A.
Známé projekty: The Sopranos, Sunshine State, 30 Rock

Datum narození: 5.7.1963 (60 let)

Edie se narodila v New Yorku jako dcera herečky Judith Anderson a jazzového bubeníka Franka Falca. Má dva bratry Josepha a Paula a sestru Ruth.

Jako dítě hrávala v divadle Arena Players Repertory Theater, kde hrála i její matka. Na střední škole pak ztvárnila roli Elizy Doolittle v muzikálu My Fair Lady. Po dostudování se přihlásila do hereckého program na Univerzitě v New Yorku, kde odpromovala v roce 1986 z předmětu Umění a herectví.

Svou kariéru začala malými rolemi v seriálech jako Law & Order a Homicide. Svůj první herecký průlom měla v roce 1994 díky filmu režiséra Woodyho Allena Bullets over Broadway. Do podvědomí diváků se ale dostala díky roli v dramatu od HBO The Sopranos. Seriál běžel osm let a Falco v něm ztvárnila Carmelu Soprano, manželku mafiánského bosse Tony Soprana. Za svou roli získala tři ceny Emmy, dva Zlaté Globy a pět Screen Actors Guild Awards.

V roce 2003 jí byla diagnostikovaná rakovina prsu. Měla problémy s alkoholem a musela v 90. letech podstoupit odvykačku. Veřejně podporuje program anonymních alkoholiků. Je budhistka. V roce 2005 adoptovala syna a v roce 2008 dceru. Je veganka a spolupracuje na PETA projektech.

Foto: HBO


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
American Crime Story Hillary Clinton 2021 2021 1

Filtr seriálů