Elisabeth Moss

Elisabeth Moss

Celé jméno: Elisabeth Singleton Moss
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Mad Men, The Handmaid's Tale, The West Wing

Datum narození: 24.7.1982 (41 let)

Elizabeth Singleton Moss se narodila 24. července 1982 v Los Angeles páru muzikantů. Celý život vyrůstala v LA se svým mladším bratrem. Původně se chtěla stát tanečnicí. Když byla teenager, odjela studovat balet do New Yorku a poté do Washingtonu D.C. V průběhu studia začala získávat i první herecké role. Aby to všechno zvládla, začala se vzdělávat doma a v 16 letech úspěšně odmaturovala.

Svou první roli získala už ve svých osmi letech v minisérii Lucky/Chances. Hned poté rozjela svou kariéru naplno a téměř neustále v něčem hrála. Především tedy v seriálech a televizních filmech. Zahrála si ve filmech jako Útěk na horu čarodějnic, Oddělené životy nebo Poslední večeře.

Embed from Getty Images

Opravdový zlom pro ni nastal v roce 1999, tedy devět let poté, co získala svou první roli. Tímto zlomem bylo její obsazení do seriálu The West Wing, kde poté hrála ještě následujících sedm let. Tato role je obecně považována za její druhou největší. Ve stejném roce si stihla ještě zahrát s Angelinou Jolie ve snímku Narušení. Tou první byla až donedávna považována Peggy Olsen v cenami ověnčeném hitu stanice AMC Mad Men. Za tuto roli byla také mimo jiné nominována na Zlatý glóbus a Emmy. Ovšem v roce 2017 na sebe upozornila v dystopickém The Handmaid's Tale a role Offred ji přinesla nominaci na cenu Emmy a celosvětové uznání. Za účast v minisérii Top of the Lake si odnesla několik nominací a cen, včetně výhry Zlatého glóbu.

V roce 2008 si prožila svůj debut také na Broadwayi. Objevila se také ve filmu se Sarah Jessicou Parker Morganovi a po boku Jonaha Hilla ve filmu Dostaň ho tam. Po skončení seriálu Mad Men se na chvíli přesunula zpět na Broadway a zahrála si ve hře The Heidi Chronicles, za kterou byla nominována na cenu Tony.

Je také scientoložka, ale až na vzácné příležitosti svou víru nekomentuje.

Foto: CC BY-SA 2.0


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Handmaid's Tale June Osborne 2017 3
Mad Men Peggy Olson 2007 2015 7

Filtr seriálů