Elizabeth McGovern

Elizabeth McGovern

Celé jméno: Elizabeth Lee McGovern
Místo narození: Evanston, Illinois, USA
Známé projekty: Downton Abbey

Datum narození: 18.7.1961 (63 let)

Elizabeth se narodila jako dcera středoškolské učitelky a univerzitního profesora. Má mladší sestru Cammie McGovern, která je spisovatelkou. Její dědeček byl William Montgomery McGovern, který byl dobrodruhem. Mezi její předky také patří Ethelbert Watts (americký diplomat), admirál Charles P. Snyder a jeho otec kongresman Charles P. Snyder. Když byla Elizabeth malá, tak se jejich rodina přestěhovala do Los Angeles.

Elizabeth studovala American Conservatory Theater v San Francisku a poté šla studovat divadlo na Juilliard School ve státě New York. Během studia jí už byla nabídnuta role v jejím prvním filmu Obyčejní lidé (1980). Po dokončení studia začala hrát v divadlech.

Hned v roce 1981 si zahrála Evelyn Nesbitovou ve filmu Ragtime, za což byla nominována na Oscara. Během let 1983–84 se objevila ve filmech Tenkrát v Americe, O závod s měsícem a Nemocný láskou. Dále si zahrála ve filmech Okno z ložnice (1987), Manželské etudy (1988), Fešák Johnny (1989), Příběh služebnice (1990) či Favorit (1994).

Během prvních deseti let 21. století se objevovala i v jednoepizodních a malých rolích různých seriálů a také se plně nadále věnuje divadlu. Avšak v roce 2010 byla obsazena do role hraběnky Cory Crawleyové v seriálu Downton Abbey, ve kterém hrála po celou dobu seriálu až do roku 2015. Během této doby si zahrála i pár menších rolí ve filmech, zmiňme například snímek Souboj titánů (2010) či Dáma ve zlatém (2015).

Elizabeth se také věnuje hudbě. Je zpěvačkou a písničkářkou. Je frontmankou kapely Sadie and the Hotheads. Občas s nimi zpívá i Michelle Dockery, která v Downton Abbey hrála Cořinu dceru Mary.

V roce 1992 se provdala za britského filmového režiséra a producenta Simona Curtise, se kterým má dvě dcery.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Downton Abbey Cora Crawleyová 2010 2022 8

Filtr seriálů